Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 1 fényév távolságra lévő...

1 fényév távolságra lévő gomb, és 1 fényév hosszú rúd esete?

Figyelt kérdés

Ha tőlem 1 fényév távolságra van egy gomb, majd közém és a gomb közé egy 1 fényév hosszúságú rudat helyezek úgy, hogy a gombot épphogy érje, akkor ha megtolom a rudat, a gomb azonnal benyomódik, ergó átlépem a fénysebességet, vagy nem nyomódik be azonnal?

Tehát azonnali lesz a rúd arrébtolódása, vagy nem?

Ha azonnal benyomódna, akkor az azt jelentené, hogy átléptem a fénysebességet, mert azonnal megtett 1 fényév távolságot, nem?



2015. júl. 16. 15:22
 1/9 anonim ***** válasza:
nem
2015. júl. 16. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem, mert semmi nem tesz meg egy fényévnyi távolságot. A rudad minden atomja csak egy picit mozdul el(mert csak kicsit mozdítottad meg)
2015. júl. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Miért lépnéd át a fénysebességet?
2015. júl. 16. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

https://www.youtube.com/watch?v=Do1lm9IevYE

5:00-tól.


Ő azt mondja, hogy a tolás hangsebességgel utazik, tehát 900 ezer évig tartana míg odaér a löket, és benyomódik a gomb.

2015. júl. 16. 15:35
 5/9 2xSü ***** válasza:
100%

> Tehát azonnali lesz a rúd arrébtolódása, vagy nem?


A hatás maximum fénysebességgel terjed. Az egyik atom hat a másikra, az meg a harmadikra. Kvázi a rúdban egy nyomás hullám kezd el terjedni. Úgy lehet talán egyszerűen és szemléletesen elképzelni, mint ahogy a dominók dőlnek el.


> Ha azonnal benyomódna, akkor az azt jelentené, hogy átléptem a fénysebességet,


Te nem, hiszen ott vagy, ahol voltál. Az információ lépén át a fénysebességet.

2015. júl. 16. 15:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Na most a tudományt, vagy a hülyeségeket akarod megérteni? Mert az olvasmányt aszerint érdemes megválasztani.

Te most ezt úgy képzeled, ahogy egy kicsi rúd esetén. Ahol az "azonnal" azt jelenti, a szemed nem tudja megkülönböztetni a tolás és az elmozdulás közötti különbséget. Ezután elkezded növelni a rúd hosszát, egészen fényév méretűig, és azt gondolod, hogy közben semmi más nem változik. No ez nem igaz, és ez a magyarázat. Megváltoznak a körülmények, a szabályok, vagyis más helyzet van. De hogy miért, annak valódi elmagyarázása (pláne megértése) kicsit több előismeretet igényel.

2015. júl. 16. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
A rudban a lokes nem terjed fenysebesseggel, hanem az adott anyagra jellemzo hangsebesseggel. Ez toredeke a vakuumban elerheto fenysebessegnek.
2015. júl. 16. 15:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

#5

Igen, én is úgy értettem, hogy az információ amit küldök, az lépi át a fénysebességet, nem én magam. :)

2015. júl. 16. 18:17
 9/9 anonim ***** válasza:
Ez a kérdés nemrég lett feltéve, kemény 2 nappal ezelőtt talán.
2015. júl. 17. 02:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!