Meg lehet pontosan jósolni egy kémia reakció
kimenetelét, kizárólag a reagensek tulajdonságainak, és
a reakció körülményeinek ismeretéből?
Igen. A standardpotenciál értékek alapján nagyon jól megállapítható a legtöbb reakció kimenetele. Lényegében az összes redoxireakció kimenetele megállapítható.
A kisebb standard elektródpotenciálú redoxirendszer oxidálódhat, tehát neki redukált alakban kell jelen lennie, ahhoz, hogy reakció játszódjék le. A nagyobb standard elektródpotenciálú redoxirendszer redukálódhat, tehát neki oxidált alakban kell jelen lennie a rendszerben. Ha ez teljesül, akkor végbemegy a reakció. Ekkor a kisebb, negatívabb standardpotenciálú anyag oxidálódik, miközben redukálja a nagyobb, pozitívabb részecskét. Ez alapján elég sok reakció kilőhető.
2015. szept. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
2/11 A kérdező kommentje:
Hogy értelmezhető ez a következő reakción?
2 KMnO4 + 16 HCl => 2 KCl + 2 MnCl2 + 8 H2O + 5 Cl2
Vagy itt a sav-bázis jelleget is figyelembe kell venni?
Első válaszoló vagyok. Itt nincs semmilyen sav-bázis jelleg. Arról van szó, hogy a KMnO4 képes oxidálni a sósavoldatban lévő kloridionokat. Tehát ez redoxireakció. A KMnO4-ben lévő Mn oxidációs állapota +7, a HCl -1es oxidációs állapotú kloridionját oxidálja elemi, azaz 0 oxidációs állapotú klórrá, másképp fogalmazva klórgázt szabadít fel belőle. Eközben a +7-es oxidációs állapotú Mn részecske +2-es oxidációs állapotúvá redukálódik.
2015. szept. 2. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
4/11 A kérdező kommentje:
De hogy képes a KMnO4 oxidálni a a klorid ionokat? Laikusként így látom: a KMnO4 stabilabb szerkezetű molekula mint az abból kialakuló KCl, MnCl2. Mert az oxigén reaktívabb a klórnál.
Az oxigén nem vesz részt a redoxireakcióban. Egy reakciót ne stabilitás alapján ítélj meg. Egy részecske annál stabilabb minél alacsonyabb az energiaállapota. De ez már egy másik dolog.
2015. szept. 2. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
6/11 A kérdező kommentje:
Vagy az oxigén a hidrogénionokat megkötve távozik belőle?
7/11 A kérdező kommentje:
A redoxi reakcióban valóban nem vesz részt, de a reakcióban mégis átkerül a mangán mellől a hidrogén mellé. Ez a redoxi reakciót megelőzően zajlik?
Nem. Az oxigén vízmolekulaként lesz jelen, mint termék. A vízmolekula egy vegyület, nem pedig ionos forma. Nem hidrogénion és oxidion van jelen. Tehát nincs értelme beszélni ezekről a részecskékről. A HCl már más dolog. A HCl is egy molekulavegyület, viszont vizes oldatban disszociál 100%-osan, vagyis az oldatban hidrogénion lesz jelen. Ebben az esetben besézlhetünk csak hidrogénionról, pontosabban oxóniumionról, ami az oldat savasságát okozza. Egyéb esetben atomról kell beszélnünk. Jelen esetben, mint a legtöbb kémiai reakció esetén kötések bomlanak fel, és kötések jönnek létre. Létrejön kovalens kötésekkel a H2O molekula, hidrogénatomokból és oxigénatomból. Az oxigén oxidációs száma nem változik, vagyis nem vesz részt a redoxireakcióban.
2015. szept. 2. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
Egyébként egy tök felesleges dologról beszélsz. A reakció szempontjából lényegtelen az oxigénatom és a hidrogénatom sorsa. Ennek a reakciónak a lényeges a klór keletkezése redoxireakció során. Az ionegyenlet nagyon jó példa arra, hogy az egyenletből a felesleges dolgokat elhagyjuk. Ami nem vesz részt a reakcióban, arról felesleges beszélni, tehát te most egy tök felesleges dolgon lovagolsz. :D Ott vannak például a csapadékképződési reakciók, ahol kizárólag a csapadékot képező ionok a lényegesek. Egy reakciót a kémiában kizárólag a résztvevő részecskék szempontjából jellemzünk. Pl.: Ag+ + Cl- = AgCl
2015. szept. 2. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
10/11 A kérdező kommentje:
Köszi szépen az eddig válaszokat! :)
A reakció helyes leírása szempontjából lényeges hogy a kmno4-ból részben h2o lesz. Az oxigénből miért lesz h2o, ez az előzménye vagy következménye a redoxireakciónak?
Kapcsolódó kérdések: