Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a Föld levegő alapú légköre...

Ha a Föld levegő alapú légköre NAGYON LASSAN megszűnne, akkor tudnának alkalmazkodni hozzá az élőlények?

Figyelt kérdés

Ismétlem, NAGYON LASSAN.

Például a levegő oxigén-tartalma elkezd csökkenni, de mérhetetlenül lassan, akkor az utánunk x*10000 évvel későbbi ember például már levegő nélkül tudna élni?

Persze tudom, hogy a földi élet víz és levegő alapú, de egy nagyon lassú változásra tudna így reagálni a természet és az ember? (elméleti kérdés, mindenki véleménye érdekel)



2015. dec. 26. 18:18
 1/7 anonim ***** válasza:
82%

Nem.


A földi élet alapja a különböző kémiai reakciók, a magasabb rendű élőlények (tehát nem egysejtű baktériumok) esetén ez mindig különböző szénhidrát molekulák oxigénnel való redukálása - ebből szerez a szervezet működéshez szükséges energiát.


Ez a változás amit te szeretnél, baktérium szinten csak-csak elképzelhető (különböző extrém helyeken élő baktériumok remekül elvannak oxigén nélkül, de külső nyomásra nekik is szükségük van, tehát a vákuumban nem tudnak létezni - ahhoz olyan sejthártya és hűtés/fűtés kéne, amire baktérium nem igazán lenne képes).


Az ember meg alapból nem - még százezer éve is kb mai emberek rohangáltak ezen a bolygón - egy millió évvel ezelőtt azért már voltak tekintélyesebb különbségek, de a biokémiánk évmilliárdok óta ilyen - és pont az oxigén felhasználásának köszönhetjük, hogy létezünk, lévén sokkal jobb lehetőségek biztosít.

2015. dec. 26. 18:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
81%
Ki van csukva. Már növényi szinten bukna a mutatvány, az pedig magával rántana mindent.
2015. dec. 26. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 sadam87 ***** válasza:
100%

Kis pontosítás az első válaszhoz.

1.

"mindig különböző szénhidrát molekulák oxigénnel való redukálása"

Egyrészt gondolom itt Butcher azt akarta írni, hogy "szénhidrát molekulák oxigénnel való oxidálása" (igaz, ebben meg szóismétlés van), mivel maga az oxigén redukálódik. Másrészt, bár az igaz, hogy a sejtek leggyakrabban szénhidrátok bontásából nyernek energiát, de ez nem jelenti azt, hogy ne használhatnának zsírokat (ld. béta-oxidáció), fehérjéket vagy akár más kisebb molekulákat (pl. ketontestek) energiaforrásként.

2.

Ha a kérdező arra gondolt, hogy a légkör teljesen eltűnne, akkor egyet értek Butcherral (bár néhány baktérium képes túlélni extrém kis nyomást is, de szaporodni nem hiszem, hogy tudna olyan körülmények között). Nekem azonban a kérdésből (bár nem egyértelműen) úgy tűnik, a kérdező "csak" a levegő oxigéntartalmára gondolt. Ebben az esetben igaz ugyan, hogy az összetettebb szervezetek nagy része kipusztulna, de a prokarióták között rengeteg anaerob faj van (ezek egy részének éppen előnyös volna az oxigén eltűnése), és az eukarióták között is vannak szép számmal olyan fajok, amelyek jól viselik az oxigénhiányt (pl. élesztőgombák, illetve állatok közül a galandférgek - igaz, ezeket elég rosszul érintetné a gazda elpusztulása).

Az ember evolúcióval aligha alkalmazkodna az oxigénhiányos környezethez (az állatok önfenntartásához - pláne az állandó testhőmérsékletűeknél - rengeteg energia kell, ez csak biológiai oxidációval fedezhető). Ugyanakkor a technológia segítségével képes volna valószínűleg túlélni.

ps. Evolúciós időskálán pár tízezer év (plán ha ilyen drasztikus környezeti változásról van szó) nem sok idő.

