Tegyük fel hogy van egy elemlámpám ami képes egy darab fotont "kilőni". Ez a foton egy ablaküveg felé száguld. Mi határozza azt meg hogy áthalad rajta, vagy visszaverődik róla?
... de előbb be kell kapcsolni az elemlámpát.
Amikor a fotonod nekimegy az üvegnek, akkor annak atomszerkezetén kell áthaladnia. Alapvetően 4 eset van.
1. Sikerül az atommagok, elektronok és más részecskék zűrzavarában úgy haladnia, hogy egyikkel se kerül különösebb kapcsolatba. Ekkor irányváltás nélkül tovaszáguld.
2. Az egyik részecskéhez túl közel halad el. Olyan kölcsönhatásba keverednek, aminek hatására ugyan továbbmegy a fotonunk, de kicsit más irányba.
3. Olyan szerencsésen talál el egy nagyobb részecskét még az elején, hogy rögtön visszapattan róla 8és visszamegy az elemlámpába).
4. Abszolút pechje van. Bekebelezik. Beépül valamelyik atomba, akár át is alakul, azt most nem vizsgáljuk, az aktusban keletkeznek-e utódok, és mi lesz velük, mert csak kedvenc fotonunk életútját figyeltük.
Azt, hogy mi történik a fotonnal, az határozza meg, amit az előbb leírtak. Annak az egyetlen fotonnak az lesz a meghatározó, hogy az ő - eléggé kicsi - környezetében hol és milyen atomok vannak, milyen hatást gyakorolnak rá.
Érdekes világ ugyanis a kvantumoké: ha fogsz egy hagyományos zseblámpát és rávilágítasz az ablaküvegre, majd egy fénymérővel méricskélsz, megkaphatod, hogy a fotonoknak mekkora része jut át, mennyi nyelődik el és mennyi verődik vissza. De ez csak sok fotonra érvényes, egyetlen foton esetén nem lesz olyan, hogy mondjuk a 80%-a átjut, 15%-a visszaverődik és 5%-a elnyelődik. Az az egy foton pontosan egy fotonként fog megjelenni valahol, átjutva, elnyelődve vagy visszaverődve.
A hullámfüggvény tetszőleges, mondjuk tenyérnyi méretre is nőhet, tehát nem igaz, hogy a fotonnak csak a közeli környezete meghatározó.
A kétréses interferencia-kísérletben a foton sosem csapódik be kioltási helyen - mégpedig ahhoz, hogy tudja hol van kioltási hely, mindkét rés kell hogy hasson rá, akkor is, ha ezek az atomi méretekhez képest Makó-Jeruzsálem távolságban vannak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!