Fizika-csillagászat?
Aki nézi az emelt fizika érettségiket az biztosan ismeri.
Milyennek látná az űrhajós a Napot és a Földet fogyatkozások idején a Hold megfelelő oldaláról nézve?
Holdfogyatkozás esetén:
Szerintem a Holdon lévő űrhajós Napfogyatkozást látna, amit a Föld hoz létre. Tehát a Földet teljesen látná, viszont a Napnak csak úgymond a fényes korongját, amit a Föld körül lehet látni és sárgás vöröses színe van.
Napfogyatkozás esetén:
Na most itt van a baj, mert a Hold bizonyos pontjairól csak a Földet, míg bizonyos pontjairól csak a Napot lehet látni. Mert ha az egyik oldalán vagyunk a Holdnak, akkor normálisnak látnánk a Napot, de ha az ellentétes oldalán, akkor a Földet látnánk leárnyékolva.
A kérdésem az lenne, hogy helyes-e a gondolat menetem vagy máshogy kéne gondolkodni?
Ez az egész egy esszé volt, szinte mindenre rájöttem, ezekben viszont nem vagyok biztos.
"Szerintem a Holdon lévő űrhajós Napfogyatkozást látna, amit a Föld hoz létre. Tehát a Földet teljesen látná, viszont a Napnak csak úgymond a fényes korongját, amit a Föld körül lehet látni és sárgás vöröses színe van. "
Holdfogyatkozáskor, feltéve, ha a Föld felőli oldalon áll a megfigyelő, akkor sem látná se a Földet se a Napot. A Föld teljesen eltakarja a Napot (a holdról a földnek nagyobb a látszólagos átmérője, mint a napnak), és mivel a Földnek azt az oldalát nem világítja meg a Nap, azt se látná. Persze a Nap fényéből valamennyit lehetne látni, ahogy írtad id, a Föld légkörén szóródó vöröses tartományt.
Napfogyatkozásnál, ismét feltéve, hogy a megfigyelő a Föld felőli oldalon áll, a Napot egyátalán nem látja, hiszen az a másik oldalról süt, viszont "teleföldet" látna (a Föld teljes látható részét megvilágítja a Nap), rajta egy pici sötétebb foltocskával, amit a Hold árnyéka okoz. Csak azon a folton van napfogyatkozás, más helyeken nincs.
Szóval szerintem nem igazán jó a gondolatmeneted, próbáld úgy, hogy felrajzolod az égitesteket nap és holdfogyatkozáskor, és kijelölsz pontokat Hold felszínén, és megnézed, hogy onnan mit lehet esetleg látni.
Szerintem jól írja a kérdező, jó a gondolatmenete, csak a méretekkel vannak kisebb gondok.
1. Holdfogyatkozáskor a Holdról nézve a Föld kb. négyszer akkorának látszik, mint a Nap. Tehát elég jól eltakarja, kivéve a légkörön szóródó fénygyűrűt. (A Földről nézve ez világítja meg a fogyatkozó Holdat, emiatt nem "tűnik el" teljesen, hanem halvány vöröses lesz.)
2. Napfogyatkozáskor a Föld felőli oldalon a Föld nappali oldalát látnánk, elég jól megvilágítva. Egyedül egy apró (pár száz km átmérőjű) árnyékfolt fog végigmenni rajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!