Az, hogy a Föld árnyéka mennyi ideig takarja el teljesen a Holdat, miért jellemzi a Hold nagyságát?
Azt értem, hogy az, hogy a Hold mennyi idő alatt éri el a Föld árnyékának egyik szélétől a másik szélét, megadja a Föld árnyékának, tehát a Földnek is a Holdhoz képesti nagyságát, de azt nem, hogy a fenti dolog mit ad meg.
"Már Eratoszthenész előtt megállapították, hogy fogyatkozáskor a Föld árnyéka mintegy ötven perc alatt takarja el teljesen a Holdat (ez a Hold átmérőjére jellemző szám), a Hold pedig mintegy kétszáz perc alatt ér át az árnyék egyik oldaláról a másikra (ez a Föld átmérőjére jellemző szám). E két idő hányadosa a két átmérő átmérő hányadosa: Föld átmérője mintegy négyszerese a Holdénak."
Úgy is lehetne mondani, hogy a Föld nagysága úgy viszonyul a Hold nagysáához, mint az áttérés ideje a teljes eltakartság idejéhez.
De nem értem, hogy a Hold Föld árnya általi teljes eltakartságának ideje miért jellemzi a Hold nagyságát.
Már vágtam ki papírból köröket a dolog szemléltetéséhez, de így sem sikerült rájönnöm, pedig nagyon érdekelne.
A Hold elkezd bemenni a Föld mögé, ekkor indítjuk a stoppert. Mondjuk 50 perc alatt ér be teljesen. A stopper tovább pörög további 150 percet, és 200 percnél a Hold kibukkan a túloldalon. Vagyis a 200 perc nem a Hold teljes eltűnésétől (azaz az 50. perctől) a kibukkanásáig tart (az csak 150 perc), hanem akkor kezdődik, mikor a Hold elkezd eltűnni.
Ez még csak az arányt adja meg, azaz 1:4, a konkrét számértékhez ismerni kell a Föld átmérőjét, amit Eratoszthenész szintén kiszámolt.
"A Hold elkezd bemenni a Föld mögé, ekkor indítjuk a stoppert."
Igen.
"Mondjuk 50 perc alatt ér be teljesen. A stopper tovább pörög további 150 percet, és 200 percnél a Hold kibukkan a túloldalon. "
Ez így már nem nagyon lehet jó.
Mivel így 150 percet lenne teljesen eltakarva.
Odaér az árny egyik széléhez, elindítjuk a stoppert, egy idő múlva teljesen eltakaródik, a stopper elindításától számított 150-edik percben, teljes takarásban 50 percig halad, majd a teljes eltakartság végén, vagy másképpen a stopper elindításától szémított 200-adik percben odaér az árny másik széléhez.
De azt továbbra sem értem, hogy ebből hogy lehet megállapítani a két égitest egymáshoz viszonyított nagyságát.
Várjunk csak!
Ha kétszáz percig tart a Holdnak az eljutás az árny egyik szélétől a másik széléig, és ha az egyik széltől a másik szélig való haladás során csak 50 percen keresztül van eltakarva teljesen, akkor a Holdnak sokkal nagyobbnak kellene lennie a Földhöz viszonyítva, mint amekkora hozzá viszonyítva valójában, vagyis sokkal kisebbnek kellene lennie a két égitest közötti különbségnek...
Nem?
Ez a mondat a wikiből:
„Már Eratoszthenész előtt megállapították, hogy fogyatkozáskor a Föld árnyéka mintegy ötven perc alatt takarja el teljesen a Holdat.”
És ez a mondat tőlem:
A Hold elkezd bemenni a Föld mögé, ekkor indítjuk a stoppert. Mondjuk 50 perc alatt ér be teljesen.
PONTOSAN UGYANAZT JELENTI. Tehát sem a wiki nem hülye, sem én, és még csak ellentmondás sincs, hanem olvasási nehézségek léptek föl nálad, kedves kérdező.
Ezt írod:
„Ez így már nem nagyon lehet jó.
Mivel így 150 percet lenne teljesen eltakarva.”
Pontosan ezt írtam én is és a wiki is. Ez a probléma tehát sosem volt probléma, csak valakik nem tudnak olvasni. (Ez volna szerintem az igazi probléma.)
Valóban hibásan értelmeztem a leírtakat.
Úgy értettem, hogy az 50 perc a teljes eltakartságra vonatkozik. A másik félreértés is ebből született.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!