Hogyan keverednek pontosan a gének?
Mármint úgy értem hogyha egy szőke hajú kék szemű lány és egy fekete hajú barna szemű srác házasodik össze és lesz gyerekük akkor mi határozza meg hogy melyik kinézetet kapja a gyerek vagy ilyenkor vegyes lesz a gyerek színkomplexiója?
Vagy egyáltalán ezt meghatározza valami vagy csak úgy véletlenszerűen keverednek a gének hogy működnek a gének pontosan? Nem kell legépelni egy regényt egy oldal linkjeit ami erről szól is szívesen fogadom:) Köszönöm:)
Nos, ha csak link kell. ;)
Nos, nagyon röviden, egyszerűen.
Te először is nem a gének, hanem az allélok keveredésére gondolsz. Az gének fehérjét kódoló DNS szakaszok. Az allélok a gének változatai. Tehát teszem azt, egy gén meghatározza a szemszínt (valójában több is, de erről később), ennek az egyik allélja okoz kék, a másik barna szemszínt. Az első kérdés, hogy milyen kölcsönhatás lehet az allélok között. Nos, ez az, amit (részben) már Mendel is leírt.
Három alapvető kölcsönhatást különböztetünk meg. Az első a domináns-recesszív kölcsönhatás, amikor az egyik (domináns) allél elnyomja a másik (recesszív) hatását. Nagyon egyszerűsítve a szemszín és a hajszín öröklődését is szokták ilyennek tekinteni: a barna szemszínt okozó allél elnyomja a kéket okozó hatását, ugyanígy a sötét hajszín domináns a világos felett. Majd alább kicsit kielemzem ezt a lehetőséget.
A második lehetőség az intermedier öröklődés, ekkor a két által okozott tulajdonság közötti állapot lép fel, ha mindkét allél megvan. A harmadik lehetőség a kodomináns öröklődés, ekkor mindkét allél hatása érvényesül, ha jelen vannak.
Nézzük meg, milyen lenne a szemszín öröklődése, ha csak egy gén két allélja határozná meg domináns-recesszív öröklésmenettel. Először is tudni kell, hogy az ember sejtjei diploidok: minden gén két példányban van meg bennük (a két példány nem feltétlenül ugyanaz az allél). Az egyik példányt az egyik, a másikat a másik szülőnktől örököljük. Az ivarsejtek ugyanis haploidok, minden gén csak egy példányban van meg bennük. A meiózis nevű osztódás (számfelező osztódás) során jönnek létre a diploid sejtekből, és a megtermékenyítés során összeolvadva hozzák létre a zigótát, amiből később a magzat fejlődik. A meiózis során véletlenszerűen dől el, a gén két példányából melyik jut be egy adott ivarsejtbe.
Most nézzük meg akkor a konkrét példát, a fenti egyszerűsített modellel egyszerűsítve a szemszín öröklődését. A barna szemszín domináns a kék felett. A barna szemszínt okozó allélt jelöljük A-val, a kék szemszínt okozót a-val. Ha valakinek megvan a barna szemszínt okozó allél, akkor a szeme barna lesz. Tehát a barna szemű személyek genotípusa (itt értsd úgy, hogy milyen allélokat hordoz az adott génből) AA vagy Aa lehet. (Ha valaki két egyforma allélt hordoz, heterozigóta, ha két különbözőt, akkor homozigóta.) A kék szemű személy genotípusa csak aa lehet. Nézzük meg, milyen gyerekek születhetnek ilyen házasságból. Először is az a kérdés, pontosan milyen a barna szemű egyé genotípusa. Ezt nem feltétlenül lehet egyszerűen eldönteni (pláne embernél), a családfaelemzés segíthet. Most nézzük meg mindkét esetet.
Első lehetőség:
AA x aa
Ebből a házasságból csak Aa genotípusú gyerekek születhetnek, hiszen az egyik szülőtől csak domináns (A), a másik szülőtől csak recesszív (a) allélt örökölhetnek. Ebben a házasságban tehát az összes gyerek barna szemű lesz.
A második lehetőség:
Aa x aa
Mivel ebben az esetben az egyik szülő heterozigóta (Aa), a gyerekei bármelyik allélt örökölhetik tőle, 50-50% valószínűséggel. Emiatt várhatóan a gyerekek felel lesz Aa genotípusú, azaz barna szemű, a másik fele pedig aa genotípusú, azaz kék szemű (hiszen a másik szülőtől biztosan a allélt örökölnek).
A történetet bonyolítja az a tény, hogy egy tulajdonság öröklődését több gén is befolyásolhatja. Valójában így van ez a szemszín s hajszín esetében is. Ezek a gének is kölcsönhatásban vannak egymással, és együttesen alakítják ki a megjelenő tulajdonságot (fenotípust). A szemszín esetén például két génnek is hatása van arra, hogy a szem kék vagy sötét (barna/zöld) lesz-e. Ezek a gének azonban szorosan kapcsoltak. Ez azt jelenti, hogy egymáshoz közel vannak a kromoszómán (a DNS szálon), és emiatt általában a szülőktől kapott allélok együtt öröklődnek. Például ha két gén két allélját A, a, B és b betűkkel jelöljük, megnézhetjük a következő keresztezés eredményét. (A különböző betű különböző géneket, a kis és nagybetű ugyanazon gén alléljait jelöli.)
AABB x aabb
Ebben az esetben az egyik szülő ivarsejtje biztos AB, a másiké ab genotípusú lesz, az utód gentípusa AaBb. Ha a két gén függetlenül öröklődik, az utódban azonos valószínűséggel jönnek létre AB, Ab, aB és ab genotípusú ivarsejtek. Ha azonban a gének kapcsoltan öröklődnek, az utód ivarsejtjeinek többsége AB vagy ab genotípusú lesz - amilyen a szülőké is volt. Emiatt tűnhet úgy első ránézésre, hogy a szemszínt egy gén határozza meg.
Egyébként az említett két génen kívül mg számos másik játszik kisebb-nagyobb szerepet a szemszín meghatározásában.
Azért annyira nem bonyolult, csak ismeri kell a genetikát. :) (Na jó, a szemszín öröklődése kissé tényleg bonyolult, de abba nem mentem annyira bele, és nem is ismerem teljes mélységében.)
Ha később írsz ide, látni fogom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!