Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért van az, hogy minél...

Miért van az, hogy minél nehezebb egy részecske, annál nehezebb detektálni? Mint például a Higgs. Ez elég kontraintuitív, nem?

Figyelt kérdés

2015. nov. 30. 08:16
 1/3 anonim ***** válasza:

Szerintem nem a detektálás a gond a nehéz részecskéknél, hanem az, hogy alapból keveset látunk belőlük, így nekünk kell előállítani őket. Márpedig minél nehezebb egy ilyen, annál több energia kell az előállításához.


Ugye proton, neutron és elektron jó sok van körülöttünk, szóval ezekről elég hamar megállapították, hogy léteznek meg hogy milyenek (oké, ha nincs töltése egy részecskének, az sokat nehezít a dolgon). Viszont hogy a Higgs-bozon létezéséről megbizonyosodjunk, nekünk kellett előállítani egy csomót, hogy a létezésükről megbizonyosodjunk.


Plusz szerintem a könnyű részecskéket nehezebb detektálni, lásd például a neutrínókat, amikből elvileg sok mólnyi megy át rajtad napról napra, mégiscsak pár tucatot látunk a sok köbkilométeres neutrínódetektorokban évente.

2015. nov. 30. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Hát ha abból indulok ki, hogy az univerzumunkban eddig felfedezett égi objektumok közül a legnehezebbnek (legsűrűbbnek) tekinthető fekete lyukakat fedezték fel a legutoljára, akkor egyáltalán nem tűnik kontraintuitívnak a dolog.


A tudomány szempontjából amúgy semmi jelentősége sincs annak, hogy mi mennyire tűnik kontraintuitívnak, vagy mennyire nem.

2015. nov. 30. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

A gond ott kezdődik hogy a laikusok azt hiszik, hogy a Higgs-"részecske" az egy RÉSZECSKE, valami anyagi dolog, aminek van kiterjedése stb. A helyzet az, hogy a Higgs-részecske nem részecske. Sőt, a legtöbb olyan objektum aminek a végére a részecske szót írjuk (több 100 ilyen van), szintén nem részecske; hanem adott esetben pl. rezonancia stb. Egyszerűen csak arról van szó, hogy egyes hatásokat könnyen lehet modellezni úgy, ha a hatást úgy írjuk le, mintha egy "részecske" közvetítené azt. Történt ez így is a Higgs-mező relativisztikus hatásainak modellezésénél is.

A rezonanciákat a rövid élettartamuk miatt nehéz kimutatni, mert rezonanciacsúcsot sokszor eltorzítja a hiba háttér, a zavar, így mérési hibahatáron belül az ilyen csúcsokat nehéz detektálni.

Hasonló a helyzet a Higgs-részecskénél is.

2015. nov. 30. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!