Miért átlátható az ablaküveg, míg a leheletvékony alufólia nem. Mi állhat a fotonok útjába?
Hasonlat:
A szabályos rendű faültetvény között akár km-ekre is elláthatsz, viszont ha össze-vissza vannak, akkor nem láthatsz köztük messzire.
Vagyis, a szabályos, kevés hibával rendelkező kristályszerkezet a kulcs.
Az átlátszatlan atommagok nagyon kis részét töltik ki az anyagnak, de ha össze-vissza vannak, akkor már néhány százezer atom vastagságú anyag is teljesen átlátszatlan lehet.
Rossz hasonlat!
Nem így működnek a dolgok. Az üveg pl. teljesen szabálytalan, amorf elrendezésű - pont úgy, mint a rendezetlen erdő. Míg a gyémánt pl. teljesen szabályos.
Mégis egyformán átlátszó a kettő.
És sok szabályos kristály (pl. egykristályos fém) átlátszatlan. Amorf fémek is vannak - ezek sem átlátszóak.
Az atomok NEM jelentenek akadályt a fotonok számára, mivel nagyon kicsik a hullámhosszukhoz képest. Simán körülfolynak az atom körül - ezért nem lehet pl. atomot fotonnal lefényképezni. Az atom akkor tudja csak elfogni a fotont, ha a foton képes GERJESZTENI az atomot.
Ez pedig a típustól függ. Az üveg nem gerjeszthető látható fénnyel - a fémek pedig igen.
Akkor is, ha a kristályszerkezetük megegyezik.
Tehát akkor úgy működik a dolog, hogy a beeső fotonok gerjesztik az atomok elektronjait, majd ezek a magasabb energiaszintre gerjesztett elektronok újra visszaugranak
a kiinduló szintre s eközben egy ugyanolyan hullámhosszú fotont bocsájtanak ki?Ez így megy végig az anyag teljes vastagságán? Mi készteti az új fotonokat arra, hogy az ablaküveg túloldalára haladjanak, tehát ismét látható fényt képezzen a szemlélőnek, valamint miért nem torzul el a kép, hiszen a fotonoknak "szlalomozni" kell a atomok között. esetleg fáziseltolódások is keletkezhetnek?S végül összeáll a kép.Előre is köszönöm a válaszokat.
Sajnos nem ilyen egyszerű. Ami leírtál az csak egy fajta kimenetel a sok közül.Van amikor több lépcsőben gerjesztődik le ekkor két kisebb energiájú foton keletkezik.Van olyan rekombináció is amikor nem keletkezik foton hanem a rácsrezgés viszi el az energiát egy úgynevezett"fonon" formájában.
A természet nem egyszerű de mi próbáljuk egyszerűen leírni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!