A fekete lyuk nem lehet, hogy felgyűlt sötét anyag?
"mérni tudjuk a tömegét, számolni tudunk vele."
A sötét anyag valami, aminek nem tudjuk mérni a tömegét (azaz olyan, mintha számunkra nem is lenne tömege), de a gravitációs hatását érzékeljük. A fekete lyuk ugyan miért ne lehetne egy olyan valami, aminek nem tudnánk lemérni a tömegét? Nem tudunk mást, csak azt, hogy a gravitációs vonzása akkora, hogy nem jön ki belőle a fény. Azt nem tudjuk, hogy mi van benne. nyilván létezik olyan fekete lyuk, amely csillag felrobbanásából keletkezett, azaz amelyet biztosan nem alkot sötét anyag. De a sötét anyagnak is van gravitációs vonzása, így hát ha létre tudnak jönni mi általunk mérhető anyagokból a csillagok, akkor a hatalmas mennyiségű fekete anyagból is létre jöhetnek csillagok. Látni nem látjuk őket, de a gravitációjuk ott van. Egyelőre semmi nem utal arra, hogy a fekete anyag ne tudna összesűrűsödni. Ha pedig össze tud, akkor pedig bizony létre jöhetnek "fekete anyag csillagok", amelyek számunkra nem állnának másból, mint komplett gravitációból. és ha ezek elérnek egy bizonyos tömeget, akkor simán lehet belőlük fekete lyuk, amelyet "kézzelfogható" anyag nem alkot.
Ismerni kell a sötét anyag felfedezésének történetét. Elsőként egy galaxishalmaznál merült fel, mikor a két különböző módon a galaxishalmaz tömegére adott számítás kb. 400-szoros eltérést adott. Később konkrétan az Androméda galaxis csillagainak mozgásánál jött elő, a csillagok sebessége az addigi tömegbecslésekből nem jön ki. Viszont ha jóval nagyobb tömegűnek feltételezzük a galaxist, akkor a modellből az jön ki, amit ténylegesen mértünk. Ekkor már a fekete lyukak létezését elfogadta a tudomány, tudott számolni a tömegükkel. Ezzel a tömeggel együtt nem stimmeltek a modellek. Így került bevezetésre a sötét anyag fogalma, ami elektromágneses kölcsönhatásokban – úgy tűnik – nem vesz részt, nem bocsát ki, nem nyel el fényt – sem más elektromágneses hullámot –, de gravitációs hatása van.
Ergo amit ma sötét anyagnak hívunk, az a hiányzó tömeg, amit kifejez, nem a fekete lyukak tömege. Hogy pontosan mi is a sötét anyag, mi alkotja, azt nem igazán tudjuk. Azt tudjuk, hogy a látható, távcsővel vizsgálható anyagnál ötször nagyobb tömegről van szó. Mivel gravitációs kölcsönhatásban részt vesz, nem hülyeség feltételezni, hogy a fekete lyukak tömegének is a közel 85%-át ez alkotja, csak éppenséggel ezt már nem nevezzük sötét anyagnak. Sötét anyagnak azt nevezzük, amit kvázi bele kell csempészni a képletekbe, hogy a modell működjön. A fekete lyukat nem kell belecsempészni, mert az eleve benne van. Ezért írtam, hogy definíció szerint különböznek. Anyagát tekintve meg a legtudományosabb megállapítás talán az, hogy a jó ég tudja.
Persze azóta más módon is vizsgálták a sötét anyagot, már tudunk a szerkezetéről is mondani ezt-azt. Sőt a vizsgálatokból az derül ki, hogy a gravitációs kölcsönhatása sem teljesen olyan, mint a hagyományos, látható anyagnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!