Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Magyarországon egy asztrofizik...

Magyarországon egy asztrofizikus mennyire tud megélni?

Figyelt kérdés
Asztrofizikára szeretnék menni gimnázium után, egyetemre, de egyre többen mondják, hogy nem fogok tudni megélni.

2015. okt. 8. 17:18
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Láttál már közalkalmazotti bértáblát?

A versenyszférában 3-szor annyit kereshetsz minimum.

2015. okt. 8. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 A kérdező kommentje:

Nem, nem láttam. A közalkalmazotti bérnél 3x többet? Akkor miért mondják, hogy nem fogok megélni? Vagy munkát találni nehéz? Én itt Magyarországon szeretnék asztrofizikus lenni.

Nem szeretnék elmenni külföldre.

2015. okt. 8. 21:53
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Hát nem sok ilyen állás van itthon.

Azokat meg már szépen betöltötték.

Gondold meg, ki és hol alkalmaz asztrofizikust?

Konkrétan a Tudományegyetemeken van egy-két ilyen prof, és az MTA kutatóintézetében.

Szerintem már a Műszakin sincs ilyen.


Ismerek pár asztrofizikust, de a legtöbb külföldön él és dolgozik. Leginkább USA-szerte.


Másrészt az asztrofizika nagyon népszerű a világ okos diákjai körében, így az amerikai helyekre is nagy a túljelentkezés kínából, oroszoktól, iránból, akárhonnan.


A tudnivaló meg bitang nehéz. Nem lehetetlen, de nagyon fel kell kötnöd a gatyát, akiket ismerek és sikeresek lettek, azok már diákként OKTV és KöMaL éllovasok voltak.


Szóval az egyik legszebb tudományról beszélünk, de a helyedben kicsit még körbenéznék a lehetőségek között.


De végül is elmehetsz fizika szakra, és még ott is eldöntheted, melyik szakirányt választod.

2015. okt. 9. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 Brain Storming ***** válasza:
100%
1-2 éve beszélgettem a szegedi csillagvizsgálóban egy csillagásszal, és sajnos ő is azt mondta, hogy mivel csillagászként nem kap munkát idehaza, így egy ideje már kint dolgozik Angliában, méghozzá éttermekben. Amikor beszélgettünk, éppen itthon volt és beugrott a hétvégi nyilvános napra előadást tartani. Szóval még a csillagászoknak sem áll jól a munkavállalási lehetősége. ... De ezen nem kell csodálkozni - a csillagászat a túlnyomó többséget addig érdekli, amíg a megélhetésén nem kell agyalnia, az asztrofizikát meg sokszor az sem érti, aki a csillagászat iránt érdeklődik (holott a két tudományág kéz a kézben jár). Még az űrhajózás is szinte mindenhol forrásgondokkal küzd, pedig az kézzelfoghatóbb a hétköznapi ember számára is. Ha már érdekel a fizika és a csillagászat, a műholdtechnikában szerintem egyre nagyobb igény lesz mérnökökre, akár a műholdak, akár a földi egységek, vagy a pályára juttató rakétatechnika terén. Igaz, ez egy földhözragadt ága a fizikának az asztrofizikához képest, de ebben folyamatosan van munka. Az asztrofizikában elsősorban a kutatói affinitás az előny - ha megnézed, a magfizika és az asztrofizika szorosan összekapcsolódik, sőt, sok asztrofizikai kutatás a magfizikai/részecskefizikai kutatások eredményeinek a fényében válik értelmezhetővé. ... De nem is folytatom - a lényeg: ha megnézed akár a Sagan-féle, akár a Tyson-féle Kozmosz sorozatokat, akkor az élet majdnem minden aspektusát lehet a csillagászat, és az asztrofizika oldaláról is vizsgálni; ha a fizika érdekel és jó vagy benne, akkor biztosan találsz olyan munka- vagy kutatási területet, ami valamilyen módon a csillagászathoz, vagy az asztrofizikához kapcsolódik :)
2015. okt. 9. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%
Nézd, mindkét válaszolónak igaza van: Magyarországon asztrofizikusokat csak az egyetem és az MTA foglalkoztat közalkalmazotti béréért. Ami nagyon kevés, de idővel elég jól fel lehet tápolni, ha már MTA doktori szinten vagy. Ez a negatív oldala, de azért mást is érdemes megfontolni: ha nem akarsz Magyarországon maradni (végülis még nagyon sok idő fog eltelni, mire ez a kérdés aktuális lesz), akkor elég jó pénzzel járó helyeket lehet megcsípni külföldön. De ha nem is akarsz végül a tudományban elhelyezkedni a tudás amit megszerzel mire elérsz egy phd szintre, nagyon egyszerűen transzferálható a versenyszférába, ahol aztán annyit kereshetsz, hogy el se tudod költeni. Itt főleg a pénzügyi adatelemzésre gondolok, ami alkalmazott módszereiben nagyban hasonlít az asztrofizikához (rengeteg matek, statisztika hegyek, gépi tanulás, hatalmas mennyiségű adat, professzionális adat vizualizáció, tudományos kérdések feltevése és megválaszolása, programozás). Én ha újra kezdeném, biztosan fizikusnak mennék.
2015. okt. 9. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
100%

" Szóval még a csillagászoknak sem áll jól a munkavállalási lehetősége."

