Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Összeegyeztethető-e az emberi...

Összeegyeztethető-e az emberi tudat léte az eddig ismert fizikai törvényekkel?

Figyelt kérdés
2010. márc. 27. 22:59
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
65%

Természetesen igen. Sőt a tapasztalatunk is teljes bizonyossággal arra utal, hogy létezik tudatunk.

Számomra érthetetlen a kérdés lényege.

2010. márc. 27. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
60%
Szerintem te a lélekre gondolsz, nem a tudatra =)
2010. márc. 27. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Igen, teljes mértékben.
2010. márc. 27. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
Pontosan milyen jelenségre gondolsz, amivel probléma lehetne?
2010. márc. 27. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudok olyan fizikai törvényről, amely ellentmond a tudat létezésének, vagy fordítva, a tudat létezése ellent mondana neki. Ez nem azt jelenti, hogy tudományosan teljes részletességgel le van írva; merthogy nincs, sőt, természettudományosan csak nagyon keveset sikerült eddig megérteni belőle.
2010. márc. 28. 01:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 A kérdező kommentje:
Hogyan magyarázható az érzések léte? Pl. legóból akármekkora szerkezetet építek, az nem fog soha félni, szeretni, fázni, stb. A fizikában egy elemi részekből összeállt élőlény hogyan képes mégis erre?
2010. márc. 28. 10:28
 7/21 anonim ***** válasza:
100%

A legóból épített szerkezeted összetettsége összehasonlíthatatlanul kisebb az agyénál. Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy mivel a gyerek fakockájából nem tudsz szuperszámítógépet építeni, ezért biztos nem lehet szuperszámítógépet építeni úgy egyáltalán. Pláne, hogy a szuperszámítógép néhány egyszerű atomból (vas, szilícium, szén, stb.) áll. Ennek ellenére szuperszámítógépek léteznak, és egy dolgot nyugodtan állíthatunk róluk: nem varázslat hozta öket létre, hanem fizikai alapokon nyugszanak - ebben valószínűleg te sem kételkedsz. Tehát ha megfelelő számú szilíciumot, vasat, akármit megfelelő sorrendben összeépítesz, akkor szuperszámítógépet kapsz, akárhányszor is teszed meg.


Na ugyanez igaz a tudatra. Nem érdemes a világot atomok halmazaként látni, mert nagyon fals képhez vezet. Az atomok egyéni tulajdonságainál nagyságrendekkel több különböző tulajdonságokról beszélünk a vegyületek szintjén, onnan a komplex rendszerek további nagyságrendi ugrást jelentenek.

2010. márc. 28. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Erre valók a különböző hormonok. Egy orvos ezeket nagyon jól el tudná magyarázni. A fázás az más, mert az külső ingerre (hideg) történő válasz. Egy jelzés, hogy menj melegebb helyre. A legó is rossz hasonlat, mert az csak egy fajta dologból van (műanyag), és mindegyiknek ugyan az a tulajdonsága. Ha tisztán vasból akarnál élőlényt építeni, attól az még vas maradna. Különböző elemek sok millió kombinációja kell.
2010. márc. 28. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:

Azt hiszem, te a kváliák fogalmára gondolsz. Ez valóban fontos és érdekes kérdés, mind a mesterséges intelligenciában mind a biológiában, mind az elmefilozófiában.


Egyelőre nem találtam részletes és bevezető jellegű magyar nyelvű forrást, addig is elindilásképp ennyit találtam:


[link]

2010. márc. 28. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
... bocsánat, nagy T lemaradt: ,,azt hiszem, Te a kváliák fogalámra gondolsz''. Elégépelés volt, általában nem szoktam elütni.
2010. márc. 28. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!