Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges olyan égitest, ami...

Lehetséges olyan égitest, ami egyáltalán nem forog a saját tengelye körül?

Figyelt kérdés
2010. márc. 5. 18:49
1 2 3 4
 21/33 anonim ***** válasza:
Matematikailag lehetséges, de a legkisebb turbulencia, vagy lökés is kimozdítja ebből az állapotból. Úgyhogy ilyen csak nagyon rövid ideig lehetne.
2010. márc. 6. 17:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/33 anonim ***** válasza:

Bocsi, de a fényév az nem időmértékegység :P Az egy távolság, amit a fény egy év alatt tesz meg, vákuumban haladva :)


A kérdésre válaszolva: Léteznek teóriák, miszerint egyes naprendszerekben, a központi csillag olyan erős gravitációs hatást gyakorol egy bolygójára, hogy az mindig ugyanazzal az oldalával fordul a csillag felé. Tehát olyan, mintha egy láthatatlan rúddal oda lenne fixálva, és úgy keringene körülötte. Persze mindez elmélet. Ha jól emlékszem, a NGC-en is volt róla szó egy csillagászati sorozatban :)

2010. márc. 6. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/33 anonim ***** válasza:
100%

Én nem nevezném teóriának, ez az árapály jelenség, tengerparton elég világosan megtapasztalható. A bolygó rendszereket szépen lassan a kötött forgás felé terelgeti. Ez viszont nem jelenti hogy nem forogna a saját tengelye körül, csak annyit, hogy a tengely körül azonos idő alatt fordul mint a megkerüli a tömegközéppontot.

A Hold rotációját már a Föld körüli keringéshez kötötte az árapály. A Föld rotációja folyamatosan lassul, adja át a perdületet a Holdnak, amely egyre gyorsabban kerüli meg a Földet. Ha elég idő állna rendelkezésre, a Föld rotációja szinkronizálódna a Hold mozgásával, mindíg azonos földrajzi hely felett lesz a hold.

Még hosszabb idő alatt a szikronizált Föld-Hold rendszer keringése a Naphoz kötődne.

2010. márc. 6. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/33 A kérdező kommentje:
Tehát igazából nincs bizonyítva, hogy létezik ilyen égitest, viszont az elméleti feltevések, amiket írtok érdekesnek tűnnek és van benne ráció. Közelebb jutottam a megoldáshoz. :) Olyat sem tudok elképzelni, hogy egy bolygó ne forogna a csillaga körül.
2010. márc. 6. 22:54
 25/33 anonim ***** válasza:

"lyat sem tudok elképzelni, hogy egy bolygó ne forogna a csillaga körül."


olyan nem is lehetséges, mert akkor belezuhan a csillagba.

2010. márc. 8. 01:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/33 A kérdező kommentje:
Pontosítok: keringene a Nap körül
2010. márc. 8. 08:37
 27/33 anonim ***** válasza:

"Pontosítok: keringene a Nap körül"


Értettem, erre írtam, hogy ha nem kering, akkor belezuhan. Ha a Föld fölött megállítasz egy műholdat, az is lezuhan.


Egyébként pedig a forgás és keringés között fölösleges különbséget tenni, ez inkább szóhasználati kérdés, fizikailag a kettő ugyanaz.

2010. márc. 8. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/33 A kérdező kommentje:

Rendben, megbeszéltük. :)

Amúgy köszönöm mindenkinek a válaszokat.

2010. márc. 8. 17:37
 29/33 emberke válasza:
lehetetlen hogy egy éitest ne forogjon a tengeje körül a nap is forog és azért mert körülötte a bolygók keringenek körülötte és abolygók gravitációja erre készteti (igen nemcsak a nap vonza a bolygókat hanem a bolygók a napot is ezért a nap nemcsak forog a tengelye körül hanem még térben is elmozdul) a bolygók azért forognak tengelyük körül meg a nap körül keringenek és a centripetális erő miatt kell nekik forogni. Az egyetlen égitestről amiről el lehetne mondani hogy nem forog az egy törpecsillag mert az körül nincsenek bolygók ezért nem érez másnak a gravitációját és hatalmas nagy tömegű (de sajnos erről sem lehet 100%-ig elmondani hogy biztosan nem forog mert hatalmas gravitációja van ezért még talán ha a szomszéd naprendszreben kialakulna egy törpecsillag akkor azt még itt a földön is fizikailag megéreznénk [lásd tengerszint váltózás a bolygók keringési idejének megváltozása ezáltal a lelassul a forgási irány mind a napnak mind a bolygóknak, kissebb lenne a gravitáció a föld azon részén ameik a törpecsillag felé néz a másik végén pedig megnőne ugyanígy a nyomás és azis egyszerűen elképzelhető hogy a hold egyszerűen a felépű hatalmas erőváltozástól belecsapódik a földbe) szóval lehetetéen erre a kérdésre pontosan válaszolni de az biztos hogy ha a törpecsillag nem forog akkor az ő forgási ideje a legnagyobb (hónapokban és években lehet itt gondolkodni))
2010. márc. 13. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/33 anonim ***** válasza:
A lényeg, hogy minden forog, minden körül, csak más más sebességgel. :)
2010. márc. 13. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!