Az idő torzulása minden mozgó jármű belsejében létezik? És mihez képest nézzük a mozgást?
Pontosan ezért nem érted. Mert ez nem csak illúzió. Az egyik utazó iker nem csak úgy "látja", hogy a másik két iker ideje lassabban telik. Igaz, hogy ha belevesszük a látást, akkor van egy ilyen jelenség is. Igen, a fény véges sebessége miatt késleltetve IS látja a dolgokat. De emellett van egy olyan jelenség is, hogy a másik két iker ideje hozzá képest valóban lassabban telik. Mindenféle fénykésleltetés nélkül is. Ezt kimutathatja pl. úgy, hogy számítással figyelembe veszi a fény véges sebessége miatti késést. Ha ezt levonja a látottakból, akkor is az fog neki kijönni, hogy a másik két iker órája lassabban jár az övénél. És ez mindegyik ikerre igaz.
Szóval a paradoxon feloldása nem ez, hanem az, hogy amikor az ikrek megfordulnak, akkor áthelyeződnek egy másik vonatkoztatási rendszerbe (akár pillanatszerű a fordulás, akár folyamatos). És ennek a másik vonatkoztatási rendszernek (amely már visszafelé halad) máshol van a 0 időpontja, mint a korábbinak. Ez fogja "ledolgozni" azt a hatást, amit az idő az odafelé úton elszenvedett. Ennek az áthelyeződésnek a megtörténtekor fog hirtelen felgyorsulni a másik két iker órája, és így jön ki végül az az állapot, ami a találkozáskor megvalósul.
Köszönöm a válaszokat.
Rákerestem egy-két dologra (ikerparadoxon, világvonal stb.), és találtam egy csomó olvasnivalót. Azt hiszem, rámfér.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!