Az idő torzulása minden mozgó jármű belsejében létezik? És mihez képest nézzük a mozgást?
Az oké, hogy amihez képest én mozgok, ahhoz képest másképp telik az időm. De mi dönti el, hogy lassabban, vagy gyorsabban? Melyikünk tekinthető az állónak, amihez képest mozog a másik? Hiszen ha csak kettőnkre figyelünk, egy-egy pontként jelölve minket a világegyetemben, ebben a hatalmas zűrzavarban, ahol eleve minden forog, kering, örvénylik, halad valamerre stb. csak az elmozdulás ténye egyértelmű, de az, hogy melyikünk mozdul, csak nézőpont kérdése.
Valaki sétál egy Föld körül keringő űrhajón, valaki meg kerékpározik egy Mars körül keringőn. Elmozdulnak egymáshoz képest, van köztük sebességkülönbség, melyiknek telik lassabban az ideje? Melyik öregszik lassabban? Amelyikük nagyobb sebességgel halad előre az űrhajójában? Vagy amelyiküknek az űrhajója gyorsabban kering? Vagy az egészet még távolabbról kell nézni, és a Nap körüli keringés sebessége számít?
A te kérdésed tulajdonképpen az ikerparadoxonra vonatkozik.
Igen, igazad van abban, hogy ha csak a két összehasonlítandó objektumot nézzük, akkor nem lehet kijelenteni, hogy melyik mozog és melyik áll. És hogy akkor mégis melyik fog lassabban öregedni? A válasz az, hogy az egyikről nézve a másik, a másikról nézve pedig az egyik. Ez persze ellentmondásnak tűnik, ezért nevezik ezt a dolgot ikerparadoxonnak. De természetesen nincs igazi ellentmondás, a paradoxon feloldható.
Először is: ez igazán csak nagy sebességeknél számít.
A fénysebesség tizede (30000 km/mp) még nem nagy sebesség.
Másodszor: amíg csak száguldoztok, addig mindenki másnak lassabban telik az ideje, mint neked.
De ugye ahhoz, hogy ismét találkozzatok, valakinek gyorsulnia kell. Nos: aki többet gyorsult, annak telt el kevesebb idő, tehát ikrek esetén ő lesz a fiatalabb.
Ja: és a saját ideje MINDENKINEK teljesen normálisan telik, és nem változik soha.
Az elvet, a logikát szeretném megérteni. Először az zavart meg, hogy azt hittem, hogy csak a sebesség számít, csak úgy általában, de az értelmezhetetlen. Megy egy űrhajó a Marsra. Eléri az utazósebességet, távolodik a Földtől X sebességgel, de közben közeledik a Marshoz Y sebességgel. Mennyi az űrhajó sebessége, X vagy Y? De közben az egész naprendszer halad Tejútrendszeren belül, és gondolom a Tejútrendszer sincs fixen lecövekelve a világegyetemben. Tehát akkor végülis mennyi az űrhajó sebessége?
Tehát az irány is számít, hogy két jármű egymáshoz képest mozduljon el. De ez is zavaros. Mi van akkor, ha egy hármasiker csoport egyik tagja a Földön marad, a másik két iker pedig egy-egy űrhajóval elszáguld ellenkező irányban hatalmas X sebességgel? Az induláskor mondjuk mindannyian 20 évesek. Távol vannak 30 évig, mire visszatérnek, addig a Földön eltelett 31 év. A Földön maradt testvérük 51 éves, míg ők csak 50. De az elmozdulás és sebességkülönbség alapján az utazó testvérek között legalább 2 év korkülönbségnek kéne lenni, mivel köztük a duplája volt mindkettő. De melyikük lesz az idősebb? És miért ő? Meg egyáltalán, hogy is van ez? Hol sántít az egész gondolatmenet?
Belezavarodtam.
Mert még mindig nem értesz valamit:
NINCSEN abszolút idő.
MINDENKINEK másképp telik az ideje, aki különbözőképpen mozog. Ha 3 objektum van, akkor MINDHÁROM másképp láthatja az időt és különbözőképpen öregedhet.
Ha a hármasikrek úgy mozognak, ahogy írtad, akkor a földön maradt testvér lesz az idősebb, a két másik testvér pedig egyformán fiatalabb, mivel ők hasonlóan mozogtak.
Az pedig, hogy most a Napról, a Földről, vagy a Tejút egy másik csillagáról nézel valami mozgó tárgyat, az mind különböző sebességet és különböző időket jelent (de nagyon kicsik a különbségek).
Ehhez nem ártana végigbogarásznod egy ikerparadoxonos magyarázatot részletességében. A lényeg olyasmi, hogy amikor a két iker távolodik a Földtől (vagy éppen közeledik), akkor mindegyik azt "látja", hogy a MÁSIK öregszik lassabban, ő maga pedig gyorsabban. Ettől paradoxon a dolog. Mert amikor hazaérnek, akkor valóban a két elutazott ugyanolyan idős lesz, az itthon maradt pedig öregebb náluk.
Ez úgy lehetséges, hogy amikor viszont éppen visszafordulnak, akkor nem szimmetrikus a helyzet. Az itthon maradt testvér olyankor az elutazottak szemszögéből nézve is öregszik. Még hozzá rohamosan.
"Ez csak illúzió."
Nem, ez nem igaz. Mint a mellékelt példa mutatja: TÉNYLEG másképp telik az idő (másképp öregednek).
Ha érdekel a téma, nézz utána a világvonalaknak. Mindenki valamilyen világvonal mentén mozog a téridőben:
Mindig mindenki fénysebességgel megy.
Ha a térben NEM mozog, akkor az időben megy előre fénysebességgel.
Ha pedig a térben mozog - BÁRMERRE - akkor ennek megfelelően lelassul a sebessége az időben.
A fény pl. fénysebességgel mozog előre a térben - ennek megfelelően az időben áll, nem öregszik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!