2015. dec. 26. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
100%
Feltételezhetjük hogy úgy átalakulunk hogy más is jó lesz, de ehez több millió év se biztos hogy elég
2015. dec. 26. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 dellfil ***** válasza:
100%

A légkörünk - akármilyen lassú - megszűnésekor semmi nem akadályozná a Nap teljes elektromágneses spektrumának a Föld felszínre jutását. Valószínűleg a hidroszféra is megszűnne. A magnetoszféra lehet, hogy megmaradna, tehát a Napból származó részecskék bombázása nem sokban térne el a jelenlegitől, de az UV sugárzás - főleg a legpusztítóbb UVC amelyet jelenleg a légkörünkben levő oxigén tart távol a felszíntől - olyan mértékűvé növekedne, (bármilyen lassan is történik a változás) hogy ahhoz szerintem nincsen semmiféle adaptációs lehetőség. Ja, meg a globális felszín hőmérséklet úgy mínusz tizenöt celsius fok környékén alakulna. Átlagban, mert napsütötte részen plusz száznegyven fok, árnyékban meg mínusz százhúsz körüli lenne a felszín hőmérséklete. Ehhez magasabb rendű szervezet biztos nem tudna alkalmazkodni.


Amúgy meg ha "csak" az oxigén tűnne el a légkörből, a szárazföldeken kiirtana minden élőt az ultraibolya sugárzás. Nem véletlen, hogy a vizekben alakult ki az élet, hiszen a szárazföldön az UV sugárzás nagyon magas volt a légköri szabad oxigén megjelenése előtt. Az "élőlények" alatt persze egyszerű baktérium szintű egysejtűeket kell érteni. Az oxigén meg csak a fotoszintézist "feltaláló" egysejtűek megjelenése után került a légkörbe. És persze egy része beoldódott a vízbe is. Egyébként mint méreg. Mármint az akkori élőlények nagy része számára. :) Majdnem kipusztult miatta, az élet. Azért jelzi az élet bizonyos szívósságát, hogy az egysejtűek egy része adaptálódni tudott az oxigénhez, sőt olyanok is kialakultak, amelyeknek "lételemévé" vált.

Azután meg a légköri szabad oxigén - a kialakuló ózonréteg miatt - kiszűrte az életre legveszélyesebb UV sugárzást, a többi kevésbé ártalmast meg erősen lecsökkentette. Így vált lehetővé az élet szárazföldre való lassú "kiszivárgása". Hangsúlyozom, ekkor még egysejtűek, sőt sejtmag nélküli egysejtűek éltek a Földön. A baci szintű élőlények adaptációs rugalmassága nagyságrendekkel múlja felül az összetettebb élőlényekét.

Tehát "visszafelé" lejátszva a történéseket, azaz ha az oxigén eltűnne a légkörből az összetettebb élőlények kipusztulnának a szárazföldekről. Sőt, lehet, hogy az összes élőlény.

Azt írod: "Ismétlem, NAGYON LASSAN."

A felszínen kipusztulna az élet, de a föld alá költözöttek megmaradhatnának, vagy lassan kialakulhatnának olyan társulások, ahol például UV álló védőernyővel ellátott növények árnyékában más - oxigént nem használó - lények élhetnének. Persze kérdés, hogy az akkori növények nem termelnének oxigént? Vagy ha termelnének is mi kötné le? Hová lenne? Lehet fantáziálgatni, csak ne lépjük át a fizikai határokat... :D (Gondolok pl. arra, hogy mondjuk olvadt acélban semmiféle életnek nevezhető dolog nem fordulhat elő.:D És ez nem "vaskalaposság")

Az emberiség valószínű megoldaná saját fennmaradását, mert mint írod NAGYON LASSAN következne be a változás. Tehát lenne időnk technikailag-politikailag-társadalmilag adaptálódni. Remélem minimum százezer éves skáláról beszélsz. Mert x*10000 emlegetsz. Azért nem árt ha x értéke minél magasabb. :D

Egyébként bármekkora is x, csak spontán evolúciós változásokkal nem fog alkalmazkodni egy oxigén használó faj sem a légköri szabad oxigén eltűnéséhez.

Nem, a valóságban nem működne úgy ahogy kérdezed. Fantáziálni, "mi lenne ha..." típusú agyalgásokat lehetne folytatni, de egyszerűen a kérdésedre a NEM válasz a megfelelő. :)


dellfil

2015. dec. 27. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm az összes választ, zöld kezek mentek, a hosszabbakra másik profilomból is :)
2015. dec. 27. 19:14
 7/7 anonim ***** válasza:

Nem csak hogy tudnának-e, hanem már jelenleg is tudnak.

Mi európai kényelmesek, óriási mutatványnak tartjuk a Himalája megmászását. Oxigén palack nélkül nem is igen mennek neki ennek a mutatványnak. Az ottani serpák meg fel le szaladgálnak a különböző alaptáborok közt, a felszereléssel, a vízzel, az élelemmel. Ők vidáman cipekednek 5 ezer méteren, mi meg kifekszünk...

2015. dec. 28. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!