Az ember ujjai között valóban megmaradt az evolúcióból eredő úszóhártya kezdemény?
Ja még...
#17: "Nem ez történt.
Földtani mozgások miatt körbe lettek határolva: a tenger, a nagy tavak és a hegyek között."
Tényleg? Akkor Csányi miért írja, hogy bemosódik a tengerbe? Már bocsika, de ti össze-vissza beszéltek mindenfélét, ami éppen alkalmilag eszetekbe jut.
Hát ha Afrika közepén olyan rengeteg körbezárt mocsarasodó terület volt, akkor az éppenhogy paradicsoma lenne a fosszilizálódásnak. Nemde? És arról a nem teljesen elárasztott területről akkor mégis hogyan sodródott be a tengerbe, vagyis Afrika partjai mellé a sok vízimajom csontváz? És miért találunk azon a nem teljesen elárasztott helyen nem vízimajom emberelőd fosszíliát nem is olyan keveset?
Érdekes ez a vízimajmos víz. Hirtelen kiszaladt Afrikából az összes víz, magával sodorva a tengerbe minden benne lubickoló vízimajmot... :DDD
@17
Vártam egy kicsit, hátha jössz az Afrikába betört vízről geológiai tanulmányokkal, de ha nem megy, akkor segítek neked egy kicsit. Valóban volt abban az időszakban vízszint emelkedés, de nem Afrika közepébe hatolt be tudtommal az, hanem csak egyszerűen Afrika azon partjainál emelkedett a víz, ahol valóban lófráltak emberelődök ill. ilyen majomszerű lények. Pl. David Attenborough (aki szintén hajlik a vízimajom elmélet elfogadása irányába valamilyen szinten - ami számomra felfoghatatlan) erre a jelenségre mutat rá, mint ami szelekciós nyomást gyakorolt volna. Amellett, hogy nagyon tisztelem Attenborough-t, sajna, nem tudom nem szóvá tenni, hogy ez is igen nagy zöldségnek tűnik. Úgy gondolja, hogy a majomszerűek nem visszamentek a víz elől az erdőbe, vagy akárhová, hanem bénultan megvárták, amíg ellepi őket a víz? :D
És vajha az ott élő egyéb jellemzően szárazföldi lények közül miért pont csak a mi elődeink kezdtek szakosodni a vízre?
Bármennyire is nagy név Attenborough, akkor is alaposan kinevetik ezért a vízimajomkodásaiért. Pl.: [link]
A cikk leírja, hogy a vízimajom elmélet egy romantikus mese, ami persze a plebsznek megtetszett, ezért tud ez abban a korban is megmaradni, amikor már teljesen nyilvánvaló a rengeteg új bizonyíték tükrében, hogy az égvliágon semmi sem támasztja alá. A cikk udvariasan nem magát Attenborough-t feddi meg, hanem a BBC-ről állítja a ki a nem túl hízelgő bizonyítványt (szégyen amit művel), hogy egy áltudományos kacsát terjeszt, csak azért, mert az emberek szeretnek hallani a vízimajom elméletről.
Attenborough is alighanem csak ezért vízimajmos, pedig nagyon ismert név, így semmi szüksége nem lenne az értéktelen népszerűséghajhászásra.
@dq
#14: "az agaiumbuk és az ujfunlandik is elkezdtek átalakulni. (De ez várható is.)"
Amúgy annyira vártam ezt az agaiumbu érvet. :D
Persze! Változtak. Hogyan is?
KACSALÁBÚ agaiumbuk? Nahát! Rövidült a combjuk. Vékonyodott a lábszáruk. Nemde pontosan az történt velük is, mint pl. a hód lábával, és ami éppen hogy baromira nem kedvez a kétlábú járáshoz? (bipedalizmus)
Itt is írják, hogy a lábuk szembetűnően lerövidült, de arról nem tesznek említést, hogy: "Kétszer akkora orrcimpával rendelkeztek, mint mi és a víz alatt be tudták zárni az orrukat."
Itt sem írnak ilyen orról (ahogy hirtelen ezt átfutottam), pedig itt már igen részletesen írnak a törzsről, ellenben ezt jó alaposan kiemelik: "A man was induced to come close and it was seen he was normal except for having the legs of a child. His feet were shorter and broader and he had no instep."
Vagyis az agaiumbu férfinak szinte gyerekszerű lábai voltak, és a szárazföldön igencsak gyatrán tudott vele járni. Később szóba kerül, hogy némelyiküknek vérzik is a lába, ha túl sokat mászkál a talajon. Ettől eltekintve normális formájú embereknek tűntek, így egyelőre nem tudom elhinni a magyar wiki nagy zárható orról szóló beszámolóját.
És ez a vízimajomelmélet bizonyítéka? :D
Hát a vízimajom hipotézis (mert persze köze nincs a valódi tudományos elmélethez) a számos tagot felvonultató öntökönrúgók versenyében kétségkívül az első helyen száguldó kreacionizmus mögött lohol, de ezek után nem lehet kétséges, hogy sikerült "felküzdenie" magát az élbolyba... :)
Tudod a labradornak is van ám ilyen úszóhártyája! Nézzük, hogy a vízimajom elméletnek kedvezően változott?
