Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy oszthatták fel az "elemi"...

Hogy oszthatták fel az "elemi" részecskék töltéseit 1/3-ra, tehát egy irracionális értékre?

Figyelt kérdés
Mit kezdtek a végtelen szakaszos törtek "maradékával"? A 3*1/3-ból a valóságban hogy lesz 1? Továbbmenve, mitől biztos az egységnyi töltés egységessége minden részecskére vonatkozóan? Esetleg a valóságban nem is létezik egzakt érték, ezért van szükség a határérték fogalmára?

2015. máj. 12. 02:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Nem értem a kérdést.

Az 1/3 az egy konkrét érték. Ha valamit szétszedsz három egyenlő részre, abban semmi különleges nincs.

Az "elemi" töltésnek van egy értéke, és ezt lehet akár harmadolni is.

2015. máj. 12. 02:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Az 1/3 egyrészt nem irracionális, másrészt ha csak az nem tetszik, hogy végtelen szakaszos, akkor használj 12-es számrendszert. 12-es számrendszerben:

1/3 = 0,4 (olvasd: nulla egész négy tizenketted).


(Mondjuk az is igaz, hogy 1/5 = 0,24972479[2479]…)


> „A 3*1/3-ból a valóságban hogy lesz 1?”

3*1/3 = 3/3*1 = 1*1 = 1.


> „Mit kezdtek a végtelen szakaszos törtek "maradékával"?”

Olyanja nekije nincsen.


> „Továbbmenve, mitől biztos az egységnyi töltés egységessége minden részecskére vonatkozóan? Esetleg a valóságban nem is létezik egzakt érték, ezért van szükség a határérték fogalmára?”

Most örüljek, hogy van még troll rajtam kívül? Ennek semmi értelme, ha nem haragszol.

2015. máj. 12. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Pont a számrendszer bezavarására gondoltam én is, a 10-es valamiért a mérvadó.

Van értelme, csak ki kéne fejtenem, amihez láthatóan már tufa vagyok, azérta gyors ugrálások a gondolatmenetben.

2015. máj. 12. 04:22
 4/12 A kérdező kommentje:
Igaz, másképp jelent meg a fejemben valamiért az irracionális számfogalom is (véges vs végtelen szakaszos), ma már nem erőltetem, de ha kipihentem magam, elmondom érthető formában is.
2015. máj. 12. 04:49
 5/12 anonim ***** válasza:
32%
Ne fáradj vele, úgy hülyeség, ahogy van.
2015. máj. 12. 05:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm, hogy színvonalasan elmondtad a véleményed, így megelőlegezve a semmire tkp.

Sokkal értelmesebb te sem lehetsz nálam ezek szerint, akkor hova ez a fene nagy ítélkezés? (költői, ne válaszolj, ha nem akarod rontani a statisztikát)

2015. máj. 12. 05:44
 7/12 Vree ***** válasza:

Az elemi töltés megegyezik a proton elektromos töltésével. Jele e. Fizikai állandó, értéke: e=1,602 176 487(40)·10−19 Coulomb.


Az összes szabad részecske töltése ennek egész számú többszöröse. Az elektron töltése például -1 e. Az elemi töltésegységet Robert Millikan mérte meg 1909-es olajcseppes kísérletében (fizikai Nobel-díj 1923).


A szabadon nem előforduló kvarkok töltése ennek nem egészszám-szorosa: 2/3e illetve -1/3e. A belőlük felépülő mezonoké és barionoké viszont egész.


- [link]

2015. máj. 12. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Hogy oszthatták fel? Baromi egyszerű. Amikor annak idején felfedezték az elektront, akkor annak a töltését tekintették alapegységnek, mivel minden kísérletben ennek egész számú többszöröse fordult elő. Aztán felfedezték a protont is ugyanekkora csak épp ellenkező nemű töltéssel. De amikor később kiderült, hogy a proton nem oszthatatlan, hanme kvarkokból áll, nem azt csinálták, hogy újradefiniálták az elemi töltés nagyságát a háromszorosára azért, hogy a kvarkoké egész legyen, hanem elharmadolták. Nincs ebben semmi extra, mert csak az arány a lényeg.


A határérték fogalma viszont valóban nem kerül szóba az ügy kapcsán.

2015. máj. 12. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

> „Pont a számrendszer bezavarására gondoltam én is, a 10-es valamiért a mérvadó.”

A tízes számrendszer egyáltalán nem mérvadó. Manapság a számítások több, mint 99,99%-át kettes számrendszerben végzik, csak a bemenetet meg a kimenetet írják le külön tízes számrendszerben, mert az emberek nehezen tudnának átállni a kettes számrendszerre.

(Ugyanúgy, ahogy be lehetett volna vezetni egy egyszerűsített, mesterséges világnyelvet az angol helyett, ha azoknak, akik már megtanultak angolul, nem kellett volna átállniuk egy másik nyelvre.)

2015. máj. 12. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Vree ***** válasza:
De amúgy bázz ha úgy gondolod, hogy az 1/3-ot átalakítva tizedestörtté, majd beszorozva 3-mal nem ugyanúgy 1-et kapsz, akkor matek problémák vannak :D
2015. máj. 12. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!