Hogy oszthatták fel az "elemi" részecskék töltéseit 1/3-ra, tehát egy irracionális értékre?
Nem értem a kérdést.
Az 1/3 az egy konkrét érték. Ha valamit szétszedsz három egyenlő részre, abban semmi különleges nincs.
Az "elemi" töltésnek van egy értéke, és ezt lehet akár harmadolni is.
Az 1/3 egyrészt nem irracionális, másrészt ha csak az nem tetszik, hogy végtelen szakaszos, akkor használj 12-es számrendszert. 12-es számrendszerben:
1/3 = 0,4 (olvasd: nulla egész négy tizenketted).
(Mondjuk az is igaz, hogy 1/5 = 0,24972479[2479]…)
> „A 3*1/3-ból a valóságban hogy lesz 1?”
3*1/3 = 3/3*1 = 1*1 = 1.
> „Mit kezdtek a végtelen szakaszos törtek "maradékával"?”
Olyanja nekije nincsen.
> „Továbbmenve, mitől biztos az egységnyi töltés egységessége minden részecskére vonatkozóan? Esetleg a valóságban nem is létezik egzakt érték, ezért van szükség a határérték fogalmára?”
Most örüljek, hogy van még troll rajtam kívül? Ennek semmi értelme, ha nem haragszol.
Pont a számrendszer bezavarására gondoltam én is, a 10-es valamiért a mérvadó.
Van értelme, csak ki kéne fejtenem, amihez láthatóan már tufa vagyok, azérta gyors ugrálások a gondolatmenetben.
Köszönöm, hogy színvonalasan elmondtad a véleményed, így megelőlegezve a semmire tkp.
Sokkal értelmesebb te sem lehetsz nálam ezek szerint, akkor hova ez a fene nagy ítélkezés? (költői, ne válaszolj, ha nem akarod rontani a statisztikát)
Az elemi töltés megegyezik a proton elektromos töltésével. Jele e. Fizikai állandó, értéke: e=1,602 176 487(40)·10−19 Coulomb.
Az összes szabad részecske töltése ennek egész számú többszöröse. Az elektron töltése például -1 e. Az elemi töltésegységet Robert Millikan mérte meg 1909-es olajcseppes kísérletében (fizikai Nobel-díj 1923).
A szabadon nem előforduló kvarkok töltése ennek nem egészszám-szorosa: 2/3e illetve -1/3e. A belőlük felépülő mezonoké és barionoké viszont egész.
- [link]
Hogy oszthatták fel? Baromi egyszerű. Amikor annak idején felfedezték az elektront, akkor annak a töltését tekintették alapegységnek, mivel minden kísérletben ennek egész számú többszöröse fordult elő. Aztán felfedezték a protont is ugyanekkora csak épp ellenkező nemű töltéssel. De amikor később kiderült, hogy a proton nem oszthatatlan, hanme kvarkokból áll, nem azt csinálták, hogy újradefiniálták az elemi töltés nagyságát a háromszorosára azért, hogy a kvarkoké egész legyen, hanem elharmadolták. Nincs ebben semmi extra, mert csak az arány a lényeg.
A határérték fogalma viszont valóban nem kerül szóba az ügy kapcsán.
> „Pont a számrendszer bezavarására gondoltam én is, a 10-es valamiért a mérvadó.”
A tízes számrendszer egyáltalán nem mérvadó. Manapság a számítások több, mint 99,99%-át kettes számrendszerben végzik, csak a bemenetet meg a kimenetet írják le külön tízes számrendszerben, mert az emberek nehezen tudnának átállni a kettes számrendszerre.
(Ugyanúgy, ahogy be lehetett volna vezetni egy egyszerűsített, mesterséges világnyelvet az angol helyett, ha azoknak, akik már megtanultak angolul, nem kellett volna átállniuk egy másik nyelvre.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!