Hát képzeld el, ahelyett, hogy elvesztette volna a szőrét, valójában egy újabb szőrrétege alakult ki (duplabundás lett), amely azonban vízállóvá vált. A farka erősödött, és nem a lába hosszabbodott. Úgy is hívják a farkát, hogy vidrafarok, mert ahhoz vált hasonlatossá, és a vízben való kormányzást segíti elő.
Persze, hogy a kutyát is változtatja a víz, csak éppen rohadtul nem a vízimajmos fantáziavilágnak-, hanem inkább a cáfolhatóságának megfelelően...
Puff neki! :)
Elmebetegek pontozgatnak itt, azért.
Én egy ponton vitatkoznék csak:
"Úgy gondolja, hogy a majomszerűek nem visszamentek a víz elől az erdőbe"
Nem bizony, mert egyre kevesebb volt ott az erdő.
Cserébe viszont ott volt a víz, és benne a hal meg egyéb ennivaló. Ma is létezik majom, amelyik így gyűjtöget.
És van olyan elképzelés is, hogy a halban levő többlet foszfor tette lehetővé az agy növekedését.
Amúgy az úszóhártyát is nullára lepontozták hasonló elmebetegek. Pedig tényleg létezik.
#25: "Nem bizony, mert egyre kevesebb volt ott az erdő."
Ezt nem értem. Akkoriban egész Afrika tele volt erdővel. Mégis hogy képzeled az erdő visszaszorulását? Afrika majdnem elsüllyedt? Ha a partról eltűnik mondjuk 1-2 km sávban az erdő, azért az nem tűnik olyan nagy katasztrófának, hogy ettől a majmok kénytelenek legyenek átváltani vízi életmódra. Nem?
Ráadásul tele volt az erdő másféle emlőssel is. Azok miért nem alakultak át vízinemtudommikké?
#25: "Cserébe viszont ott volt a víz, és benne a hal meg egyéb ennivaló. Ma is létezik majom, amelyik így gyűjtöget"
Ezt a majmok nyilván mindig is csinálták, és amint látod ettől még eszük ágában sincs vízimajommá változni. Az ókorhoz, középkorhoz képest az ember sokkal de sokkal többet fürdőzik, úszik, és ennek ellenére ugyanolyan béna úszó maradt, mint volt. Az állatvilágban talán a zsiráf az, ami ösztönből rosszabbul úszik, mint mi.
Az olyan mértékű vízi adaptációhoz, hogy ettől elkezdjen tünedezni a szőr, nem egyszerűen rendszeres úszkálásnak kellett történnie, hanem már szinte halszerű életmódot kellett élnie a majomnak. Jobban kellett volna vízi lénynek lennie, mint a vidrának, hiszen annak is szép dús szörzete van, még a tengerinek is. Aminek mellesleg igencsak kicsik a lábai. Hogy a miénk mitől hosszabbodott volna a vízben, az rejtély...
Olyan simán elképzelhető, hogy sokat vágtunk át a vízeken és az a két lábon járást kierőszakolja, ami látható orangutánok és hegyi gorillák esetén is, na de ez is messze van a vízimajomkodástól. És pont az a lényeg, hogy ne váljunk vízimajommá, mert akkor a láb meg éppenhogy elkezd rövidülni igen gyorsan, mint ahogy az minden létező lábbal rendelkező vízre egyre jobban szakosodó lénnyel is megtörtént.
#25: "És van olyan elképzelés is, hogy a halban levő többlet foszfor tette lehetővé az agy növekedését."
Hát, mondani akármit lehet, de a tény az, hogy a majom agya addig is nőtt igencsak nagy sebességgel. 20 millió évvel előtte a kezdetleges majomszerű lény agya még egy teniszlabdánál is kisebb volt, és a vízimajomkorszak előtt már 300-400 cm^3 agyak flangáltak arrafelé. Ráadásul ezen az alapon a vidrának már strandlabda méretű agyának kéne lennie.
Magyarország lakosai nem nagyon járnak elöl a halevésben. Szerinted butábbak vagyunk, mint más nemzetek fiai? És nem tudok arról se, hogy az eszkimó agyak lepipálnák a magyar agyakat. :)
Mellesleg emlékeim szerint az agynövekedést serkentő izéként a vízimajmosok inkább a halakban lévő omega-3 zsírsavat favorizálták, ami szintén zöldségnek tűnik, arról már nem is beszélve, hogy a halak is azt csak a vízi növényekből szerzik, és így a szavannai növényevő állatokban is bőven van, meg a gilisztákban...stbstb. Pl. a mangalica húsa azért tartalmaz olyan sok omega 3-at, mert az jórészt természetes közegben nő fel.
#25: "Amúgy az úszóhártyát is nullára lepontozták hasonló elmebetegek. Pedig tényleg létezik."
Az emberi ujjak közötti bőrredőre gondolsz.
Hát azért ilyesmi van más lények ujjai között is. Pl a hegyi gorilla lábujjai között, vagy a sziamangoknál, sőt ott durván, mert szinte összenőtt ezen bőrredő által a második és a harmadik ujj - hogy miért, nem tudható, tudtommal. Ill. másoknál is van ilyen bőrhíd, és néhányuk a legkevésbé se vízibajnok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!