Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit látna a két mozdonyvezető?...

Molyember kérdése:

Mit látna a két mozdonyvezető? (Relativitáselméleti kérdés laikustól, biztos "vótmá", ezért előre is elnézést kérek. )

Figyelt kérdés
Egyszerre indulnak el egymás felé két, egymás melletti, párhuzamos sínpáron. Mekkora sebességgel haladnának el egymás mellett, ha marha messziről indulva mindketten 200000 km/s-os sebességre gyorsulnának a földhöz képest? És miért?
2016. márc. 1. 22:54
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
56%
Természetesen 400.000km/s sebességgel haladnak el egymás mellett a földről nézve, hiszen hiába 300.000km/s a fénysebesség, a sebességkülönbség lehet nagyobb mint a fénysebesség,hiszen az nem fizikai mennyiség. Az már más kérdés, hogy ha valaki az egyik vonaton ül és méri a másik vonat sebesség, az már 300.000km/s-nál kisebbet fog mérni.
2016. márc. 1. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:
Ezért kérdeztem, hogy ők mit látnának, és miért. :) Tudom, hogy esélyem sincs megérteni, de csak idegesíti az embert az ilyesmi, nem?
2016. márc. 1. 23:25
 3/17 anonim ***** válasza:
100%

Ja bocs, tényleg a két mozdonyvezető szemszögéből kérdezted: hát igen, akkor 300.000km/s közelit látnának.


Igazából tényleg nagyon nehéz megérteni a relativitáselméletet, de mindig arra kell gondolni, hogy a newtoni mechanikát sem értjük jobban, csak elfogadjuk, mert tapasztalásainkkal összeegyeztethető. Azt viszont fontos tudni a relativitáselméletről, hogy nem mozdonyok és űrhajók egymáshoz képesti sebessége alapján jöttek rá arra, hogy valami nem stimmel a klasszikus mechanikával, hanem az elektrodinamika egyenletei voltak azok, melyek nem stimmeltek akkor, ha csak összeadták ilyen esetben az egymáshoz viszonyított sebességeket. Rájöttek arra, hogy csak akkor jönnek ki ezek az egyenletek, ha feltételezünk egy maximális sebességet,amit fénysebességnek neveztek el (ami persze nem a "fény sebessége", hanem a "fény sebessége vákuumban") és Einstein-nek volt az az ötlete, hogy ennek nem csak az elektrodinamikára érvényes, hanem minden fizikai jelenségre, így a klasszikus mechanika törvényét ez alapján módosították. És azóta végrehajtottak különböző kísérleteket, mellyel igazolni lehetett ezt az elméletet.


Én arra akartam kilyukadni, hogy néha azt is meg kell magyarázni, hogy mit jelent az, hogy valamit "értünk". Mert amikor azt mondod, hogy érted a newtoni mechanikát,hogy a sebességeket simán össze kell adni,akkor csak arra gondolsz, hogy amikor 60-nal mész az úton és elmegy melletted egy autó 6-nal ellenkező irányba, akkor azt olyannak érzékeled, mint ha álló helyzetedben haladt volna el egy autó melletted 120-al. És mivel kis sebességekre valóban működik az összeadás/kivonás, ezért azt mondod, hogy érted az elméletet. Itt azonban valaki azt állítja, hogy nagy sebességekre ez már nem működik,amit te nem fogsz hétköznapi tapasztalásokkal alátámasztani, ezért hiába kérdezed meg, hogy "Miért", az lesz a válasz, hogy azért,mert az egyenletek ezt hozzák ki.

2016. márc. 1. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:
Tartottam ettől a választól, de azért köszönöm. :)
2016. márc. 2. 09:49
 5/17 Mojjo ***** válasza:

Gyorsan kiszámolva a fénysebesség 92,3%-a jött ki, kb 278ezer km/s.

Azért, mert a fénysebességhez közelítve nem simán összeadjuk a sebességeket, ha két test egymáshoz képesti sebességét akarjuk meghatározni :) Az teljesen mindegy a kérdés szempontjából, hogy mire hogyan is jöttünk rá, a lényeg, hogy valójában a sebességek soha nem adódnak szimplán össze, mint ahogy intuitíve gondolnánk, meg a newtoni mechanikában számolunk, de nagyon kis sebességeknél olyan kicsi az eltérés ezen intuitív számolás és a valóság között, hogy az mérhetetlen. Fénysebességhez közel kezdődnek a bajok.

2016. márc. 2. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
58%
Azt nem árt hozzátenni a dologhoz, hogy ilyen sebességkülönbség esetén nem árt, ha a két vonat szélvédőit kicserélik a próba előtt legalább 20-30 cm vastagságú ólomtömbökre, különben első körben megvakulna, második körben sugárfertőzést kapna mindkét pilóta. A vonatokról visszaverődő, és a hozzájuk eljutó, az eredetileg a látható tartományba eső fény ugyanis ilyen sebességek mellett már erősen a kemény röntgentartományba hajlik (kékeltolódás).
2016. márc. 2. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 Mojjo ***** válasza:
@6: kár ilyesmibe belemenni. Ez egy gondolatkísérlet, célja a relativisztikus sebességek megértése. Természetesen egy vonat az életben nem fog 200e km/s-el menni, és az általad említettnél jóval több és komolyabb probléma is felmerül, ha valamiért komolyan gyakorlati megvalósításon agyalunk, ahelyett, hogy a gondolatkísérlet lényegére koncentrálnánk.
2016. márc. 2. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

A kérdés az volt, hogy "mit látna" a két mozdonyvezető, ezért gondoltam megejteni a kitételt :)

Ettől függetlenül egyetértek a hozzászólással, ez már egy kicsit el van vonatkoztatva a kérdés lényegétől.

2016. márc. 2. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:

Ezek hasznos wiki cikkek, ha mélyebben érteni szeretnéd:

[link]

[link]

2016. márc. 2. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek!
2016. márc. 2. 16:41
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!