Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A sci-fi írók milyen fizikai...

A sci-fi írók milyen fizikai tényekre/hipotézisekre alapozhatják az alábbi ötleteiket?

Figyelt kérdés

"ha visszamész az időben megváltoztathatod a múltat akár úgy, hogy meg sem születtél"

-> akkor hogy mehettél vissza a múltba? főként akkor ha az előtted levő idősítban létező éned is már megváltoztatta a múltat? vagy ha ő épp az "1 másodperccel korábbi éned" nem változtatta meg a múltat, akkor mi az oka annak, hogy te meg igen, holott te meg ő elvileg azonosak vagytok, csak időben eltolva?


"ugyanaz az ember nem létezhet kétszer ugyanabban az idősíkban / nem találkozhat egymással, különben az univerzum elpusztul, naprendszerek omlanak össze, stb."

-> mégis miért pusztulna el? hogy lehetne ilyen hatása? és ha nem emberről, hanem mondjuk ugyanarról az időutazó macskáról volna szó egyazon időpillanatban, az is elpusztíthatná az univerzumot? vagy esetleg két egymástól baromi messze levő baktérium, vagy atomról, amelyek időutaztak? honnan tudja egy atom, hogy éppen "önmagával" került reakcióba és el kéne pusztulnia?


"az időutazás alternatív idővonalat/párhuzamos dimenziót hozhat létre más eseményláncolattal"

-> ezek szerint az időutazásnak univerzumok születést okozó energiája lehet? új ősrobbanásokat hoz létre? a mi univerzumunk is így szünetett?


"végtelen számú párhuzamos dimenzió létezik, melyek egymástól gyakran csak apró események kimenetelében különböznek"

-> ezek szerint minden tettemmel amit most teszek, vagy nem teszek, új dimenzió keletkezik, mert elágazást okoztam a lehetséges cselekvések sorában? az emberi cselekvéseknek ilyen erős hatása lenne a világegyetemek számára nézve? és akkor azoknak a cselekvéseknek is amiket egy földönkívüli baktérium okoz valahol a galaxisunk túlfelében, az is ilyen erős, univerzumteremtő hatással bír?

vagy ha nem a pillanatnyi cselekvéseink mentén hasadnak szét a párhuzamos univerzumok, hanem a kezdetektől fogva kódolva volt az összes kimenetel az összes létrejövő univerzum számában, akkor léteznek olyan univerzumok is, amelyekben még nem történt meg az az esemény, amely miatt az univerzum keletkezése óta számon tartott összes történéseikben elégazás tapasztalható lenne?


Tudom, hogy ezek nem valódi tudományos kérdések, de nagyon zavar, hogy a legtöbb sci-fi ilyen gagyi sablonokra alapoz.. valaki ötlet, hogy ezeknek mi az alapja?



2016. ápr. 29. 17:44
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%

Többféle megközelítés van az időutazásra vonatkozóan, nagyjából az egyetlen időfolyam, a minden változással folyamatosan szétágazó idősíkok és a párhuzamos univerzumok (ez a kettő bizonyos mértékig ugyanaz) kategóriáira csoportosíthatóak. Az időutazás fizikai tényekkel egyelőre nem igazolható (de minden kétséget kizáróan cáfolni sem lehet), úgyhogy ha időutazós sci-fivel van dolgod, akkor egyszerűen fogadd el, hogy a téma természetéből adódóan nem tudományos alaposságú a sztori.


De a kortárs sci-fi már elég régen túllépett ezen, mostanában a nanotechnológia, mesterséges intelligencia, globális felmelegedés, biotechnológia, realisztikus űrutazás és ezek keveréke a népszerű az igényes sci-fiket írók körében, az időutazás már rettentően elcsépelt és pont hogy nem erre épül a legtöbb sci-fi.

2016. ápr. 29. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:

" a legtöbb sci-fi ilyen gagyi sablonokra alapoz."


Ilyen alapokra csak a gagyi sci-fik alapoznak.

Ezek nem is valódi sci-fik ( Science fiction - Tudományos-fantasztikus), csak "fik"-k ( fantasztikusak).

Az időutazással operáló művek annyira tekinthetők sci-finek, mint pld. a Harry Potter, vagy a Frankenstein.

