1+2+3+4+. =-1/12. Ti hogy barátkoztatok meg ezzel az eredménnyel az egyetemi tanulmányok során?
Természetesen az eredmény plusz végtelen. Gondolj csak bele, ha csak pozitív számokat adunk össze, az alapból nem lehet negatív. Az eredmény azért ennyi, mert két sor eredményének kiszámolásakor egy átlagot vettek. Pl. a 1-1+1-1...... = 1/2 -vel. A valóságban nyilván nem, hiszen az eredmény vagy 1, vagy 0. Ők mégis egy átlaggal számolnak. Az ilyen és hasonló sorok egymásból való kivonásával kapjuk meg a -1/12 eredményt.
Asszem két sorból kivonták a másikat egy számjegy elcsúsztatásával. Régen láttam a videót, ráadásul még csak nem is tanulunk hasonlókat a főiskolán, de nagy hülyeséget nem mondtam.
Nem erre gondoltam, az eredmény pedig helyes. Nem a divergens sorok egymásból kivonogatása és behelyettesítgetése a bizonyítás erre (mint a videókban), hanem sokkal mélyebbmatematikai oka van - Rieamann-féle Zeta függvény regularizációjából jön ki ez az eredmény. Amit a fizika számos területén használunk; egy hasonló, klasszikusan "értelmezhetetlen" összeg jön ki akkor is, amikor megcsináljuk a bozon-statisztikát kvantumstatisztikákból, vagy amikor kvantumtérelméletben levezetjük a Casimir-effektust stb.
Az hogy -1/12 jön ki az nem vitás, be is bizonytottuk. A kérdésem azokhoz szól, akik esetleg tanulták ezt, hogy nekik hogyan sikerült ezzel megbarátkozniuk.
Ez nem egy "altalanositott osszeg", ez igy, ahogy van, nem igaz, hulyeseg. A szumma n-hez szoktak rendelni a zeta(-1)-et (regularizaljak), aztan azzal tovabb szamolnak, es az eredmenybol kovetkezteteseket vonnak le a szumma n-re nezve (renormaljak).
Ha nem derult volna ki, az elobb (meg most is) pont egy matematikus valaszolt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!