Az osztódást követően az osztódó sejtek rögtön újra elkezdenek osztódni?
Egy sejtnek van egy bizonyos mérete, amin jól működik, van egy bizonyos mérete, amin már osztódni is képes, és van egy bizonyos mérete, ami alatt már életképtelen. Az osztódás utáni sejt viszonylag kis méretű, rengeteg tápanyagot és vizet veszített el az osztódás folyamatában, ezért újra osztódni képtelen addig, amíg újra össze nem szedi magát, fel nem halmoz annyi tápanyagot és vizet magában, amennyi egy újabb sejt létrehozásához szükséges. Nyilván, minél hamarabb jut a kellő mennyiségű vízhez és tápanyaghoz, annál hamarabb tud újra osztódni, ezért ha tápanyagdús, nedves és megfelelő hőmérsékletű környezetbe kerül, akkor lényegesen lerövidül a két osztódás közötti idő. Ezek a körülmények egészen addig ronthatóak, amíg a sejt csupán annyi tápanyagot és vizet képes magához venni, amennyi az önmaga ellátásához, életben tartásához még éppen pont elegendő. Ilyen esetben extrém hosszúra is nyúlhat a sejt osztódási sebessége, akár több nagyságrenddel is.
A differenciálódásról nem sokat tudok mondani, de tippre különféle hormonok vagy hasonló dolgok termelése - vagy épp azok termelésének megszűnése vagy csökkenése - okozza vagy okozhatja a sejtdifferenciálódás megindulását. De ennek megválaszolását tényleg szakibb hozzáértőre hagyom.
"és mikor szakosodnak bizonyos feladatokra ?"
Az egysejtűek vagy a sejttelepek (pl. szivacs) soha.
A többinek megfelelő hatás (gravitáció vagy hormon) kell hozzá.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!