[Fizika] Miért nem látjuk a fény interferenciáját a hétköznapi életben?
"Hm. A szappanbuborék felületéről és a víztócsán úszó olajfilmről visszaverődő fény mennyiben tekinthető a hullámhossztól függő fénytörés esetének?
"
Amennyiben a fehér fény polikromatikus és a törésmutató pedig hullámhosszfüggő. Emiatt a réteg alsó és felső felületéről visszavert fénysugarak közti optikai úthosszkülönbség függ a közeg törésmutatójától, vagyis a különböző színekre más és más lesz. Ezért látod a különböző színeket különböző irányokban.
"Sztrogoff nevű felhasználó válasza:
#6-7: Működik a vékony lemezes jelenség pontszerű fényforrással és egyszínű fénnyel is."
Ja. Ahogy én is írtam. A pontszerű fényforrás pedig automatikusan térben koherens hullámforrás is lesz, az ilyennel még könnyebb megfigyelni a jelenséget.
"Ezért látod a különböző színeket különböző irányokban. "
Helyesebben: ezért is. Sőt ha képesek lennénk olyan közeget előállítani, amely törésmutatójának frekvenciafüggése olyan alakú, amely adott beesési szög esetén kompenzálja az optikai útkosszkülönbség hullámhosszhoz képesti változását (azaz a fázis vátozást) akkor ehhez a beesési szöghöz nem lenne interferenciajelenség.
Ja! :)
Amúgy tehát maradtak félművelt hülyék, akik a szappant és az olajat említették?
Az olajfolt vagy a szappanos víz anyagi diszperziója az egy dolog, kicsit más az optikai úthossz, kicsit más az irány, de vékony réteg esetén a más hullámhossz miatt lesz igazán nagyon más a felvett fázis a rétegekben. (dFi=(2*pi/lambda_0)*n*ds), ahol lambda_n a közegbelihullámhossz. n változik pár százalékot, ds kb. 2*2 lambda, lambda meg 1:2-höz aránylik a látható tartomány két végén.) A vékonyréteg-interferenciát be lehet mutatni lézerrel is, ott nem lesz érdemi diszperzió. Sőt, maguk a lézer rezonátortükrök szoktak vékonyrétegrendszerekből állni.
Ha az olajfelszín színesedése tisztán geommetriai optikai jelenség lenne, akkor 1 cm vastag olajréteg tetején is látható lenne ugyanúgy, meg a nem habos szappanos víz tetején is.
Az idő tovább érleli a válaszokat. Ha megnézzük ezt a képet: cdn.c.photoshelter.com/img-get/I0000rRvuV1EZs04/s/860/860/Fphoto-55940212A-3JY.jpg
akkor a színesedésben van periodikus ismétlődés. Avagy két eltérő irányból is azonos színűnek látszik a folt. Ezt önmagában az anyagi diszperzió okozta eltérő fénytörés nem tudja megmagyarázni. A periodikus csíkrendszer az interferencia tipikus megmutatkozása.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!