Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért ez az oxigén vegyértéksz...

Miért ez az oxigén vegyértékszerkezete?

Figyelt kérdés

[link]

tehát van ez az oldal, ahol azt látom a 2. képen (Ha lejjebb tekertek) , hogy az oxigén köré 6 pötty és egy kötő elektron van rajzolva.

Azt hogy, mikor az oxigénhez csak két kötő e- pár és plusz két elektron szokott lenni írva? mert ugye 2-t kell neki fölvennie.


A másik meg...

Mik ezek a szaggatott vonalak? Mit jelentenek?

[link]

Úgyértem értem, hogy a klór itt most 7 eletronnal reagál, és így tud kötni a 7/2=3.5 amiből 3 az egész, tehát 3 oxigénnel, és a fél pedig az egy kötő elektron ami csak egy oxigént tud redukálni. Akkor most mik azok a szaggatottak?

Ja , és hány vegyértéke van a klórnak? Most 7 vagy 1?

Csakmert a nitrogénnek 3 van a könyv szerint pedig ezen az elven neki is lehetne 5



2016. máj. 7. 16:55
 1/8 anonim ***** válasza:

úgy, hogy ez egy ion

ClO₂⁻


perklorátnál szerintem azok delokalizált egész molekulára kiterjedő pi kötések (mint mondjuk, az ózonnál) de erre azért nem vennék mérget

2016. máj. 7. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Igen, ezt én is tudom, hogy az egy ion.
2016. máj. 7. 18:54
 3/8 anonim ***** válasza:

akkor mi a kérdés?


igen, egy elemhez különböző oxidációs számok tartozhatnak


a nitrogénnek is van olyan vegyülete amiben az oxidációs száma -5

pl (NO3)-1

2016. máj. 7. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Vak Bottyán ***** válasza:

" [link]

tehát van ez az oldal, ahol azt látom a 2. képen (Ha lejjebb tekertek) , hogy az oxigén köré 6 pötty és egy kötő elektron van rajzolva.

Azt hogy, mikor az oxigénhez csak két kötő e- pár és plusz két elektron szokott lenni írva? mert ugye 2-t kell neki fölvennie. "


A kloritionnak az általad belinkelt képlete hiányos. A két oxigénnek valóban van az ionban +1 elektronpárja, ezért mindkettő töltése egyszeresen negatív. A központi klórnak pedig hiányzik egy elektronpárja, ezért a töltése egyszeresen pozitív.


-1-1+1 = -1, tehát a klorition eredő töltése -1.


"Mik ezek a szaggatott vonalak? Mit jelentenek?

[link]

Úgyértem értem, hogy a klór itt most 7 eletronnal reagál, és így tud kötni a 7/2=3.5 amiből 3 az egész, tehát 3 oxigénnel, és a fél pedig az egy kötő elektron ami csak egy oxigént tud redukálni. Akkor most mik azok a szaggatottak? "


A perklorátionban csak az egyik oxigénnek van egyszeresen negatív töltése, azonban összesen van négy oxigén, és ez a töltés bármelyiken lehet (a négy oxigén ugyanis teljesen egyenértékű). Tehát a töltés olyan, mintha egyik oxigénatomról a másikra átugrálna. A valóságban a töltés nem ugrál, hanem megoszlik a négy oxigénatom között. A szaggatott vonalak a lehetséges "ugrálások" útvonalait jelölik (ez a delokalizáció).


"Ja , és hány vegyértéke van a klórnak? Most 7 vagy 1?

Csakmert a nitrogénnek 3 van a könyv szerint pedig ezen az elven neki is lehetne 5"


Az oktett-szabály szerint egy atom a vegyületeiben annyi kovalens kötést hoz létre, hogy a kötéseit alkotó összes elektron száma + a nemkötő elektronok száma összesen 8 db legyen. Az oktett a 3. periódussal kezdődően túlléphető, tehát a Cl-nak már lehet egynél több vegyértéke is.


A nitrogén esetében viszont még érvényes az oktett-szabály, így itt a semleges vegyületeiben max. 3 kötést létesíthet. A kvaterner ammóniumsókban (pl. ammónium-klorid) lehet négy kovalens kötés is a N körül, de ilyenkor az egyik kötésnek mindkét elektronját a N-atom adja, ezáltal egyszeresen pozitívvá válik, így az oktett-szabály ilyenkor sem sérül.

2016. máj. 7. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=bXEMU2fMMus

Tessék pl ez. szerintem ez egy teljesen rossz képlet

2016. máj. 7. 19:27
 6/8 A kérdező kommentje:

[link]

az első képtalálaton pedig a kirajzolt képleten belül a bal oldali oxo atom. (Ami fölé mínusz egy van írva)

na annak hogy lehet annyi elektronja?

2016. máj. 7. 19:29
 7/8 Vak Bottyán ***** válasza:
A kérdésedet tulajdonképpen már megválaszoltam. Az oxigénatom körül lehet 3 elektronpár úgy, hogy egy kovalens kötést létesít közben, és csücsül az O-nen egy egyszeres negatív töltés, az oktett így is megvan. Az általad belinkelt videóban is ezt magyarázzák a Lewis-képlet esetében, ott is a pöttyöket kell megszámlálni az O-atomok körül, mindig 8 db lesz. A Cl esetében persze több, mint 8 pöttyöt lehet összeszámolni, de a klóratom túl is tudja lépni az oktettet, lásd az előző válaszomat.
2016. máj. 7. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Vak Bottyán ***** válasza:
Az oxigén körül lehet egyébként 4 elektronpár is úgy, hogy nem létesít kovalens kötést, és kétszeres negatív töltésű. Ez az oxidion :).
2016. máj. 7. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!