Egy zivatar után magasabb a légkör oxigén tartalma?
Figyelt kérdés
Csak azért kérdezem, mert ellentmondásos forrásokat találok a víz stabilitására vonatkozóan. Tehát lehetséges-e az, hogy úgymond fizikai hatás miatt a víz részben felbomlik alkotó elemeire. Vagy ez hülyeség, és a víz szinte csak halmazállapotot változtat a természetben. Akkor az oxigéntől, vagy csak a párától érezzük agybizsergetően tisztának a levegőt zivatar után. És mi a helyzet az akváriumok levegőztetőjével? Ott pusztán levegő buborékok haladnak át a vízen, oxigénnel dúsítva azt.2016. márc. 14. 02:26
1/3 anonim válasza:
Hát, az 100% biztos hogy a víz nem bomlik fel csak úgy oxigénre és hidrogénre. Esetleg villámláskor előfordulhat hogy néhány molekula igen (mivel az elektromos kisülésnek van akkora energiája hogy ezt meg tudja csinálni), de ez annyira jelentéktelenül kis mértékű, hogy biztos hogy nem emiatt érezzük frissnek a levegőt. Sokkal inkább amiatt, mert az esőre jellemző hogy lehűti kicsit a levegőt és telíti vízpárával, leülepíti a port és egyéb szilárd mikroszennyezőket. Az akváriummal kapcsolatban igazad van, egy egyszerű pumpa leszállítja a víz alá a szoba levegőjét, így az oxigén kis mértékben oldódni tud benne, ez a pici mennyiség viszont elengedhetetlen a halak számára, ezért van tömeges halpusztulás ha belepi a tó tetejét a hínár: nem lesz víz-levegő határfelület, mert a növény elzárja, így nem tud beoldódni az oxigén, és a halak szó szerint megfulladnak. Tehát az akváriumos levegőztetőnek sincs semmi köze a vízbontáshoz :)
2/3 anonim válasza:
A zivatar egyébként nem feltétlen jelent esőt. Az esőt a meteorológiában zápornak szokták hívni.
Szerintem azért frissebb a levegő eső után, mert a szálló port lenyomja.
3/3 anonim válasza:
Több dolog is összejátszik. Egyrészt az esővíz megköti a szálló port, pollent, ahogyan a 2. írja. Kis mértékben oldódik benne a légköri CO2, valamint az egyéb, kis koncentrációjú, de mérgező gázok is (pl. SO2). De ezek elhanyagolhatóak, leginkább az a hatása érvényesül, hogy lehűti a levegőt, így azonos térfogatban több levegőmolekula (ezáltal oxigénmolekula) tud elférni, sűrűbb lesz a levegő. Ez egy viszonylag hirtelen változás, mert percek alatt lejátszódhat, ezért érzékenyebben is érint minket, könnyen észrevesszük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!