Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A hélium károsítja a környezet...

A hélium károsítja a környezetet/ózont vagy valamit?

Figyelt kérdés
Pl ha elengednek 1000 lufit.
2015. aug. 5. 11:55
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem, lévén nemesgáz, így nem igazán lép reakcióba semmivel (azért is nemesgáz, elképesztően nehéz reakcióba vinni őket), másrészt nagyon könnyű, így távozik a Földről, és elhagyja a légkört.


Az 1000 lufit pedig lehetőleg ne engedd el, mert előbb-utóbb kidurran, és teleszórod a légkört a környezetre káros lufidarabokkal, amivel egy hadosztály madarat, halat, egyéb állatot ölhetsz meg, mert megeszik a gumidarabokat, és elzárhatja a beleiket.

2015. aug. 5. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A heliumot amit a lufiba engednek eleve a legkorbol szedik ki, ugyhogy ha visszaengeded, ugyanazt fogja csinalni, amit addig. Semmit. Annyi, hogy ujra ki kell szedni, ami energiaba kerul.
2015. aug. 5. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
28%

"így távozik a Földről, és elhagyja a légkört" - ha ez igaz lenne, akkor nagy lufikkal állítanák pályára a műholdakat, nem hordozórakétákkal.


Fölfelé haladva, ahogy ritkul a légkör, a lufiban lévő nyomás egyre jobban kitágítja azt, majd végül felrobbantja, még jóval azelőtt, hogy kiérne a légkörből. Meteorológiai léggömb fel tud jutni olyan magasra, ahol alkonyatszerű fényviszonyok vannak, de a világűrbe nem. És az erre a célra tervezett ballon, nem vidámparki lufi.

2015. aug. 5. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem azt írtam, hogy a lufi szál fel addig - a hélium hagyja el a légkört. Ha lenne valami hiperszupererős bármeddig tágulni képes és sohasem elszakadó ballonod, azzal ki lehetne jutni a világűrbe, aztán egy napvitorlással eltávolodni a Földtől, csak éppen a folyamat évtizedeket venne igénybe, és nem létezik ez a szuper anyag :)
2015. aug. 5. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

A világon régen sok helyen ünnepségeken szokásos elengedett lufitömeget be is tiltották. Persze a környezetvédelmi szempont is fontos, de állati veszélyes lehet a közforgalmi repülésre is. Akármilyen blődlinek tűnik, hogy az a grammnyi gumi hazavágjon egy egész repülőt, de egy gázturbinába közel hangsebességgel bekerülő kipukkanó lufi (ha egy nem is, de öt-hat egyszerre) ha jelentős fizikai kárt nem is, de egy hajtómű-leállást okozhat. Helikopternek még durvábban odatehet. Nem is beszélve a repülő illetve a földi irányítás radarjainak esetleges bezavarásáról.

Kicsi az esély, hogy baj lesz, az tény. De a repülés az a játék, ahol a ritka kis hiba is általában emberéletekbe kerül.

2015. aug. 5. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

A hélium nem károsítja a környezetet és az ózonpajzsot is békén hagyja, mert nemesgáz.


Sir Butcher ismeretei a pontosak, a Föld gravitációs mezeje nem képes a héliumot a légkörben megtartani, és a magaslégkörből folyamatosan szökik.

Ezért a héliumot nem a légkörből állítják elő, mert a levegőt alkotó minden egymillió molekulából csak 5 hélium [5,24 ppm]. Iszonyú drága lenne innen előállítani! A héliumot nagy héliumtartalmú (3-6%) földgázból állítja elő az ipar. Elsősorban az USA-ban, ezen belül is Texas államban vannak ilyen telepek, üzemek.

[Az évmilliárdok alatt a radioaktív alfa bomlás során keletkezett héliumot "bányásszuk" tulajdonképpen.]


[link]


[link]

2015. aug. 5. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
Onnan jött a kérdés hogy a Strand fesztiválon készülnek egy rakás lufit elengedni a "klímaváltozás jegyében". A sok gumi hulladék miatt már eleve hülyeség, de akkor legalább a hélium nem olyan gáz.
2015. aug. 5. 14:15
 8/8 Wadmalac ***** válasza:

"Ezért a héliumot nem a légkörből állítják elő, mert a levegőt alkotó minden egymillió molekulából csak 5 hélium [5,24 ppm]. Iszonyú drága lenne innen előállítani!"

Az is. :)

"A héliumot nagy héliumtartalmú (3-6%) földgázból állítja elő az ipar. Elsősorban az USA-ban, ezen belül is Texas államban vannak ilyen telepek, üzemek."

Amit meg nem ott, azt a levegőből állítják elő. És tényleg drágán. Sűrítés, mélyhűtés, centrifugás szeparálás. Klasszisokkal rosszabb arányban nyerhető, mint a földgázból. Csak a drágaság nem egyetlen tényezője a gyártási költség, többek közt az is benne van, honnan kell hoznom mennyiért, ha nem én gyártom. És néha a drágább az olcsóbb.

És az a légköri hélium ugyanonnan származik, mint a héliumtartalmú földgáz, mert onnan szivárog fel. Persze, nem marad kényelmesen ülve a légkörben, költözik fölfelé. Közben kell elkapni.

Ha majd itt egyszer globálisan gazdaságtalanná válik az ilyen-olyan kitermelés, elő fogják újra venni a holdi héliumbányászatot.

2015. aug. 5. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!