A benzin mikor kezd el égni, és mikor robban be? Ha egy gyufát meggyújtok egy tál benzin mellett, akkor a benzingőz ugye berobban. De mikor van az, hogy égni kezd a benzin, mint egy tűz, de nem robban be?
Figyelt kérdés
2016. márc. 17. 21:39
1/24 anonim válasza:
Robbanás gáz halmazállapotú keveréknél következik be. Folyadék halmazállapotú éghető anyag esetében a párolgó folyadék felszíni rétege gyullad meg, azaz a folyadék fázisból éppen kilépő részecskék reagálnak az oxigénnel.
2/24 A kérdező kommentje:
Köszi
Akkor a tál benzin - mivel folyadék - sem robban be, csak a felszíne kezd el égni, mintha pl. egy papírféle égne?
2016. márc. 17. 22:42
3/24 Silber válasza:
A benzin LEL és HEL (alsó- és felső robbanási határértéke) erősen függ a benne található komponensek anyagi minőségétől és koncentrációjától. Néhány anyag robbanási határértékei:
4/24 anonim válasza:
Ráadásul ha kitöltöd a tálba és azonnal meggyújtod, akkor jó eséllyel lobban egy kicsit (nagyot, hőmérséklettől függően), aztán ég a felszíne. Ha viszont kitöltöd a tálba, vársz 5 percet és utána gyújtod be, akkor jó eséllyel az egész a képedbe robbanhat. A benzin ugyanis folyamatosan párolog, hőmérséklettől függő sebességgel. Ha hagyod állni, akkor elég nagy mennyiség párologhat el belőle ahhoz, hogy komoly robbanást okozzon a felgyülemlő benzingőz - főleg és leginkább zárt térben, ahol nem tud elillanni.
5/24 A kérdező kommentje:
Ha elkezd égni a felszíne, a teljes elpárolgás után robbanni is fog? 1 liter benzin mennyi idő alatt párolog el szobahőmérsékleten?
2016. márc. 17. 23:27
6/24 anonim válasza:
Volt egy repülőgépbaleset, ami pont amiatt következett be, hogy a repülő sokáig állt kánikulában a tűző napon. Ez idő alatt a kerozin párologni kezdett, és jelentős mennyiségű gáz keletkezett (mármint a kerozin jelentős mennyisége vált gáz halmazállapotúvá), utána pedig ez induláskor berobbant, és sajnos katasztrófa lett a vége. Bár a repülőket kerozinnal, és nem benzinnel tankolják, de elég hasonlóan viselkednek (mivel mindkettő kőolaj-származék). A gáz halmazállapotú benzin sokkal veszélyesebb, mint a folyékony. Ugyanakkor előző jól írja: mivel szobahőmérsékleten is párolog, ezért nagy eséllyel tud robbanni (persze csak, ha hagysz időt a párolgásra).
7/24 A kérdező kommentje:
Ha nem hagyok időt a párolgásra, hanem rögtön meggyújtok egy gyufát, akkor kis lobbanás után csak égni kezd a felszíne. Robbanni fog azért, ha közben elpárolog teljesen a benzin? Vagy az égés után már nem tud párologni? Bocsánat, ha hülyeségeket kérdezek.
2016. márc. 18. 00:45
8/24 anonim válasza:
#1-es már leírta a választ erre is.
Tovább párolog és a gáz halmazállapotú benzin ég el.
9/24 anonim válasza:
Maga a benzin nem ég. A benzin párolog, és ez a "benzingőz" (hibásan, mert igazából nem gőz, hanem benzinpára) tud égni, ami elkeveredik a levegő oxigénjével. Tehát ha folyamatosan ég, akkor minden elpárolgó benzinrészecske oxidálódik, tehát nem tud felgyülemleni, hogy robbanást okozzon. Pl. a gázkazánokban pont emiatt ég folyamatosan az őrláng, hogy az esetlegesen szivárgó gáz ne tudjon felgyülemleni, hanem azonnal elégjen, így megelőzve a robbanásveszélyt.
10/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
Ha a gázkazánban szivárog a gáz, ugye csak akkor lesz robbanás, ha a közelben nyílt lángot használunk?
2016. márc. 18. 20:47
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!