Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Pontosan mi történne, ha egy...

Pontosan mi történne, ha egy légzsilipen keresztül kidobnánk egy palack vizet, doboz tejet vagy egy üveg pezsgőt a világűrbe?

Figyelt kérdés
Milyen folyamatok milyen sorrendben játszódnának le?

2015. márc. 10. 10:30
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

Először a nyomás egyenlítődne ki, azaz a tartáj valószínűleg felrobban miközben a fojadék felforr.


Aztán az egész megfagy a hőmérséklet miatt.

2015. márc. 10. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
76%

A palack szétrobbanna, a folyadék pedig elforrna. Bár lehet, hogy a vastagabb pezsgős üveg kibírná a nyomáskülönbséget. Akkor az lenne a probléma, hogyha sütné a nap - ekkor nagyon gyorsan felhevülve, és széttörne az üveg a benne felforró folyadéktól.


Amennyiben árnyékban marad, vagy kellőképpen messze van a csillagoktól, akkor szépen lassan - órák vagy napok múlva - elkezdene megfagyni, és a jég szétfeszítené az üveget. Azután fagyott pezsgőként keringene tovább, bár nagyon-nagyon-nagyon lassan elszublimálna.

2015. márc. 10. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 Hominida ***** válasza:
85%

Elfelejtettétek, hogy a kérdés példái zárt és viszonylag merev tartályban levő folyadékok, főleg a pezsgő. Ha a pezsgő EGYÉB okból nem kezdene tágulni, akkor a folyadékra és a fölötte levő kevés gázra ható nyomás nem változna, ezért nem lenne ok arra, hogy a pezsgőben oldott gáz buborékokban felszabaduljon, ami a forrást jelenti. Ha a merev burok nem lenne működő védelem, akkor az űrhajóban is felforrna az űrhajósok vére. Az ember nem is gondolná, hogy például az Apollo űrhajók holdkomjainak milyen ijesztően vékony volt a burkolata. Ha a pezsgő dugóját rögzítő drótkosár kibírná a külső vákuum miatt megnövekedő belső nyomást, akkor a pezsgő egész jól átvészelné. Ha nem bírja ki, akkor rakétahajtóművé válik, csak ezért nem bontanak az űrhajósok pezsgőt rögtön az űrben egy jól sikerült szerelés után. :-))


Ilyen esetben elsősorban a hőmérséklet változása lenne hatásos. Ha az üveg nem veri vissza a Nap hőjét eléggé, akkor az üveg anyagában és a folyadékban elnyelődő hősugárzás megtenné a magáét. Árnyékban pedig erősen mélyhűtött pezsgőt kapnánk, ami viszont tényleg szétnyomná az üveget, a jég erejét a gleccserekből meg a hidegben szétfagyó fákból is ismerjük.

2015. márc. 10. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

A világűrbe kieresztéskor semmi különleges nem történne.

Főleg a világűr vákuuma miatt nem történne semmiféle robbanás, vagy hasonló. A folyadékok ugyanis (tej, víz, pezsgő) gyakorlatilag összenyomhatatlanok. Ezek kiterjedni sem terjednek ki vákuumban! A csomagolásnak 96-98%-át alkotják a folyadékok, a maradék 2-4% a gáznemű (levegő, széndioxid). Ez az össztérfogathoz képest kis térfogatú gáz nem fogja szétlökni a csomagolást, ha 100 kPa nyomásról vákuumba kerül, sem a tej, sem a víz, sem a pezsgő esetében. Egy pezsgőspalack ennek a nyomáskülönbségnek az 5-10 szeresét is kibírja, de egy szénsavas vizet tartalmazó PET palack is kibírja a többszörösét.

Napárnyékban később a folyadékok megfagynak, a dobozos tejjel és a PET palackos vízzel nem történik semmi. A pezsgős palackot a megfagyó pezsgő nagy valószínűséggel szétnyomja.

2015. márc. 11. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Hominida ***** válasza:
73%
#4: A folyadékra ható nyomás csökkenésével nem a folyadék kitágulása járna együtt, hanem a benne oldott gáz kiválása. (A csapvízben is van oldott levegő.) Ennek a nyomása okozhatná a csomagolás felfúvódását, de az eredményt nem tudom megtippelni. Az biztos, hogy a felrázott pezsgő fele is ki tud jönni az üvegből, vagyis a felszabaduló gáz mennyisége jelentős. De lényegesebb, hogy a gáz kiválásakor, a forráskor a folyadékkal mi történik, és az tudtommal őrült fortyogás lenne, miközben a folyadék térfogata valóban csak a hőtágulásnak megfelelően változna.
2015. márc. 11. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!