Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy képzeljek el egy atomot,...

Hogy képzeljek el egy atomot, na és atommagot és elektronfelhőt?

Figyelt kérdés

Annyi kérdés van kémiából amivel nem foglalkoztam, csak bemagoltam de nemis képzeltem el.

Szóval most van néhány krdésem, aki tudja válaszolhatna:

Hogy néz ki egy atom, atommag, elektron, proton?

Mik a kvantumszámok, az oké hogyjellemzik az atomot, meg egyebeke, de hogy képzeljem el? Ha valaki jól el tudja magyarázni a kvantumszámokat(spin, fő, mellék) azok elmondhatnák.:)

Pauli elv, Hund szabáy? Megtnaultam mind 2-t de nem értem :/


2010. márc. 15. 01:18
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


Eddig ez a legjobb nagyítás amit elértek. Itt egy pentacén molekulát "fényképeztek".Igazából senki se tudja ponosan, hogy ezek hogy néznek ki, a legjobb tippet eddig egy nagyon régi kémiaórán hallottam a tanártól: fogsz egy kis gyolyót, ez legyen az atommagunk, és erre a kis golyóra ráraksz egy pár gombócnyi fagyit. Kicsit vársz amíg összeolvadnak és az egészet egy gömbbé formálod és máris kész az atommodell. Szerintem jól tippelt:D


Vannak itt elég nagy tudású vegyészek, bizos kapsz a közeljövőben kielégítő választ.

2010. márc. 15. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

és ez valós?

ja és még vmi: szigma váz, és kötés illetve pí kötés. HOgy kell elképzelni ezeket a tengelyeket mert én ezek alatt semmit nem értek :D Orbitálok? S és P? XD

2010. márc. 15. 04:25
 3/4 anonim ***** válasza:
Sehogy. Az atommag olyasmi, amit csak iskolás szinten lehet elképzelni, amíg kicsi golyók halmazának tekinted. Ha működő modellt akarsz, ami tudományos célra alkalmas lesz, azt emberi ésszel elképzelni már nem lehet. Az már egy matematikai modell lesz, amit ronda egyenletekkel lehet jellemezni, és ezeket az egyenleteket kell érteni, hogy elképzelésed legyen az atommagról.
2010. márc. 15. 08:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Elképzelni lehet, csak kérdés honnan nézed és milyen pontosan.

Ha elég messziről nézed, veheted az atomodat egy kis golyócskának. Ez rugalmas és tapadós egyszerre.


Ha magát az atomot nézed (közelről), akkor a magja ugyanilyen kis golyó - körülötte pedig az elektron egy felhő (az alakja olyan, amilyet tanultál: gömbhéj vagy piskóta).


A protont, elektront szintén addig tarthatod kis golyónak, amíg jó messziről nézed.

Az elektron, ha nem szabadon kóborol, akkor már semmiképpen nem golyó, hanem mindig felhő.

Ha egy molekulát nézünk, akkor ez a felhő egészen érdekes alakú is lehet. A fémekben pl. a vegyértékelekronok szétoszlanak az egész fémben (tehát nem rohangásznak bennük jobbra-balra - hanem tényleg szétoszlanak, mint egy felhő).

2010. márc. 15. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!