Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell beállítani a...

Hogyan kell beállítani a rektaszcenziót? Hol a 0h koordináta?

Figyelt kérdés

Miközben a Föld forog, a deklináció nem változik, viszont a rektaszcenzió igen. Ez úgy van megoldva, hogy egy csavarral meg lehet szorítani, és ellazítani a beosztást. Amikor egy objektumot keresel, kilazítod a beosztást, így nem mozog együtt a tengellyel, amikor bállítottad a megfelelő koordinátát, megszorítod, így az objektum követése során a beosztás együtt mozog a tengellyel.

A probléma az, hogy nem tudom, hol van a 0h rektaszcenzió. Tudtok segíteni?


A 90° deklináció meghatározása könnyű, mivel ott nem mozog a beosztás.



2015. aug. 27. 19:30
 1/9 A kérdező kommentje:
Bocsánat! Fontos lehet a távcsövem márkája, típusa: Sky-Watcher BK 1309 EQ2
2015. aug. 27. 19:36
 2/9 anonim válasza:

Egy példa szerint: 2010. július 4-e, 18:10 UT van. A greenwichi csillagidő 0 órakor 18:47:35. Észlelőhelyem földrajzi hosszúsága órában kifejezve 1:15:57. A három időadatot összeadva 37:72:92-t kapunk, átváltva 14:13:32, a csillagidő-középidő napi korrekciója +3 perc, itt az interpolálásból adódó 2 mp elhanyagolható: tehát a helyi csillagidő 14 óra 16,5 perc.

Teszem azt, a γ Del kettőst szeretném megfigyelni ma, 3 órával később, NyISz szerint 23:10-kor. A csillagidő 14:16,5+3:0+0:0,5 (korrekció) = 17:17 lesz. A kettős­csillag rektája 20:46,6, ezt a csillagidőből kivonni úgy a legegyszerűbb, ha ahhoz 24-et hozzáadunk, vagyis 41:17 -> 40:77 - 20:46,6 = 20:30,4 az óratárcsán beállítandó érték, az óraszög.

A beállításhoz szükséges pontossághoz jó tudnunk, hogy 4 időperc az égi egyenlítőn (legrosszabb eset) egyenlő egy fokkal, azaz ha az óraszöget percnyi pontossággal kiszámítjuk és beállítjuk, akkor a keresett objektum még egy szűkebb látómezőben is benne lesz.

2015. aug. 27. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a segítő választ! :D


Miután kiszámoltuk a helyi csillagidőt, utána miért nem lehet egyszerűen beállítani a rektát, miért kell előbb kivonni a csillagidőből, és az így kapott óraszöget beállítani?


Az R.IA. helyi csillagidőt jelent? Ez van a tárcsa alá írva, gondolom ide kell beállítani a helyi csillagidőt.


[link]

[link]

2015. aug. 28. 12:31
 4/9 anonim ***** válasza:

"Miután kiszámoltuk a helyi csillagidőt, utána miért nem lehet egyszerűen beállítani a rektát, miért kell előbb kivonni a csillagidőből, és az így kapott óraszöget beállítani? "


Nem olvastam az első választ, de erre a következő a válasz. A csillagidőt úgy definiáljuk, mint a tavaszpont óraszögét. A rektaszcenzió azért állandó viszonylag rövid időskálákon, mert a a tavaszpontól mért szögtávolsága a csillag talppontjának retrográd irányban. Az óraszöget a délponttól mérjük óramutató járásával megegyező irányban. Így ha veszünk egy csillagot, amelynek talppontja az egyszerűség kedvéért a délpont és a tavaszpont között van, akkor annak rektaszcenzióját a tavaszponttól "jobbra" méred, óraszögét pedig a délponttól "balra", így a két szög összege pont a tavaszpont óraszögét adja. Mi pedig pont ezzel definiáltuk a csillagidőt, tehát s=Ra+t. Egyébként ez a következménye a csillagidő definíciójának és nem ez a csillagidő definíciója. Ugye ha az óraszög kell az első ekvatoriálishoz, akkor átrendezed az egyenletet t-re:

t=s-Ra

Ez a válasz a kérdésedre. Csináltam hozzá egy ábrát is, remélem kivehető a dolog:

[link]

2015. aug. 29. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Jó hát most nézem, hogy se az alapsíkot, se az órakört nem jól rajzoltam be, ezért elnézést, de nem állok neki átrajzolni a dolgot, a lényeg, hogy a síkon belül hogy vannak a szögek, a többi most jelentéktelen ebből a szempontból.
2015. aug. 29. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm! Ez elképsztő, szeretem is a fizikát, és jó , hogy ebben is van szabály, ki lehet számolni. Nagyon örülök. Köszönöm a rajzot is! :D


Tulajdonképpen azért tettem fel a kérdést, mert meg szeretném tanulni használni az ekvatoriális koordináta-rendszert, hogy halvány objektumokat is tudjak vizsgálni.


