Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két párhuzamosan, egymás...

Nyeznajka kérdése:

Két párhuzamosan, egymás mellett repülő töltött test között fellép-e mágneses hatás?

Figyelt kérdés
Két párhuzamosan, egymás mellett repülő töltött test párhuzamos, egyirányú áramoknak tekinthető, tehát vonzzák egymást. Egy velük együtt repülő megfigyelő szerint viszont nyugalomban vannak, tehát csak elektromos taszítás észlelhető. Szereljünk az egyik töltésre mágneses tér mérésére alkalmas műszert. Fog jelezni mágneses teret, vagy nem?

#relativitás #mozgó töltés
2016. jan. 11. 14:05
 1/9 anonim ***** válasza:
( Egyszer egy főiskolai tanárnak tettem fel hasonló kérdést, de nem tudott pontos választ adni. A kérdés lényege, hogy a töltésnek mihez képest kell elmozdulnia, hogy mágneses teret hozzon létre, illetve hogy ez a mágneses tér relatív-e valamilyen értelemben. )
2016. jan. 11. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

> „Két párhuzamosan, egymás mellett repülő töltött test között fellép-e mágneses hatás?”

Attól függ, honnan nézzük, ahogy a megjegyzésben is kifejtetted.


> „Fog jelezni mágneses teret, vagy nem?”

Nem fog, mert a testre rögzített műszer velük együtt repül, tehát azt mutatja, amit a velük együtt repülő megfigyelő lát.

2016. jan. 11. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

#2, Ezek szerint ha a szobában van egy töltés (mondjuk egy darab vezeték az asztalon), akkor egy műszer, ami a Földtől függetlenül áll a földpálya mellett és elszáguldunk mellette, mágneses teret mérhetne a szobában?

Ez azt jelentené, hogy a mozgó műszer is mér mágnesességet az "álló" töltés esetén. Ezt kísérletileg szerintem nem igazolták.(?)

2016. jan. 11. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
#2 Képzeljük el, hogy a nyugvó töltések közé rugós erőmérőt teszünk, ami méri a töltések közötti taszító erőt. Megváltozik-e a mért érték, ha a két töltést elkezdjük egy irányba mozgatni? Ennél a kísérletnél nem képzelhető el, hogy a nyugvó és mozgó megfigyelő ugyanazon az erőmérőn különböző értékeket olvas le. Akkor most fellép mágneses erő vagy nem?
2016. jan. 12. 07:27
 5/9 anonim ***** válasza:
A párhuzamos vezetők vonzása és az elektronok taszítása két külön folyamat. Az egyik a mágneses mezők kölcsönhatása, a másik a villamos tereké. Ha két töltés párhuzamosan halad, akkor egyrészt a mágneses terük által vonzani fogják egymást, a statikus terük pedig taszítani. Mindkettő hatni fog egyszerre. Az más kérdés, hogy melyik lesz a "domináns".
2016. jan. 16. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Mit nem értesz ezen triviális hogy nem az éterhez képesti mozgása kelt erőhatást hanem egy másik anyaghoz képest így a két test egymásra nem hat mert áll.
2016. jan. 17. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Az eredeti kérdés első részében a két mozgó töltés mágnesesen vonzzák egymást, de ne felejtsük el az elektromos kölcsönhatást sem köztük. Ami biztos, hogy a velük együttmozgó megfigyelő tisztán elektrosztatikus teret fog észlelni, és ebből megfelelő Lorentz-trafóval (a térerősség tenzorra alkalmazva) előállítható a teljes elektromágneses mező a másik rendszerben. A lényeg persze, hogy a két test között fellépő eredő fizikai hatás (erő, ha tetszik) Lorentz-invariáns.
2016. jan. 19. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ez egy pofonegyszerű kérdés, és őszintén szólva annak a bizonyos főiskolai tanárnak (lásd első válaszoló) illene visszaadnia a diplomáját, ha egy ilyenre nem tud válaszolni. Már ha fizikatanár volt, és nem mondjuk történelemtanár.


A választ hadd fogalmazzam meg azzal, hogy visszakérdezek. Miért kéne bármilyen erőnek is fellépni az én nyugalmi rendszeremben a két töltés közt pusztán amiatt, hogy tetszőleges más, hozzám képes egyenletesen mozgó megfigyelők számára ez a két töltés egyenletesen halad az ellenkező irányba? Ugyanis az "igen" válasz ezt jelentené.


Ami az egyirányú áramok által keltett vonzóerőt jelenti, ott az áramok mágneses teret keltenek, amelyekben mozogva a másik áram saját magára merőleges irányú erőt érez. Együtt haladva az áramokkal ezt úgy lehet megmagyarázni, hogy ebből a mágneses térből elektromos generálódik, ha a nyugalmi rendszerből a mozgóba transzformáljuk az elektromágneses teret (lásd Lorentz-transzformáció). De ez egy más eset.

2016. febr. 25. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Legyenek a testek egymástól L távolságra, és haladjanak v sebességgel egymással párhuzamosan. (Ha véletlen koordinátázni kell, akkor legyen az A test a (0, 0) pontban, a B pedig az (L, 0) pontban, és haladjanak v = (0, v) sebességgel.)


Ugye ekkor a köztük ható elektromos erő:

Fe = q^2/(4*π*ε0)*1/L^2,

ami taszító irányba mutat, a mágneses erő pedig

Fm = μ0*q^2/(4*π)*v^2/L^2,

ami vonzó irányba mutat. (Ugye ha az itt szereplő B-t keresztbe szorozzuk balról a v-vel az pont ezt adja:

[link] )

Az eredő erő tehát ennek a kettőnek a különbsége, de később jobb dolgunk lesz, ha most elosztjuk őket egymással:

Fm/Fe = (μ0*q^2/(4*π)*v^2/L^2) / (q^2/(4*π*ε0)*1/L^2) = μ0*ε0*v^2 = v^2/c^2.

Az eredő erő:

F = Fe – Fm = Fe – v^2/c^2 * Fe = (1 – v^2/c^2)*Fe = (1 – v^2/c^2)*q^2/(4*π*ε0)*1/L^2.


Ha ráülünk az egyik testre, akkor az rendjén van, hogy a másik testet állni látjuk, és Fm = 0. De hol fogjuk őt látni? Legyünk a B testen, ha az A testről elindul egy foton x irányban, akkor L/c idő alatt ér el L távolságra, de közben ugye mi is haladtunk y irányban s = v*L/c utat, azaz ez a foton elment mögöttünk, és ezt nem láthatjuk. Olyan lesz, mintha az A test lemaradt volna valamekkora s távolsággal. Az idő dilatáció alapján olyan D távolságra fogjuk látni, amire

D^2 = L^2/(1 – v^2/c^2)

[link]

A mágneses erő most 0, az eredő erő így az elektromos erő lesz:

F' = Fe' = q^2/(4*π*ε0)*1/D^2 = q^2/(4*π*ε0)*1/(L^2/(1 – v^2/c^2)) = (1 – v^2/c^2)*q^2/(4*π*ε0)*1/L^2 = (1 – v^2/c^2)*Fe = F.


Tehát az erőmérő ugyanazt mutatja akár kívülről nézzük a két testet, akár ráülünk az egyikre.

2018. máj. 6. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!