Hogyan lehet csoportosítani a felsorolt anyagokat? oxigén, réz, alkohol, kén, rézgálic, konyhasó, cukorkaoldat, kőolaj, szén-dioxid, ásványi szenek, levegő, víz
Négyből az első három eléggé egyértelmű.
Kezdjük a halmazállapottal. Nos, ami szilárd (szobahőmérsékleten) az nem feltétlenül kristályos. Főleg, ha nem egynemű anyag, hanem keverék, mint egy kőszén, mert akkor eleve nem lehet az. A nem kristályos szilárd anyagokat amorfnak (azaz formátlannak) nevezzük, megkülönböztetve a kristályos anyagoktól, amelyek mindig meghatározott térbeli alakot követnek. Ha már a példákban szereplőknél járunk, alapesetben a kén rombos, a réz-szulfát triklin, réz és a konyhasó köbös (szabályos) kristályokat alkot. De ezt még nem kell tudnod, és megnyugtatlak, hacsak nem mész geológusnak vagy vegyésznek, soha nem is kell majd.
Színnél adja magát, hogy van közöttük ami színtelen, van, amelyik fekete, és van, amelyik színes. ezt szerintem meg fogod tudni oldani.
Az éghetőséget így bontsd fel: éghető, nem éghető, égést tápláló. Az utóbbi az oxigén és a levegő lesz. A réz a tévedések elkerülése végett éghető. A többit ki fogod tudni találni.
Most a negyedik, ami nem egyértelmű.
Megmondom őszintén, hogy a tankönyvszerzőt mi motiválhatta a "külső megjelenés" fogalmában, számomra teljesen rejtélyes. Én a szerint csoportosíttatnám a diákokkal: elem, vegyület vagy keverék-e? Elem a réz, az oxigén, a kén, vegyület a rézszulfát, az alkohol, a konyhasó, a szén-dioxid, a többi keverék. De nem biztos, hogy ez a helyes megoldás a legutolsóra, nem látok a jóember fejébe.
Nekem is!
Véletlenül nem OFI-s volt a munkafüzet?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!