Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a magyarázat arra, hogy...

Mi a magyarázat arra, hogy bármilyen hiba a televízió képében először jobbra eltolódva jelentkezik?

Figyelt kérdés
Amikor anno analóg jel volt sugározva, a szellemkép az eredetitől jobbra volt látható. Amikor elhasználódik egy videokazetta az elmosódás jelentős része szintén jobbra látható. A modernebb lcd ill. plazma tv-n ha túl nagyra állítom a képélességet, szintén jobbra lesz látható egy amolyan szellemképféleség. Továbbá pár éve amikor vettem egy hdmi bemenetes lcd tv-t, egy szállításkori ütődéstől lett benne valami hiba és a hdmi-n bemenő kép hibásan jelent meg és annak is jobbra mázolódott el a képe. Ez valami szabvány évtizedek óta? Vagy valami működési sajátosság? Esetleg egymást másolják a gyártók?

2016. márc. 14. 11:45
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
A képfrissítés balról jobbra történik (szabvány szerint), ezért minden szellemkép az eredetitől jobbra van.
2016. márc. 14. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Az 1-es is írt egy kis okosságot, de én bővítem a gondolatot. A televíziók képernyőjén megjelenő kép nem úgy direktbe ömlesztve van átvíve, hanem úgy kell elképzelni, hogy a tetejétől az aljáig sorokra van bontva. Továbbá abból a tényből kell kiindulni, hogy a mozgókép itt is állóképek sorozata. Analóg jelnél Európában 25 db képkocka van 1 mp-nyi felvételben. Egyetlen képkocka 625 db sorra van bontva. Namármost arról van szó, hogy ezeket a sorokat, pontosabban a sorokban balról jobbra a fényerősség változásait egymás után ültetik rá a vivőhullámra. (Minden sor végén van szinkronjel és egyéb más finomság is van a rendszerben, váltottsorosság meg miegyéb, de most nem ez a téma.) A képpé alakítás szintén ezzel azonos ütemben zajlik, a képernyő bal felső sarkától, soronként lefelé, majd a jobb alsó sarokban ér véget. Ha valamiért az antenna által vett hullámban torzulás visszaverődés lép fel, az emiatt jobbra fog kirajzolódni, ill. a képi tartalom is jobbra fog "elkenődni". Mert a szellemkép nem más, mint az, hogy ugyanaz a jelalak fut végig 2-szer a kábelen, csak másodjára kisebb amplitúdóval, emiatt halványabb. Az LCD meg plazma meg egyéb OLED meg az ilyen csicsás cuccoknál ha analóg jelet adsz rá, ugyanezek a zavarok ugyanúgy előfordulnak. Ezekben a megjelenítőkben nem is igazán pásztázás van, hanem egy számlálószerűséggel van léptetve digitálisan az, hogy a megjelenítő "mátrixának" hanyadik sora és oszlopa legyen frissítve. És itt is a bal felső képelemtől a jobb alsóig meg a léptetés. (folyt. köv.)
2016. márc. 15. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

...megy* a léptetés.


Namármost az a kérdés, hogy hogyan is lesz a folytonos sorokból, az analóg jelből léptethető, diszkrét jelzés? Ennek az eljárásnak a neve a digitalizálás, zanzásítva számokká alakítás. Azt kell tudni az analóg jelről, hogy a 0 és a maximum (100%) közt végtelen állapota lehet. Digitális rendszerben, lévén, hogy véges az erőforrás, véges darabszámú értéket lehet hozzárendelni. Az analóg részek után rögtön jön is a digitális átalakító chip, ez azt csinálja, hogy a bemenetére adott feszültséggel arányban kiad egy konkrét számértéket, pontosabban ami a legközelebb áll hozzá a kerekítésben. Ez a folyamat másodpercenként nagyon sokezerszer megy végbe. Majd ez a számérték (egyébként binárisan kerül ábrázolásra, hiszen a kettes számrendszer a legpraktikusabb számrendszer napjainkban) bekerül egyfajta RAM memóriába. Innen kiolvasásra kerül, majd ezzel arányosan létre lesz hozva később egy feszültség, de ez már fel lesz erősítve és ez fogja felvillantani a képernyőmátrix számlálócuccosa által meghatározott pontját. Namost ha itt az erősítő sérül, az is okozhat képi hibát, amely szintén jobbra elmázolódva jelentkezhet (a léptetés logikája miatt) az LCD panelen vagy plazmaképernyőn. Tehát végső soron pl. hdmi digitális, számmal ábrázolt jelét is analóg módon erősíti egy erősítőelektronika a végén és az analóg jel, ha rossz a jel/zaj viszony - legyen az bármi miatt is - akkor rendkívül hasonló hibákon mehet át, mint anno a fekete-fehér TV-adás.

2016. márc. 15. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%
(Ha valamilyen részletben tévedtem, vagy rossz a fogalomhasználat, akkor bátran javítsatok ki vagy írjatok priviben és írok egy javítottat, de tényleg régen volt már mikor én ezt tanultam. :) )
2016. márc. 15. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!