Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha egy zárt "üvegdobozba"...

Ha egy zárt "üvegdobozba" csak úgy vizet teleportálnánk, akkor nem robbanna fel az üveg?

Figyelt kérdés

Elnézést kérek a hülye kérdésért, de ismerődömmel ezen vitatkoztunk. Ő válltig állítja, hogy az lehetséges lenne, miszerint egy vastag üvegfalú szobában (amiben egy ember van) egyszer csak alulról szivárogni kezdene a víz, és a végén színültig megtelhetne, anélkül, hogy aki bent van az ki tudna jutni, vagy a víz kifolyhatna. Így az ember megfulladna. Tényleg nem robbanna fel az egész doboz?

Hogyha nem szívjuk ki a levegőt a dobozból, akkor a levegőrészecskék mellé még pluszba jönne a víz is, nőne bent a nyomás és felrobbanna nem?

Előre is köszönöm annak aki elolvasta, és vette a fáradságot, hogy válaszoljon! :DD



2015. jún. 8. 16:57
 1/7 anonim ***** válasza:
az attól függ hogy a feltételezésben benne van-e hogy a szoba kibírja azt a nyomást vagy nem
2015. jún. 8. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
Ha vizet szivárogtatsz egy zárt tartályba, ott nyilván nőni fog a nyomás. Hogy a tartály felrobban-e, az a falának az erősségétől függ. Mivel a folyadékok összenyomhatatlanok, ezért a levegő válna egyre sűrűbbé, végül cseppfolyóssá, így már nem lehetne több vizet bejuttatni. A bent levő ember a folyamat közben valószínűleg a túlnyomástól halna meg előbb.
2015. jún. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 Silber ***** válasza:
100%

Ha egy zárt térbe több anyagot juttatsz, akkor értelemszerűen nőni fog a nyomás benne. Amennyiben az edényfal kibírja a megnövekedett rá ható belső erőt úgy a nyomás ölné meg az embert.

Az hogy felrobbanna-e az edény vagy sem, az a szilárdsági tulajdonságaitól függ (pl. falvastagság).

2015. jún. 8. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 sadam87 ***** válasza:

Az előzőkhöz annyit tennék hozzá, hogy akkor se robban fel, ha a tömítések nem elég erősek (kisebb nyomást viselnek el, mint a fal), hiszen így ott ki tudna szökni a levegő (vagy a víz). Ezért szokták a legtöbb edényt , aminek nyomást kell elviselnie, úgy elkészíteni, hogy a tömítések gyengébbek legyenek, mint az edény fala.

#2

"ezért a levegő válna egyre sűrűbbé, végül cseppfolyóssá"

Mivel a levegőben levő legtöbb gáz (nitrogén, oxigén) túl van a kritikus hőmérsékletén, pusztán a nyomás növelésével nem cseppfolyósítható. Ellenben az oldhatóságuk egyre nagyobb mértékben nőne, így egy részük biztosan feloldódna (bár kétlem, hogy az egész).

2015. jún. 8. 17:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Leegyszerűsítve: neked van igazad. Ha nem is robbanna, de mindenképp szétrepednének a szoba falai, ha "végtelen" nagy energiával tudnánk bele vizet préselni. Semmiképp sem csak simán megtelne, ahogy a haverod elképzeli. Te figyeltél fizikaórán :D
2015. jún. 8. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Tehát ebből még az is következik, hogy az edényben lévő víz mennyiségének növekedésével egyre kisebb erő szükséges a fal betöréséhez, nem? (Mármint ha attól eltekintünk, hogy közben a szervezetünk összepréselődik stb.)

Köszönöm a részletes válaszokat! :))

2015. jún. 8. 17:30
 7/7 SwapP ***** válasza:
Ha nyomod kifelé a falat a vízzel teli tartályban, akkor a víz nyomása, és a te nyomásod összeadódik.
2015. jún. 9. 01:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!