A Föld súlya folyamatosan növekszik?
Hát igen, lehet fokozni. Amúgy az a nagyon kemény, hogy nem ő az első, aki ezt a kérdést felteszi.
Kedves kérdező! Bár már előttem többen is írták, és nem nagyon tudom, hogy lehetne másképp írni, de megpróbálom: a Földön csak átrendeződnek az anyagok. Minden, ami keletkezik - emberek, növények, minden - csak előzőleg is már itt a Földön lévő anyagok átrendeződése. A tetemek sem növelik a tömeget, hiszen eleve itt voltak már azok is, az életükben és az életük előtt is.
A csont nagy része kalcium. A kalciumot kajával viszed be a szervezetedbe, különböző állati és növényi eredetű ételek fogyasztásával. Amit megeszel kalciumot, azt a növények veszik fel a talajból, ezeket a növényeket vagy te, vagy valamilyen állat megeszi, amit aztán te eszel meg. Tehát végeredményben a földben lévő kalciumot fogyasztod közvetve. És hová kerül a csontod, miután meghalsz? Hát igen, vissza a földbe. Az ott majd apránként elmállik, és visszakerül a talajba. A felette növő növények újra felveszik onnan, és majd valakik újra megeszik azokat a növényeket, így beépítve a csontozatukba ugyanazokat a kalciumatomokat, amelyek valaha a te csontjaidat alkották. És bizony, ami kalciumot te eszel meg a kajával, az is már jó eséllyel keresztül ment jó néhány élőlényen előtted.
Igen, van sok olyan csont, ami konzerválódik időlegesen néhány millió, vagy akár néhány százmillió évre is akár. De ez igazából nem jelentős mennyiség. A mészkőhegységek tudod miből vannak? Bizony, élőlényekből. Főleg puhatestűek házainak, és gerincesek csontozatainak milliói elaprózódva, egymásra rakódva és összetömörödve. Egy kisebb mészkőhegyben lévő kalcium mennyisége bőven elég lenne az összes eddig élt és ma élő ember számára. szóval az a néhány csont, amit itt-ott épségben találnak konzerválódva évmilliókkal ezelőttről, igazán nem jelentős mennyiség az élővilághoz képest.
Kedves kérdező, értsd már meg, a Földön ezek az anyagok már rég megtalálhatóak voltak, csak más formában. A T-rex csontok semmit nem befolyásolnak, mielőtt T-rex lett belőlük, majd csont, már azelőtt is itt voltak a Földön az alkotóelemei.
Amúgy te mit gondolsz, akkor honnan jönnek ezek az anyagok? De tényleg... ha szerinted növekszik folyamatosan a Föld tömege, akkor ezt honnan szedi?
"a 13-as is megmondta élőlényből lett a hegy oszt mégsem tűnik el csak úgy"
De csak ugy kepes eltunni: feloldja a vizben oldott szensav. Szerinted mi tortenik azzal a meszkovel, ami egykor a cseppkobarlangok ureget toltottek ki? Annyival csokkent a fold tomege? AAA, szerintem csak trollkodsz.
"a 13-as is megmondta élőlényből lett a hegy oszt mégsem tűnik el csak úgy"
Így van, de ahogy nem tűnik el csak úgy, ugyanúgy nem is jelenik meg csak úgy.
Az, hogy a Naprendszer elkezdett összesűrűsödni, az a kutatások szerint egy, vagy valószínűbb hogy kettő közeli szupernóva eredménye. Ezek olyan nagy, eredetileg a Nap tömegének sokszorosával bíró csillagok, amelyek életük végén neutroncsillaggá vagy fekete lyukká avanzsálnak. Miközben ez megtörténik, akkor az egész csillag anyaga önmagába zuhan, ezzel a nyomás és a belső hőmérséklet olyan szintet ér el, hogy az oxigénnél nehezebb elemek szintetizációja is megtörténik, ráadásul ultrarövid idő alatt (néhány óra, néhány nap). Ez idő alatt jönnek létre azok az elemek, amelyek az oxigénnél nehezebbek. Amikor ez megtörténik, akkor még egy utolsót lobban a csillag, és rengeteg (akár több naptömegnyi) anyagot ledob magáról, amely aztán szerteszét száll a környező űrbe.
Nos, valószínűleg Naprendszerünk anyagát is egy ilyesmi szupernova-robbanás késztette összeomlásra, hogy aztán kialakuljon belőle a Napunk, és a körülötte keringő bolygók. Tehát minden olyan elem, ami az oxigénnél nehezebb, az egy másik csillag, ráadásul óriáscsillag belsejéből származik. Igen, a kalcium is.
Az a kalcium, ami ma az állatok vázát, a mészkőhegyeket, a márványszirteket alkotja, az mind-mind itt volt a Földön már akkor is, amikor az még csak egy izzó lávagolyó volt. A nehezebb elemek (mint vas, nikkel, arany, ezüst, ólom, urán, stb.) mind lesüllyedtek a magba, mint ahogyan a vízben is lesüllyed a homok, mert sűrűbb, nehezebb annál. A könnyebb elemek (mint pl. a gázok, vagy a nátrium, kálium, kén, kalcium, stb.) meg a felszínen rétegződtek sűrűség szerint. Aztán ahogy lassacskán hűlt a bolygó, a külső rétegek megszilárdultak, így a könnyebb elemekből alakult ki a föld kérge. Tehát az a kalcium, amiből jelenleg a te csontozatod is felépül, már sok-sok évmillióval azelőtt itt volt a bolygón, hogy akár csak az első szerves molekulák megjelentek volna Földünkön. Azóta pedig, hogy az első, kalciumot is nagyobb mértékben felhasználó létformák kialakultak, folyamatosan csak a már rég itt lévő készletet forgatják újra és újra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!