Mi okozza pl. a nap-bolygók közötti gravitációnál a nagyobbik gravitációval rendelkező égitest körüli keringést?
a föld felé jön a hold de nem jön nekünk miért?
mert a hold miközben zuhan a föld felé egy másik irányba is mozog na ez a mozgás neki energiát ad és ez elég ahhoz hogy ne kerüljön be abba a zónába ahol biztos nekük jönne
de miután elment a zóna mögül akkor már nincsen elég energiája és a föld megint húzza magafelé és kezdődik előről
vagyis jön a hold energiát gyűjt és mielőtt becsapódna a felhalmozott energiával elszökik a föld elől de emiatt sok energiát veszít igy a föld megint húzza magafelé ...
Képzelj el egy rugót, aminek az egyik végén van egy golyó, a másik vége meg a kezedben van.
Ha elhúzod a golyót (kinyújtod a rugót) és elengeded, akkor "belecsapódik" a kezedbe... DE ha elkezded forgatni, körbe körbe akkor nem fog a kezedbe csapódni... azért mert van egy folyamatos oldalirányú sebessége... ott fog "keringeni" a kezed körül.
Hiszen egyrészt van egy sebessége, ami miatt haladna előrefelé, másrészt viszont van egy erő (a rugó) ami folyton egy középpont felé húzza; így alakul ki a körpálya.
Ha megszüntetnéd a vonzó erőt (elszakítanád a rugót) akkor elrepülne egyenesen, hisz nincs semmi ami visszatartsa.
Ugyanígy, ha megszűnne a gravitáció, a Hold elrepülne A Földtől.
Ha az oldalirányú sebességét szünteted meg, akkor pedig becsapódna, hiszen a lendülete nem vinné mindig tovább és tovább.
Ugyanígy, ha megállítanánk a Hold keringését és "elengednénk", akkor belezuhanna a Földbe.
Megpróbálom másképpen is szemléltetni, (hátha :) )
Képzeld azt, hogy eldobsz egy követ valamerre.
AZ ugye megy arra amerre eldobtad, és közben esik lefele is (a gravitáció miatt).
Minél gyorsabban dobod, annál messzebb megy oldalirányba mielőtt elérné a Földet.
Namost ha nagyon-nagyon nagy sebességge el tudnád eldobni, akkor ahogy esne lefelé (ahogy görbül lefele a pályája), úgy a Föld is elgörbülne alatta, hiszen gömb alakú... tehát folyamatosan esne lefele, csak közben olyan sokat megy előre, hogy amennyit esik lefele, annyit görbül a Föld is közben... és így végsős soron sose esik le, hanem a Föld körül kering... nna lényegében ezt csinálja a Hold és az összes műhold is.
azt nem mondta még senki hogy annak is nagyon nagy szerepe van ebben a dologban, hogy az űrben nincs légellenállás. Ha a föld levegője (nemtudommilyenszféra) még a holdat is elérné, akkor a hold lelassulna, elvesztené az energiáját mert átadná a földnek, illetve a föld légkörében lévő részecskéknek azt.
A gravitáció azonban folyamatosan hatást gyakorol rá, azt ahogy elvesztené a légellenállás miatt, vissza is kapná, mert itt a föld mellette. Ezért becsapódna a földbe, mert az oldalirányú mozgási energiát elvesztené, de a föld felé vonzó energiát nem.
az űrben mások a szabályok mint a földön, itt a földön ha eldobsz egy követ, belerúgsz egy labdába, akkor egy idő után lelassul. Az űrben meg ugye egyszer átadtad az energiát neki, és az folyamatosan meglesz, belerúgsz és meg sem áll az univerzum határáig, kivéve ha valami égitest vonzáskörzetébe kerül, mert akkor elkezd keringeni körülötte még mindig azt az energiát használva amit te adtál neki a rúgással, vagy belecsapódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!