Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miből állnak az elemi részecsk...

Tislerics Máté kérdése:

Miből állnak az elemi részecskék, kvantumok?

Figyelt kérdés
Valóban oszthatatlanok, vagy csak azt gondoljuk róluk, mint anno az atomok esetében?

2015. szept. 30. 10:02
 1/5 anonim ***** válasza:
80%
Nincs olyan elemi részecske, hogy kvantum. Nem a kvarkra gondolsz véletlenül?
2015. szept. 30. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Kvantum: A kvantum fizikában a legkisebb adag, amivel egy mérhető mennyiség növelhető. Az energia kvantuma például a foton, egy adott frekvenciájú hullámszerű csomag. (wiki)


ugye vannak az alapvető anyagi részecskék: kvarkok, leptonok,és vannak a kölcsönhatásokat közvetítő részecskék, mint például a foton, vagy gluon.


Ezeket mi alkotja? talán mindegyiket más is más, vagy van valami "igazán" elemi részecske, amiből mindegyik megalkotható? erre van valami elmélet, vagy feltételezés, aminek lehet alapja?


Lehetséges, hogy mindennél van kisebb és sose lesz vége ennek a folyamatnak? Vagy a legkisebb az egyben a legnagyobb is, és így végtelen a világ? vagy a legkisebb, az maga a tiszta energia?

2015. szept. 30. 11:30
 3/5 2xSü ***** válasza:
100%

Ma elemi részecskének hívjuk a kvarkokat, a leptonokat (pl. elektronok, neutrínók,…) és a bozonokat (fotonok, gluonok, …).


Tágabb értelemben, a régi modellekben még elemi részecskeként kezelt összetett részecskéket (mezonok, barionok, mint pl. proton, neutron) is szokás még elemi részecskének nevezni, ezek valóban összetettek, de gondolom a kérdés nem erre vonatkozik.


A kérdésre a válasz – hogy miből állnak a valóban elemi részecskék – az az, hogy… A fizika alapvetően modellezi a valóságot. Megfigyel bizonyos jelenségeket, ebből felépít egy modellt, ami képes más jelenségek leírására, kiszámolására, előrejelzésére. A jelenlegi modellünk a szubatomi részecskékről az az, hogy ezek a részecskék valóban elemiek, oszthatatlanok, mert nem figyeltük meg azt, hogy mondjuk egy elektron valaha is alkotóelemeire bomlana szét.


De ez egy modell, közvetett eredményeket foglal össze, ami alapvetően működik is, de ettől még modell. Hasonlóan ahhoz, hogy az elemi kémia megtanulásához kiválóan alkalmas a Bhor-féle atommodell, az adott keretek között remekül leírja a jelenségeket, használjuk is, így is tanuljuk, holott tudjuk – és azért meg is említik már középiskolában is –, hogy valójában az elektronok nem keringenek az atommag körül, pláne nem körpályán, de mint modell meg tudja értetni a kémiai jelenségek jelentős részét, alkalmas előre jelezni bizonyos történéseket.


Ma azt tudjuk, hogy semmi nem utal arra, hogy egy elektron egy foton összetett részecske lenne. Vannak ugyan elméleti fizikai hipotézisek, amelyek alapján ezek az elemi részecskék is állnak valamiből, de kísérletileg ezek még nem igazoltak, ráadásul több konkurens elmélet is létezik. (Lásd: különböző húrelméletek, M-elmélet). (Ezeknek az elméleteknek nem csak a kísérleti igazolással van gondjuk, hanem a megfelelő matematikai apparátus sem áll minden esetben rendelkezésre.)


Tehát minden megfigyelt jelenségben ezek az elemi részecskék oszthatatlan részecskeként viselkednek, ezért így is kezeljük őket. Hogy aztán mit hoz majd mondjuk a 22. század, a 25. század fizikája azt meg hagyjuk meg a 22. és 25. század fizikusainak.

2015. szept. 30. 12:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
69%

Elvileg húrokból áll minden, tehát ezek az elemi részecskék is - de a húrelmélet még eléggé gyerekcipőben jár.

A húrok tovább már biztos nem oszthatók, mivel akkorák, mint a mi terünkben létező minimális méret (a kvantum, ahogy írtad).

2015. szept. 30. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim válasza:
100%
Ha csak úgy érdekel a téma, nem tudom hány éves Vagy, de Stephen Hawking könyvek közül Az idő még rövidebb története, vagy Erwin Schrödinger Schrödinger macskáját szerezd meg (töltsd le). Ezeket magtalálod mert népszerű könyvek azok közt akiket érdekela téma. A húrelmélet érdekes téma tényleg nőkén is :)
2015. szept. 30. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!