Hogy működik az orvosi specializáció?
Szia!
A specializáció úgy működik, hogy elvégzed a hat évet, akkor általános orvos (okleveles orvosdoktor) leszel. Szakosodni csak eztán lehet. A szakvizsgáig szaktól függően 3-7 év további tanulás szükséges, de ez már fizetésért, kórházban dolgozva történik. A legrövidebb képzés a háziorvosi ez 3 év. A leghosszabb a szívsebész 7 év. Átlagban a képzések 5 évesek.
Az egyetemi oktatás pedig úgy működik, hogy az első két év az alapozó modul. Ott beteget nem is látsz és 70 százalékban száraz elméleti dolgokat tanulsz, amik ugyan a természettudományos műveltségedet szépen bővítik, de a gyakorlatban nem sok hasznuk. Biokémia, fizika és társai. Viszont itt találkozik az ember az anatómiával, aminek az ismerete létfontosságú minden orvos számára (habár a neuróanatómia túlerőltetett).
Eztán egy év preklinikai modul következik, az ember ekkor kezd ténylegesen orvossá válni. Itt olyan kulcsfontosságú tárgyak vannak, mint kórélettan, pathológia, mikrobiológia.
Eztán a 4-5. évben van a klinikai modul. A hallgató már a klinikákra is kijár, ott vannak a gyakorlatok, és betegeket vizsgál, beavatkozásokat lát, és megismerkedik az egyes szakágak (belgyógyászat, urológia, nőgyógyászat, pszichiátria, bőrgyógyászat stb.) sajátosságaival.
Az utolsó év a szigorló modul. Ez végig gyakorlat, klinikán/kórházban. Úgy képzeld el, hogy van mondjuk 10 hét belgyógyászat gyakorlat, majd egy vizsga, aztán 4 hét pszichiátria amit szintén vizsga követ.
Tehát összefoglalva szakosodásra az egyetem alatt abszolút nincs mód.
Én is így tudtam. Köszönöm a részletes választ! :)
Az egyetem befejeztével mennyi időt kell rezidensként elvégezni, hogy el lehessen kezdeni a specializációt? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!