Először is pólusra kell állnom. A célnak megfelelő pontossággal. A Deklinációt beállítom 90°-ra, beállítom a földrajzi szélességet. Ezután a függőleges tengely mentén kell forgatnom a távcsövem, hogy a sarkcsillagra mutasson a rekta tengely. Ezután, ha megvan a csillagidő, és az objektum rektája, kiszámolom az óraszöget. Aztán ezt és a deklinációt állítom be, és a távcső az objektumra mutat....na. Szóval az óraszög tárcsája mozog (de gondolom erre szükség is van). Honnan tudjam, hogy a tárcsát hogyan kell forgatnom?


Ezt az oldalt is olvastam:

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..

Azt írja, hogy "...először be kell állítani a csövet úgy, hogy délre mutatva legyen nulla óraszögnél."


Köszönöm szépen az eddigi válaszokat! :D

2015. aug. 29. 17:12
 7/9 anonim ***** válasza:
"...először be kell állítani a csövet úgy, hogy délre mutatva legyen nulla óraszögnél" - így van, nem kell túlbonyolítani. A fenti "magyarázatoknak" a felét sem értettem, de simán tudom EQ-n használni a távcsövemet, elsőre működött, minimális józan paraszti ésszel.
2015. aug. 29. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:

én így csinálom, és ez csak az én szubjektív véleményem, nem állítom, hogy lehetetlen, de...

1. lépés a minél pontosabb pólusra állás, a magyarországon kapható lehető legócskább mechanikákkal (skywatcher) és a legócskább kici kínaji' pólustávcsővel.

2. én általában a rektát is meg a deklinációt is a Vega csillagon kalibrálom (az én esetemben EQ5 mechanikán a dekli és a rekta tárcsa is forgatható, de egyik sem pontos)

3. a mechanikán kioldom a kuplungokat, és addig mozgatom, míg el nem éri a kívánt objektum értékeit az osztott tárcsa, mindezt egy nagy látószögű okulárral, sokszor szükséges akeresőtávcső is.... az esetemben legalábbis. Véleményem szerint hazánkban kapható milió forintos mechanikák sem alkalmasak osztott körökkel objektumok beállítására. Ha csak a pólusraállási hibát vesszük figyelembe, az osztott körök plusz akkorát tévednek, mint amekkora a pólusraállási pontatlanság. Az elfogadható pontosságú osztott köröknek minimum 180, de inkább 200-220 mm átmérőnek kellene lenniük, hogy valamire használhatóak legyenek, legalább 30"- es pontosságú beosztással + ívmásodperces pontosságú nóniusszal, amit, valljuk be, nem egyszerű elkészíteni.... Nem beszélve a pólusraállás minél nagyobb pontosságáról. Az amatőrcsillagászati mechanikákon lévő osztott tárcsák leginkább dekoratív jellegű célt szolgálnak, s az amatőrök túlnyomó többsége sajnos már nem tart igényt egy igényes mechanikára, amivel precizen beállíthatóak az objektumok, precízen elkészített osztott körök segítségével, és precíz pólustávcsővel, napjainkban már a goto rendszerek veszik át az uralmat. Ha valakinek van hozzá affinitása, az maga készíti el a parallaktikus mechanikát, jómagam is tervezek egy félkarú ellensúlymentes ekvatoriális mechanikát már néhány éve. Mindenesetre sok sikert, hatalmas lelkesedést, és derült eget kívánok! Megjegyezném, igen ritka már az az ember, aki egyáltalán érdeklődik az osztott körök iránt....

aug. 1. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 nb2019 ***** válasza:
Hát igen, eltelt 9 év a kérdés feltevére óta amire válaszoltál, időközben a GoTo-s mechanikák egyre nagyobb teret nyernek. De akinek nincs is automatizált mechnaikája, az is inkább a keresőtávcsővel, csillagról-csillagra ugrálás módszerével keres. 8 éve járok táborokba, észlelő-hétvégékre, de még senkit se láttam, aki az osztott körök segítségével keresett volna bármit is az égen. Eddig én sem gondoltam rá, de most már csak azért is ki fogom próbálni ezt a módszert a gyakorlatban, kíváncsi leszek az eredményre.
aug. 11. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!