A nemesgázok meggyulladhatnak?
Hát a gázok, attól gázok, hogy definiáltunk egy olyan halmazállapotot, amikor egy anyagra azt mondjuk, hogy az gáz. (Jelen pillanatban lényegtelen ez a definíció.) A definíció alapján minden anyag gáz halmazállapotba hozható, hiszen ez egy ún. megjelenési forma. A gyúlékonyság (azaz tulajdonképpen az oxigénnel való reakcióhajlam) pedig anyagi tulajdonság, ami nem a halmazállapottól, hanem anyagi jellemzőktől függ.
Egy jó példa erre a nitrogéngáz, ami több mint 70%-ban van jelen a légkörben az oxigén mellett, mégsem reagálnak egymással csak úgy, pedig gázok.
nitrogéngáz miért nem reagál az oxigénnel???
és miből állapitható meg egy gázról, hogy az reakcióképes az oxigénnel?? (a vegyérékhéjon mennyi elektron lehet min/max)???
18:56
Nem tudom, te mikor tanultál kémiát, de a kémiakönyvekben az elektronszerkezet mellett fel szokták tüntetni a fizikai és kémiai tulajdonságokat is, tehát hogy égehető-e vagy sem az adott gáz.
Mellesleg az elektronszerkezetet igenis érdemes megtanulni, ha az adott személy ilyen téren akar továbbtanulni, mert rengeteg dolgot lehet belőle megtudni, többet mint hinnéd.
A kérdezőnek: Mint ahogy írták, a gáz nem attól gáz, hogy éghető, hanem mert ez a halmazállapota. Gondolj (még) a szén-dioxidra. A borospincékbe must erjedésekor gyertyával szoktak lemenni, mivel a CO2 nem éghető gáz és nem is táplálja az égést, így a láng elalszik (18:56, itt a tapasztalati kémiád). A CO2-t használják tűzoltásra olyan helyeken, ahol nagyértékű berendezések vagy értékes holmik találhatóak (pl. szervertermekben).
Visszatérve: a nemesgázokat is reakcióra lehet késztetni a kriptontól kezdődően, de csak igen erélyes körülmények között (például a Xeonnak több, mint 80 vegyülete ismert már).
előző!
Köszi, kezdem végre megérteni... már csak az nem tiszta, hogy van a borospincés.... szóval van a légkörünk.... levegő moláris tömege 29g/mol.... CO2-é 44g/mol... emiatt a sűrűsége is nagyobb a CO2-nek, tehát lemegy a talajra, és ott gyeryáznak....
DE! ezek alapján nem értem, hogy a 32g/mol-os O2 és a 28g/mol-os N2 hogy elegyedhet a levegőben.... szóval mondjuk miért nem a tengerszinten van csak O2 és felette miért nem csak N2 van (jó, az argont, CO2-t, vizgőzt meg a többit kihagytam)
Kösz!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!