Valaki erthetoen legyszi. Mi a kulonbseg az ero es a munka kozott hetkoznapi nyelven?
Oke pl 1 N ero ami 1 kg tomegu targyat 1 s alatt 1m/s sebessegre gyorsit fel. Ero ugyebar F=m*a tehat ha van gyorsulas, van ero.
A munka az W=F*s ero * elmozdulas
A munka es az energia ugyanaz? Es ha pl 120 N erohoz 60 J energiat hasznalok, akkor 2 meterre kell eltolnom egy testet?
Valaki tegyen rendet legyszi a fejemben, ez a munka nem igen megy a fejembe. Trollok kimeljenek. Koszonom elore is
A munka egyfajta energia. Van többféle is.
A számítást elszámoltad, nézd csak meg mégegyszer az általad leírt képletet!
0,5 m sorry este van.
Nehez elkepzelnem a hetkoznali eletben mit jelent a munka
> A munka es az energia ugyanaz?
Nem. Ezért is kezeli a fizika két külön mennyiségként, és fel is írtad a kettő közötti kapcsolatot mechanikai munka esetén: W = F * s.
> Es ha pl 120 N erohoz 60 J energiat hasznalok, akkor 2 meterre kell eltolnom egy testet?
Nem. Fél méterre:
W = F * s
s = W / F = 60 J / 120 N = 0,5 m
Kicsit talán segít: Erő létezhet munkavégzés nélkül. Pl. vagy egy rugó, abban ugye tárolódik egy energia. A rugó nyomja az őt összenyomó szerkezetet, tehát arra hat egy erő. Ez az erő akár örökké is tarthat – leszámítva más, hosszútávú folyamatokat –, mégsem történik munkavégzés.
Megint más oldalról: Mondjuk egy hegytetőre akarsz feljutni. Mikor felérsz, lesz helyzeti energiád, ami annyi, amennyi. Több úton is mehetsz. Mondjuk meredeken felfele, ekkor kisebb utat fogsz megjárni, ergo nagyobb erőt kell kifejtened. De mehetsz egy kacskaringózó szerpentinen, ahol kisebb erőt kell kifejtened, de sokkal hosszabb úton. Vagy mikor tekered a biciklit, akkor felkapcsolhatsz nagyobb fokozatra. Akkor nagyobb erőt kell a pedálra kifejtened, de cserébe kisebb utat tesz meg a lábad. Vagy lekapcsolhatsz gyengébb fokozatra, akkor kisebb erővel tudod tekerni a biciklit, de cserébe sokkal többet kell – hosszabb úton – kell tekerned.
Na itt már sok oldalról megvilágították. Megpróbálom más nézőpontból.
Az erő egy hatás egy objektumra. Hogy ennek a hatásnak mi lesz a következménye, az sok mindentől függ. Ha egy golyó áll egy vízszintes talajon, meglököd, akkor erőt gyakoroltál rá, gurulni kezd. Ha nekimegy a falnak, mondjuk leáll, a fal erőt gyakorolt rá. Ha kissé ráütsz egy luftballonra, ez erőhatás, belapul tőle. Aztán kirugódik, újra gömbölyű, mert a belül összenyomódott levegő erőhatása visszaállítja az eredeti állapotot.
A munka az objektum megváltozása az erő hatására. Ez is sokféle a körülményektől függően. Az előbbiek sorrendjében: a lökés erejének a munkája az, hogy a golyó odébb megy, a falé, hogy megáll (ez részleteiben bonyolult, ezt most hagynám), a luftballon anyaga belapul, eközben az anyagban feszültség keletkezik, az erő egy része a feszültség kialakulását eredményező munkát végzett, a másik része összenyomta a levegőt, ami ismét egy másik állapot az előzőhöz képest, és két állapot különbsége a munkavégzés. Amint elengedted, vissza áll az előző állapot, mert az összenyomódott levegő (más törvények folytán) az összenyomáshoz szükséges munkát, mint energiát felhasználva visszaállítja az eredeti állapotot. Persze precízen nézve vannak itt más változások is, most ezt is hanyagoljuk. A lényeg, hogy a munka egy erő hatására az adott objektum valamilyen állapotának (esetleg többnek) a megváltozása. A munka a két állapot különbségeként fogható fel.
Ha az objektum állapota más fizikai törvények szerint megváltozik, akkor az állapotváltozás nagysága munka, és az adott állapot a munkavégzéssel azonos nagyságú energiával rendelkezett. Az energia tehát a test munkavégző képessége.
Nagyon sokféle munka és energia van, aszerint, hogy egy testnek mennyiféle tulajdonsága képes megváltozni valamilyen erő hatására.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!