Valaki meg tudja ezeket mondani? Fizika
Feladott a tanár 5 feladatot, de hiaba gondolkodok rajta nem jövök rá.
1.Andras kedvenc olvasmanyai a fizikakonyvek es Harry potter. Azt állítja, hogy egyetlen műanyagból készült varazsplaca es a varazskopeny segitsegevel akár negativ akar pozitiv toltesure is fel tudja tolteni az elektroszkopot, es a vizsugarat is el tudja hajlitani. Hogyan, és mi a magyarázat?
2. 1 gramm egyatomos hidrogengaz atomjainak elektronjait a Föld Északi - sarkára az atommagokat pedig a Déli - Sarokra teleportalta egy-egy jól záródó tartályban. Mekkora a két tartály közötti vonzerő?
3.Egy 10 cm sugarú gömb feluletebol 36(pi)*10(a - 4-en) erővonal lép ki a felületre merőlegesen. Mekkpra a gömb belsejében lévő töltés nagysága es helye?
4.Hagyomanyos,kepcsoves tevekeszulekben elektronokat gyorsitunk elektromos mezovel. Mekkpra sebesseggel csapodik egy elektron a tv kepernyojebe ha a kepcsoben a gyorsitofeszultseg 10 kV?
5.Egy síkkondenzátor két lapja között a homogén elektromos mező térerőssége 10(az 5.-en) V/N. Mekkora a munkavegzes, ha egy 10(a - 5.-en)C nagyságú töltés az egyik lemezről a másikra kerül és a lemezek távolsága 2 cm?
Előre is köszönöm a segítséget
1)
Ha összedörzsöljük őket, akkor a műanyag pálca negatív lesz. Vagyis elektronok kerültek rá a gyapjú-köpenyről. A köpenyről azok hiányoznak, tehát az pozitív lett. Az elektroszkópot vagy a pálcával, vagy a köpennyel tudja feltölteni negatívra, vagy pozitívra.
Ha mondjuk a pálcával közelítünk a vízsugárhoz, akkor benne a vízmolekulák (amik dipólusok) elforognak: pozitív oldaluk a pálca felé, negatív az ellenkező oldalra. A vízsugár közelebbi oldala pozitív lesz, a távolabbi negatív, a közepe semleges. A közelebbi oldalt jobban vonzza a pálca töltése, mint amennyire a távolabbit taszítja (mert a távolság négyzetével fordítottan arányos a vonzóerő), ezért elhajlik a vízsugár.
2)
1 g egyatomos hidrogén pont 1 mol, vagyis 6·10²³ darab proton a Déli-sarkon, ugyanannyi elektron az Északi-sarkon.
q₁ = 6·10²³·(+1,6·10¹⁹)
q₂ = 6·10²³·(-1,6·10¹⁹)
r = 2·6,36·10⁶ m
A többi már csak behelyettesítés
3)
Mivel az erővonalak merőlegesen lépnek ki a gömb felszínén, ezért a gömb középpontjában van a töltés.
Az erővonalak száma a fluxus:
Ψ = 36π·10⁻⁴ Nm²/C
A gömb felülete:
A = 4r²π
E = Ψ/A
E = k·q/r²
Ezekből kijön q
4)
U = 10·10³ V
q = 1,6·10¹⁹ C (negatív, de az most mindegy)
m = 9·10⁻³¹ kg
A töltésen végzett munka: W = q·U
Ez gyorsítja, vagyis W = 1/2·m·v²
Ebből kijön v.
5)
E = 10⁵ V/m
q = 10⁻⁵ C
s = 0,02 m
végzett munka: mehet úgy is, hogy W=F·s (ahol F=q·E), meg úgy is, hogy W=q·U.(ahol U=E·s)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!