2016. ápr. 29. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Próbáld értelmezni a fiction szó jelentését.
2016. ápr. 29. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
100%
A sci-fi írók többnyire nem tudósok, kutatók vagy egyetemi tanárok (volt persze erre is példa, de nem ez a jellemző). Így aztán nem is kell nekik semmiféle hipotézis vagy teória ahhoz, hogy izgalmas regényt hozzanak össze. Sőt, még az sem feltétel, hogy konzisztens legyen a világ, amit megalkotnak a könyvükben, legfeljebb elkerülik az ebből adódó paradoxont, vagy éppen pont rámutatnak arra, vagy akár még a sztori fő témájává is válhat az általuk megalkotott, nem konzisztens világból származó paradoxon. Éppen ezért sci-fi, mert ugyan tudományos eredményeket is felhasznál (vagyis bizonyos szempontok alapján, valamilyen szinten ragaszkodik az általunk ismert világhoz), amit pedig nem ismerünk, azt fikciókkal, vagyis kitalációkkal pótolja ki. Hogy milyen mértékben, arányban, az kizárólag a történet írójától függ.
2016. ápr. 30. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 Wadmalac ***** válasza:

"a legtöbb sci-fi ilyen gagyi sablonokra alapoz"

Mármint időutazásos sztorira.

Miért is?

Mert az időutazás ötlete logikai paradoxont tartalmaz és azt valamilyen módon fel kell oldani, hogy ne legyen lehetetlen. Kinek milyen ötlete születik erre a feloldásra.

Mivel valószínűleg sokezer sci-fi foglakozott az időutazással és a logikai paradoxon feloldására nincs ezer alternatív módszer, bizonyos "megoldások" ismétlődnek. Egyszerűen, mert elfogyott az ötlet, ha valaki ilyet akar írni, kénytelen feltalálni a spanyolviaszt.

És mindeközben lehetséges az is, hogy az időutazás NEM lehetetlen, NINCS logikai paradoxon, csak a paradoxon feloldását még nem ismerjük.

Éppen ezért nem dobnám el az időutazásos sci-fiket hülyeségként.

Túl sok dologról jelentették ki már a fizika történetében, hogy lehetetlen, adott tudásszinten megoldhatatlannak látszó problémák miatt, aztán egyszercsak mégis született rá megoldás.

2016. máj. 2. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

#5-ös

"Mert az időutazás ötlete logikai paradoxont tartalmaz és azt valamilyen módon fel kell oldani, hogy ne legyen lehetetlen. "

Csak halkan jegyzem meg, hogy az időutazásnek van olyan "elve", amely logikai paradoxon mentes, mégis megengedi az időutazást és "logikusabb is" (bár ez még nem jelenti, hogy így is van) mint azok a változatok, amelyekben megváltoztathatod a múltat, befolyásolva a jelent/jövőt, vagy új idővonalat, alternatív dimenziót hozva létre...

2016. máj. 2. 17:02
 7/13 anonim ***** válasza:

Ja, csak azokból nem lehet izgalmas könyvet/filmet csinálni.

Látom nem nagyon érted se a scifi, se a könyv/film lényegét.

2016. máj. 2. 17:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

dehogynem lehet.. talán kicsit nagyobb munka, de van erre is példa..

és nem sokkal jobb ha valósághű, mintha kamu lenne de élvezetes??

2016. máj. 2. 22:11
 9/13 anonim ***** válasza:

A legtöbb ember számára nem. Ha jó a sztori, jók a karakterek, és elég jól van megírva a történet ahhoz, hogy ki-ki a maga számára szimpatikus szereplővel tudjon azonosulni, akkor az olvasóközönség kb. 95%-a számára teljesen mindegy, hogy mennyire valósághű. Olvasni - nem tanulás, információszerzés céljából - alapvetően a kikapcsolódásként szokott az emberek túlnyomó többsége, ilyen megközelítésből pedig teljesen mindegy, hogy mennyire valósághű az a világ, amelyet az író tár eléd. A lényeg hogy elvarázsoljon, magával ragadjon, elkapjon a sztori sodrása, a többi már mind csak köret meg díszítés.


Szerintem nagyon jó példa erre Douglas Addams világsikerű, négy (vagy öt) részes trilógiája, amelynek a világon semmi köze a valós világunkhoz, mégis egy remekmű, egy ikon, gyakorlatilag kultusszá avanzsált sikertörténet. Ajánlom figyelmedbe, ha még nem találkoztál vele, talán változik is tőleg az ez irányú véleményed. Galaxis Utikalauz Stopposoknak. Ja, és ne felejtsd el egy törülközőt beszerezni az olvasásához, mert valószínűleg könnyesre röhögöd magad, de sok más nagyon fontos szempontból is bármikor szükséged lehet egy törülközőre.

2016. máj. 3. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 Wadmalac ***** válasza:

#9: Big-big +1

Vagy 42

2016. máj. 4. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!