A kettőscsillagok körüli bolygórendszereket hogyan kell elképzelni?
A Föld a Nap körül kering több bolygóval, kisbolygóval együtt. A Nap nem kettős csillag.
A kettős csillagok elég gyakoriak, úgy tudom. Ezek egymás körül is keringenek. Külön-külön lehetnek bolygóik a csillagpáros egyes tagjainak? Vagy inkább csak az egyik körül keringhetnek bolygók? Vagy ezek a bolygók mindkét csillag körül keringenek, esetleg szokatlanabb alakú pályákon, a két csillag gravitációs hatása miatt?
Feltételezem, a két csillag gravitációs hatása miatt nagyobb távolságokat tesznek meg ezek a bolygók, változatosabb pályákat írnak le, így a hőingadozás és nagyobb, ez jelentősen kihathat arra, milyen anyagok és milyen formában, mennyiségben vannak jelen ezeken a bolygókon. Az esetleges életet vagy kialakulását is jelenősen befolyásolhatja. Valószínű emiatt nehezebben képzelhető el élet kialakulása ilyen bolygókon, mert a lakhatási zónát is másképp kell értelmezni a kétféle gravitációs hatás miatt.
A Szíriusz A és B körül lehetnek bolygók? A csillagpáros egyik tagja már fehér törpe állapotban van, ennek kialakulása jelentős változásokkal járt a csillag környezetében, esetleg az esetleges bolygókat is elpusztíthatta, amikor a vörös óriás állapoton átment, vagy máshogy hathatott rájuk.
Mennyire befolyásolja tehát a bolygókat, ha központi csillaguk egy kettőscsillag (esetleg csillaghalmaz, egyéb csillagcsoport) tagja?
Erről a témáról eddig nem találtam információt sehol.
Na, igen, aki nagyon komolyan veszi ezt a témát, angolul is olvashat szakirodalmat, majd egyszer átolvasom alaposabban.
Nem vagyok szakmabeli, a magyar nyelvűből nem sok derült ki számomra, éppen hogy érintette a témát. Ha jól értem, mindkét csillag körül kering ugyanaz a bolygó. A megfogalmazás nem teljesen egyértelmű szerintem. Inkább arról szólt, hogy ugyanabban a síkban kering-e a bolygó, mint a két csillag egymás körül.
Nagyjából ezek a lehetőségek:
A fentebbi wiki linkről:
"All Kepler circumbinary planets that were known as of August 2013 orbit their stars very close to the plane of the binary (in a prograde direction) which suggests a single-disk formation. However not all circumbinary planets are co-planar with the binary: Kepler-413b is tilted 2.5 degrees which may be due to the gravitational influence of other planets or a third star."
Vagyis találtak már szinte azonos síkban keringő kettős rendszereket, de olyat is, ahol a bolygó síkja szöget zárt be a csillagok síkjával.
De általánosságban igaz, hogy minél inkább egy síkban vannak, annál stabilabb a rendszer. Ha nagyon eltérő síkokban keringenek, akkor olyan hatással lesznek egymásra, ami vagy a síkokat közelíti egymáshoz, vagy káoszhoz és széthulláshoz vezet.
Persze most nagy eltérésekről beszélek, hiszen pl. a Naprendszer objektumai sincsenek teljesen egy síkban, de azért itt nincsenek túl nagy eltérések, és csak egy központi tömeg van, ami nem "imbolyog", és nincs releváns keringési síkja. Kettős csillagoknál nemcsak a bolygónak van keringési síkja, hanem a két (vagy több) csillagnak is, és azok komoly tömeggel bírnak ahhoz, hogy erős hatással legyenek a többi objektum mozgására.
Köszönöm!
Tehát ezek szerint túl sokat nem tudni még erről a témáról. Olyan becslések nem voltak még, hogy hogyan befolyásolja a két csillag körül keringő bolygókon az évszakok váltakozását, az hőmérséklet és egyéb tényezők váltakozását az, hogy két csillag körül keringenek egyszerre?
Úgy tudom, nagyon sok a kettőscsillag, csillagcsoport a galaxisban, sőt inkább a "szóló" csillagok a ritkábbak. Ha pedig ilyen "ingatag" helyen kering egy bolygó, eleve a megmaradása is bizonytalanabb, pláne az élet kialakulásának lehetősége, már ha egyáltalán lehet bármit is tudni ennek pontosabb feltételeiről.
Köszönöm, ez is érdekes.
Kíváncsi lennék, a másik csillag gravitációja mennyire befolyásolja a bolygó pályáját, ha csak az egyik körül kering a bolygó.
Ennyivel az se lenne kizárt, hogy a Nap egy csillagpáros ragja, de már biztos megtalálták volna a párját, elég nagynak látszana az a másik csillag a Földről. Kár, hogy nincsenek ezzel kapcsolatos fantáziarajzok, modellezések.
Két "Napot" látni az égen sem lehet mindennapi, ott valószínű hosszabbak lennének az évszakok, bár az a tengelyferdeséggel is összefügg, és nem is biztos, hogy ferde lenne a bolygó tengelye.
Eléggé összetett dolog ez, ahogy belegondolok.
Azt hallottam a Szíriusz 3 csillagból áll...
De nem biztos
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!