Miért mondják helytelenül az esetek nagy többségében, (iskola, tv, ismeret terjesztő műsorok [! ]) hogy a Földön normál esetben 3 halmazállapot fordul elő? ÉS A VILLÁM? AZ NEM PLAZMA?! Több
No meg a tudományos oktatás... a tudományokat -fizika, kémia- valami elvont, átlagembernek megérthetetlen és elérhetetlen "nekem ez magas" dolognak mutatjál be. A tudósokat meg bogaras idiótának mutatják be, az elhízott-eltunyult balfékek meg telefont nyomkodva nem is gondolják végig, hogy ezeket náluk fényévekkel értelmesebb fajtársaik tervezték.
Illetve az áltudományok felé mindenki nyitott, a facebook hirdetésekben meg a "pirahna a Velencében, a NASA titkolja, az orvosok utálják, mert otthon is kiműtheted a szíved, ráadásul Te magad"... BOTRÁNY.
Miért ez a természettudományoktól nagyon rettegő társadalmi réteg? Lehetne ezt kompenzálni? Megértetni az emberekkel, hogy a csillag meg a bolygó rohadtul más, és a Mcdonaltsos kotyvalék íze nem garancia arra, hogy nem agyon génkezelt 6 hónapos csirke kotyvaszt zabáltatnak a néppel
Tényleg ennyire elhülyítették a fejlett országok középosztályának nagyrészét?
Ez gazdasági érdek, öcsém. Az engedelmes fogyasztó azt csinálja, amit tanítanak neki, amivel bekajáltatják. Ha felfogná agyilag, hogy a világ nem bonyolult, hanem ő a hülye, nem lenne élhetetlen, kétbalkezes, maga meg tudná jaívtani a fűnyíróját, kifesteni a lakását, megbütykölni a rádiót, kicserálni a törött ablaküveget, hová lenne a szolgáltató szektor?
A természettudományok a VALÓSÁG. A valóság ismerete a hatalomra nézve VESZÉLYES. Az az ember, aki kiismeri magát a gyakorlatban, aki képes látni, hogy a fizika, kémia biológia nem tankönyvízű hókuszpókusz, hanem az élet, az hamarosan kritikákat fog megfogalmazni a megmondóemberek által tálaltakkal kapcsolatban is.
Melyik hatalom örülne ennek ?
Sajnos az a probléma, hogy a legtöbb ember marhára nem látja át a világ dolgait. Elvannak azzal, hogy tudják IV. Béla hogyan változtatott a politikáján a tatárjárást követően meg azzal, hogy Petőfi verseit tudják kívülről és ezzel azt hiszik, hogy juj de okosak.
Eközben foggalmuk sincs a természetről. Állítom, az emberek 90%-a aki mobilt meg PC-t használ azt se tudja mi az az áram, meg hogyan állítjuk elő és még sorolhatnám.
Az emberek minden ostobaságot bevesznek...kitalálnék valami eladható szöveget ahhoz, hogy a krumpli az jövő áramforrása...meg is mutatnám az embereknek egy mini izzóval, hogy télleg működik tuti rengetegen megvennék és dugdosnák otthon a TV-t meg a hűtőt bele a krumpliba.
Nincs igényük legtöbbjüknek, hogy megismerjék a világot és sajnálatos módon azt kell mondanom megfelelő agyi kapacitásuk sem lenne megérteni. És ezt az okosok ki is használják.
Halmazállapotokhoz visszatérve valóban nem helyes a 3 de a Földön kb. ez a 3 a lényeges szóval bőven jó azt mondani , hogy 3 halm. áll. van.
Plazmát én azért nem igazán tekintem halmazállapotnak, mert ott az elektronok külön mozognak az atommagoktól és egy nagy "egyveleg " az egész nem úgy mint pl. szilárd állapotban megkülönböztethteünk mittomén jeget, fémeket..stb.
Am ha már itt tartunk van akkor még egy halmazállapot is a kvark-gluon plazma. Ez még sokkal nagyobb hőmérsékleten jön létre (asszem 1 TerraKelvin felett) és ekkor az atommagok is szétesnek, mivel a kvarkokat összetartó glüonok és kvarkok szétesnek.
"Am ha már itt tartunk van akkor még egy halmazállapot is a kvark-gluon plazma. Ez még sokkal nagyobb hőmérsékleten jön létre (asszem 1 TerraKelvin felett) és ekkor az atommagok is szétesnek, mivel a kvarkokat összetartó glüonok és kvarkok szétesnek."
Oké, lájkoltam a hozzászólását, de itt egy kicsit el tetszett veszni a részletekben. Az atommagok (kivéve a alone protont, a hidrogénmagot) protonbúl és neutronbúl vannak, őket a gyenge magerők tartják össze, közvetítőrészecskéjük a szabad állapotban rövid élettartamú, marha nagy tömegű W-és Z-bozon. A protonokat és a neutronokat építik fel kvarkok (a hétköznapi anyagot az u és d kvark), és annak a közvetítő részecskéje a gluon, ponotsabban a gluonok.
Na nem, mintha ennek itt és most bármiféle lényegesebb fontossága volna....
#1:
"nincs szakember gárda a tudomány úgymond eladására a nagyközönség felé" - ezt ugye nem gondolod komolyan... Amit a tudósok csinálnak, a legtöbb ember számára érdektelen. Ha nem teszik érdekessé, senki nem ismeri fel, hogy ennek a művelése az ő érdekét szolgálja, és a tudósok éhen halnak. Az újságárusoknál kapható populáris tudományos magazinokat szerinted kik írják? Vagy azokban a cikkek ugyanúgy vannak megírva, mint egy szaklapban? Azt a rengeteg illusztrációt őslényekről, exobolygókról, stb. ki készíti és miért? A mai világban mindent el kell tudni adni, a tudósoknak pedig minden korban szükségük volt a laikusok támogatásának megnyerésére.
Ok, akkor játtszunk. Ott a Bose-Einstein halmazállapot.
Na erre varrjatok gombot!
#7
Csak poénból írtam.
6# Ez nekem szól?
Kedves #4-es!
Tudom jól, hogy az atommagok protonokból és neutronokból állnak, és azokat alkotják a kvarkok.
Nem a gyenge kölcsönhatás tartja össze a nukleonokat!!! A gyenge kölcsönhatás (gyenge magerő) a radioaktív bomlásokért (pl. béta, neutronbomlás...) felel a W és Z bozonok kibocsátásával.
A nukleonokat, ahogyan a kvarkokat is az erős kölcsönhatás tartja össze!!!
Nyílvánvalóan a nukleonok között ható erő különbözik a kvarkok közötti közvetlen glüon kapocstól. A nukleonok között ható erők az erős kölcsönhatás másodlagos erői, azaz olyan "maradék" erők, mint például az elektromos kölcsönhatás másodlagos erői, a van der Waals erők.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!