Magyarországon sokkal nehezebb csillagásznak lenni, mint asztrofizikusnak (habár hatalmas az átfedés) Egyszerűen azért, mert Magyarországon nincsen olyan csillagvizsgáló, ahol tudományos eredményeket lehet elérni. Az asztrofizikus ezzel szemben adatbányászattal foglalkozik, igazából csak felvett adatok kiértékelését végzi. Itt jóval nagyobb felfedezéseket lehet tenni, mint a 60cm-es piszkéstetői távcsővel.

2015. okt. 9. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:

Amikor elolvastam a kérdésedet, az jutott az eszembe, kérdezd meg erről Grandpierre Attilát. (....)


Több és komoly választ is kaptál a kérdésedre.

Az enyémet se vedd komolytalannak, hanem egy ötletnek!


Grandpierre Attila kenyere javát már megette, és tudomásom szerint itthon maradt, itthon dolgozik, kutat.

Ahogy olvasom a válaszokra adott válaszaidat, Nálad ez utóbbi is lényeges szempont.

2015. okt. 9. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"Grandpierre Attila kenyere javát már megette, és tudomásom szerint itthon maradt, itthon dolgozik, kutat. "

Nem azért, hogy köcsögöljek Granpierre Attilával (voltam több VHK koncerten is :D), de azért azt meg kell jegyezni, hogy neki volt egy apja, aki a Szocialista Munkáért Érdemérem kitüntetettje volt az 50es/70es években! Így nem olyan nehéz karriert befutni. Nem ment külfödre, de ez nem is csoda: ha megnézed a honlapján alig vannak tudományos publikációi. Ezért én az ő karrierjét semmiképpen sem hoznám fel példának.

2015. okt. 9. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a választ, a tanácsokat és a segítséget. Azt, hogy itthon csillagász nehezen lehet bárki is azt tudom. De én asztrifizikus lennék. Igazából már az atomfizikán is gondolkodtam.
2015. okt. 9. 22:22
 10/16 anonim ***** válasza:

Kedves #8-as Válaszoló!


Bár a kérdező lezárta már ezt a témát, folytatnom kell egy kicsit, a válaszod miatt.

Mert az meglehetősen elhamarkodott, felületes és ez okból igazságtalan megjegyzéseket tartalmaz.


Grandpierre Attila tudományos eredményei értékeléséhez:

Az MTA Csillagászati Kutatóintézetének tudományos főmunkatársa.[12] 

Kimutatta, hogy a csillagáramlások a hangsebességnél robbanásosan állnak le, a bolygók ár-apályereje nukleáris instabilitást okoz a Nap magjában, a flerkitörések a csillagok magjából indulnak, valamint, hogy a Nap és a világegyetem élő természetű.[3] 

A New Scientistben (a 2007. január 25-i szám 12. oldalán) egész oldalas cikk ismerteti a jégkorszakok eredetének a Nap magjának hőmérséklet-változásaival kapcsolatos új modelljét GRANDPIERRE ELMÉLETE és Robert Ehrlich, (az amerikai George Mason Egyetem professzora[13]) EZEN ALAPULÓ számításai alapján.[14] 

Felfedezte, hogy a biológia alapelve a legkisebb hatás elve általánosabb alakjaként, a legnagyobb hatás elveként fogalmazható meg. A legkisebb hatás elve a biológiát megalapozó legnagyobb hatás elvéből a végpontválasztás képességének nullához tartásakor adódik.[15]

Fő természettudományos kutatási területei: A naptevékenység eredete, a Nap élő vagy élettelen természete, a világegyetem élő természete, komplexitás-elmélet, nemegyensúlyi termodinamika, elméleti biológia, a fizika, a biológia és a pszichológia első elvének egységes elmélete, az élet komplexitási mérőszámainak elmélete, a természettudomány egységes elméletének megalapozása, az ember és a világegyetem kapcsolatának kutatása.[16] 


Ezekben a témákban több mint 350 tanulmánya és hat könyve jelent meg.


Még többet róla, pl. itt: [link]


Édesapja Kolozsvári Grandpierre Endre, aki valóban részesült kitüntetésekben, 1949-ben, 1954-ben, 1976-ban.

Ez még nem vonja maga után azt, hogy bizonyosan kegyeltje volt azoknak a korszakoknak, és gyermekei előtt bizonyosan fényes pályafutás állt volna.

Léteztek olyan személyek, akik munkásságát elhallgatni abban a korban sem lehetett, mert szakmailag kiválóak voltak, politikai hovatartozásuk, párttagságuk NÉLKÜL...

Hogy az ő esetében ez fennforgott-e avagy nem, azt nem tudom.

Hogy K. G. Endre belesimult-e a szocialista-kommunista korszakba, azt az ő munkásságának, kutatási területeinek és kutató egyéniségének, erkölcsének elérhető, olvasható munkáiból kell megvizsgálnunk, nem pedig a kapott kitüntetéseiből....

ld. bővebben itt: [link]


Személyes vonatkozású tapasztalat:

Az én édesapámat is - éppen ezekben az időszakokban 1954-ben és 1976-ban - részesítették magasnak számító kitüntetésekben.

Pedig 1953-ban azt az utasítást küldték ' le', munkahelyére, 'fentről', hogy bár szakmailag kitűnő, ám politikailag megbízhatatlan (nem is párttag), ezért vezető állásából El KELL TÁVOLÍTANI.

Ám ezt a helyiek keményen visszautasították, sőt, kitüntetésre terjesztették föl.


Remélem, a kérdező számára, és kedves 8-as, a számodra is hasznos, használható ismereteket tudtam továbbítani...

2015. okt. 10. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!