Génmanipulációval kapcsolatban tudnátok felsorolni előnyöket?
Mennyire sürgős a dolog?
Ugyanis nagyszerű alapot tud szolgáltatni Aldous Huxley: Szép új világ c. regénye.
Ha nincs elég időd, vagy kedved elolvasni, akkor megnézheted a belőle készült filmet is.
Ugyanis tökéletesen modellizálja az előnyeit, egy génmanipulált, mesterséges világnak. Többek között, hogy a betegségek kiküszöbölhetőek. A társadalmi szinteknek megfelelő manipulációkat hajtanak végre, így mindenki megelégszik azzal a társadalmi pozícióval, amelyre teremtetett. És még sorolhatnám. Szóval ötlet forrásnak mindenképpen kiváló alkotás.
Fontos kiemelni, hogy milyen szemszögből előnyös. Érdemes emberi szemszögből nézni, és akkor lehet mondani, hogy az evolúciós harcban könnyebben alkalmazkodunk a megváltozott körülményekhez (pl. élelemhiány), és jobb feltételeket tudunk teremteni a fajunknak (betegségek legyőzése).
A másik szempont az élővilág egyensúlya, de itt már nehéz előnyöket találni. Hosszú távon nem garantált az a siker, amit rövid távon elérünk. (Rövid távon pár száz vagy ezer évet értek.)
#2 sürgős lenne
Génsebészetben mekkora szerepe van? Úgy értem mesterséges szerveket letrehozni, stb?
Itt nézz körül:
Igazából ami előnyt el tudsz képzelni, az mind teljesül.
Sajnos vannak komoly hátrányai is, ezért nem terjedt még el.
Nagyon nehéz kérdést kaptál.
Ami előnyt föl lehet mellette sorolni, az mind támadható is valamilyen erkölcsi, etikai, filozófiai vagy egyéb szempontból! A hátrányainak meg igen hosszú sora van.
"Ami előnyt föl lehet mellette sorolni, az mind támadható is valamilyen erkölcsi, etikai, filozófiai vagy egyéb szempontból!"
Egy inzulinterelő GMO baktérium nem tudom, hogyan támadható erkölcsi, etikai, filozófiai vagy egyéb szempontból, de biztosan lehet...
Megemlítheted a magasabb tápanyagtartalmú, vagy a herbicidrezisztens, hidegtűrő növényeket például, ami az élelmezésben elég fontos, szívósabbak a növények, így a hozamuk is jobb.
Illetve egy csomó kozmetikum- vagy gyógyszeralapanyagot GMO mikróbákban vagy emlős szervekben termelnek, pl az említett inzulin, de ugye a penicillinek fajtái is ilyenek, vitaminok, növekedési hormon, eritropoetin stb, különböző enzimek (ezeknek a felhasználása nagyon sokrétű, a textil- és bőrgyártástól és megmunkálástól kezdve a papírgyártásig, mosószerek alapanyaga), és ezeket mind úgy állítják elő, hogy ezeknek igazából semmilyen etikai hátránya nincsen, mert E.coliról vagy valami hasonló mikróbáról van szó.
Az emberen végzett génsebészeti eljárásokat meg szigorúan tiltják, még az őssejteket is csak terápiás célra lehet használni, az élelmiszereket meg nagyon komolyan ellenőrzik, mielőtt forgalomba hozzák.
7-es 8-as. Oké létrehoztak olyan bacikat, melyek zárt laborban hasznosak (pl inzulint termelnek).
De mi van akkor ha kiszabadulnak (balesetek, katasztrófák, terrorista támadás stb... bármikor történhetnek) és géncserével (mert a különböző típusú bacik képesek egymást közt erre) elkezdik átadni a természetben előforduló baktériumoknak ezeket a géneket. Ez evolúciós robbanást idézhet elő a baktériumok világában, főleg ha több gén egyszerre "szabadul" ki. És akár növényeinkre állatainkra, vagy közvetlenül ránk is súlyos végzetes katasztrófát hozhat.
Ugyanez van a GMO növényeknél is. Keresztbeporzás természetes vagy vad állományokkal, elszóródott magok a természetben... Visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek a vadon élő növények állományaiban! Akár egész fajok pusztulhatnak ki, nem csak növények hanem a hozzájuk köthető rovarok bogarak is.
Ki fogja ezekért vállalni a felelősséget?! Ha lehet gént szabadalmaztatni, akkor a tulajdonos 100% -ban FELEL(jen) is "kreálmánya" minden következményéért, függetlenül attól hogy katasztrófa, baleset vagy más hibája miatt történt baj!
Nem jó játék! Nem tetszik!
Pedig simán megeszek egy GMO növény termését mert tudom hogy az nekem közvetlenül nem árt! De azért ne legyünk balgák vannak hátulütői a dolognak!
A környezeti hatásokat senki nem vizsgálta soha sehol!
Az inzulin termelésre visszatérve:
Ausztrál kutatók vagy 10 éve kifejlesztettek egy olyan anyagot amivel sertés inzulin termelő sejtjeit bevonva, az ember immunrendszere nem támadja meg!
Egy injekcióban beadva 10 évig keringenek a vérünkben ezek a sejtek, és mivel élő ezért önszabályozóak! Vagyis 10 évnyi védettséged van! Ami alatt nincs öninjekciózás, nincs túladagolás veszély, vagy túl későn beadott adag, elfertőződés veszélye, és 1 injekció után 10 évig semmibe nem kerül a kezelés!
Jajj de jó hogy most már a GMO bacik állítják elő az inzulint sokkal hatékonyabban mint az eddigi sertéssejtes termelés. (Eddig is sertés inzulintermelő sejtjeit használták erre csak magát a sejtet nem lehet az immunválasz miatt beadni.)
Bizony örüljünk ám neki.
Majd eladják drágábban mert ezt a fejlesztést meg kell ám fizetni is valakinek!
Meg majd jól túladagolják magukat vele az emberek mert erősebbre/töményebbre tudják gyártani mert így tervezték...
Ezek a baktériumok nem túl sokáig élnek meg a természetben. Mivel erőforrásaik nagy részét arra fordítják, hogy egy számukra haszontalan anyagot termeljenek, így a vad típusú baktériumok teljesen elnyomják őket.
Amúgy meg csak a hülye adagolja túl magát inzulinnal. Mikor formulázzák akkor a koncentrációt pontosan beállítják és minden egyes adagban egyforma lesz az inzulin-tartalom. Ez nem függ az előállítás módjától.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!