Miért viszik a Paksi atomerőmű látogatásra a fiatalokat?
Az atomerőmű biztonságosabb mint akármelyik település. Sugárzás nincs, hiszen akkor nem dolgozna ott senki.
Felesleges ilyen dolgoktól félni.
Hogy ne legyenek olyanok mint te. Kb annyira veszélyes mint egy mikrosütő.(direkt mikrót mondtam, mert az alap esetben ártalmatlan, de ha nem rendeltetés szerűen bánnak vele akkor eléggé egészségkárosító).
Plusz azért valljuk be elég érdekes is egy ilyen erőmű, kétlem, hogy csak azért menne mert nem akar kilógni a sorból
Egyáltalán nem veszélyes. Az atomerőműveket szigorúbban felügyelik, mint a reptereket.
Esélye sincs bemászni a reaktorba vagy bármit csinálni, ahol sugárzásnak lenne kitéve.
Tudtad, hogy egy szénerőmű közelében magasabb a radioaktív sugárzás, mint egy atomerőmű közelében?
A kibányászott szén ugyanis tartalmaz radioaktív izotópokat, amik a kazánban elégve füst formájában kijutnak a légkörbe.
Ezzel szemben az atomerőmű, csak a hűtéshez használt víz gőzét bocsájtja ki, ami nem tartalmaz a reaktorból származó sugárzó anyagot.
A reaktor hűtőmedencéjében fürödni is lehetne, ha nem úszol le a több méteres mélységbe, a fűtőrudak közelébe, sőt a reaktormedencébe lemerülve kevesebb sugárzás ér, mint amit a szabad ég alatt kapsz a világűrből.
Úgyhogy nyugati, az atom nem valami mumus, a fiadnak semmi baja sem lesz, és a kirándulás talán életreszóló élmény lesz, ami felkelti az érdeklődését a természettudományok iránt. Én kiskoromban nagyon szerettem volna ellátogatni az atomerőműbe, sajnos minket pont nem vittek oda.
21:41,
Csak nem egy XKCD olvasóhoz van szerencsénk? :P
Valószínűleg azért, mert úgy gondolják, hogy felkeltheti a fiatalok érdeklődését a fizika iránt, hasznos tapasztalat lehet, vagy legalább eloszlathat olyan tévképzeteket, hogy atomerőműbe menni veszélyes (nyilván vannak olyan részei, ahova veszélyes bemenni, és nyilván oda nem viszik be őket).
Az atomerőműveknél nagyon nagy hangsúlyt helyeznek a biztonságra. Időnként persze így is előfordulhatnak balesetek (például ha földrengés éri az erőművet - Fukushima), de ezek meglehetősen ritkák. Magában az erőműben is figyelnek a biztonságra - érdemes belegondolni, hogy oda nap mint nap járnak emberek dolgozni, mégsem lehet hallani semmilyen káros hatásról az ott dolgozóknál (én legalábbis sohasem hallottam ilyet).
Az alábbi linken elérhetőek a hazai háttérsugárzási adatok. Látszik, hogy Pakson semmivel sem magasabbak (sőt, talán átlagosan valamivel alacsonyabbak) a sugárzási értékek, mint máshol az országban. (Bár szerintem ezek a mérőegységek nem az erőmű épületében vannak, de ezt nem tudom biztosan).
Ez a cikk szintén érdekes lehet a témában:
Ez a cikk pedig egy paksi üzemzavar alkalmával íródott:
Hát, senki sem született atomtudósként, te sem. Viszont hadd meséljem el az alábbit:
Nem tudom, most ott van-e még, de mikor ott jártam vagy 15-20 éve, volt ott a kiállítóteremben egy objektív, amelyiknek egyik lencséje olyan üvegből készült, aminek a radioaktivitása akkora, hogy a kifelé igyekvő fotoriportert megcsöngette a sugárzásdetektor...
A figyelembeveendő az, hogy a kifelé menő dolgozókat nem csöngeti meg...
Ja, és a túrán majd mesélnek egy átlag pincébe a föld mélyéről felszivárgó radongázról...
Valamint mesélnek a magasan szálló repülőgépekben bekönyvelt sugáradagról...
Ennyit a veszélyességről.
Senki sem született atomtudósként, de atomtól rettegőként sem. Ha nagyobb hangsúlyt fektetnének a természettudományos oktatásra, rengeteg áltudományos tévhitet már azelőtt el lehetne oszlatni, mielőtt valaki egyáltalán hallana róla.
Én például emlékszem rá kiskoromból (90-es évek közepe), hogy ment az a radikális természetvédő Albert Mondja, a Természet Jobban tudja című rajzfilmsorozat, amiben mondtak normális dolgokat, de tele volt elég hajmeresztő sötétzöld dogmákkal is.
Amikor felsőben földrajzból tanultunk a magyarországi áramtermelésről, sokan csak akkor szereztek róla tudomást, hogy egyáltalán van nálunk atomerőmű, és felháborodva kezdték szajkózni az olyan téveszméket, amik egyértelműen ebből a rajzfilmből és más korabeli radikális természetvédő kiadványokból származnak.
Nem magát a környezetvédelmet kritizálom, de a szélsőséges sötétzöld ideológia több kárt csinál, mint hasznot, hosszú távon még a környezet kárára is (pl. lassabban fejlődik miatta a tudomány, több ideig fog az emberiség használni szennyezőbb, primitívebb gépeket)
Ott bent nagyobb biztonságban van, mint mi itt kint.
Itt kint még a környezeti háttérsugárzás is magasabb, mint amilyen ott bent azokon a részeken, ahova a civileket beviszik. Nem a reaktor primer hűtővizében fognak lubickolni.
Az Euro-disneyland ezerszer veszélyesebb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!