Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Matematika - Végtelen sorozatok?

Matematika - Végtelen sorozatok?

Figyelt kérdés

Szóval egyetlen folyosóból alló végtelen sok szobával (s=1,2,3...) rendelkező teltházas hotel végtelen parkolójába végtelen sok busz (f=1,2,3...) érkezik. Mindenegyik buszban végtelen sok utas utazik (a=1,2,3...).


Két feladatunk van:


Hozzunk létre elegendő szobát úgy az utasok számára, hogy megmondjuk, hogy melyik s-edik szoba lakója melyik s'-edik szobába költözzön.


Továbbá adjunk képletet arra, hogy az f-edik autóbusz a-adik utasa melyik s-edik szobába költözzön.



Én ennek úgy kezdtem neki, hogy vettem a páratlan számú szobákat (2k+1), kivéve az egyet, és megkérem az ott lakókat, hogy költözzenek a 2*(2k+1) nagyságú szobába. Így az egyet kivéve minden páratlan szoba üres. Csak hogy a megoldás a prímhatványokat említi meg...


Nem tudom, de szerintem hiányos a gondolat menetem, mert akkor a páros szobákban el kell viselni az ott lakónak az új vendéget...xxdd



#sorozat #matematika #végtelen sor #Számok végtelen számossága
2016. ápr. 30. 17:51
 1/3 A kérdező kommentje:
Ja hogy ez a Hilbert Grand Hotel probléma...xdddd Na akkor valaki elmagyarázná, hogy miért a páratlan prímhatványokat kell alkalmazni?
2016. ápr. 30. 18:28
 2/3 Fibonacci ***** válasza:

Nem írtad, de feltételezem, hogy mindegyik szobának csak egy lakója lehet.


Például:

1)

Az (s). szoba lakóját küldjük át a (6s+1). szobába. Mindenkinek lesz hová mennie, de a 6-tal osztható sorszámú szobák üresek maradnak (melyek prímtényezős felbontásában 2 és 3 is szerepel.)


2)

Az (f).busz (a).utasát küldjük az s = 2^f* 3^asorszámú szobába, tehát az új vendégek 6-tal osztható sorszámú szobákba kerülnek.


(Mellesleg még ∞ sok üres hely marad.)


Az elképzeléseddel is meg lehetne oldani, mert ∞ sok üres szoba keletkezik, csak a beköltöztetéshez egyszerű képletek helyett bonyolultabb algoritmusok kellenének.

2016. ápr. 30. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Ugye először a jelenlegi vendégeket a szobaszámuk duplájába költözteted. Így az összes páratlan sorszámú szoba üres lesz, amibe az új vendégeket elhelyezheted.


Ezután az első busz utasait a 3^1, 3^2, 3^3... sorszámú szobákba teszed. Ezek mind páratlan számok, tehát szabad szobák.


A második busz utasait az 5^1, 5^2, 5^3... sorszámú szobákba küldöd. Ezek szintén mind páratlan számok, és üresek is, hiszen az előbb elfoglalt páratlan szobák prímtényezős felbontásában csak hármasok vannak, ezekben meg csak ötösök. Így a két halmaznak nincs közös eleme.


A harmadik busz utasai a 7^1, 7^2, 7^3 szobákba mennek, amelyek ugyancsak üresek, mert az eddigi szobák prímfelbontásában nincs hetes. És ezt folytatod tovább a soron következő prímszámokkal, a negyedik busz utasai a 11^n, az ötödik utasai a 13^n szobákba mennek, és így tovább.


Ehhez persze hozzá tartozik, hogy egy csomó szoba üresen marad, pl. a 15-ös, 21-es, 35-ös, szobában nem lesz senki, hiszen ezek se nem párosak, se nem hatványszámok. De a lényeg, hogy az összes vendéget el tudtad helyezni: a k-adik busz n-edik utasa P(k+1)^n sorszámú szobába megy, ahol P(k+1) a k+1-edik prímszám.

2016. ápr. 30. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!