Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Valaki segíteni? (Kémia -...

Valaki segíteni? (Kémia - peptidek töltése)

Figyelt kérdés
A peptidek töltéséről mindössze annyit találtam, hogy ha növeljük a pH értéket, magyarán lúgosítunk, akkor egyre negatívabb lesz a peptid. Én arra tippelek, hogy a közegben jelen lévő Lewis bázis elektrondonorként adja át az elektronokat a peptideknek, de nem vagyok benne biztos. Vagy a peptid adja le a H-jeit?
2015. jún. 4. 18:39
 1/9 anonim ***** válasza:
68%

Ha ismered a peptidek szerkezetét akkor megállapíthatod, hogy a két végén van egy szabad COOH és NH2 csoport. Vagy ami még jelentősebb, hogy oldalláncaikban is van COOH (Asp, Glu) és NH2 (Lys, Arg, His). Ezek vizes oldatban persze protont adnak le illetve vesznek fel.

Savas pH-n értelemszerűen COO(-) -ból van több mint COOH-ból, illetve az NH2 alakból van több mint NH3(+)-ból, így negatív töltésű lesz. Lúgos pH-n pedig fordítva.

2015. jún. 4. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Tehát az a jó, amit utólag írtam, hogy leadja a H-jeit? (Karboxil csoportból)?
2015. jún. 4. 18:53
 3/9 anonim ***** válasza:
Az NH3+ is leadja savas pH-n.
2015. jún. 4. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Az előző fordítva írta a végén, de egyébként a lényeg ez. A proton felvétel és leadás határozza meg a peptid töltését.
2015. jún. 4. 18:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
előző alatt az elsőt értettem
2015. jún. 4. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Rendben, így már értem, köszönöm.
2015. jún. 4. 18:56
 7/9 A kérdező kommentje:
De szerintem jól írta. Mert az nh2 semleges és az nh3 pedig már kationként funkcionál, ami tolja el negatív irányból pozitívba.
2015. jún. 4. 18:59
 8/9 sadam87 ***** válasza:

#7

Pedig a 4. válaszoló jól írja. Savas közegben nagy a H+ ionok koncentrációja, emiatt az egyensúlyt a -NH3+ és -COOH képződés irányába tolja el. Pl.:

-COO- + H+ <-> -COOH

Te is azt írtad, ha lúgosítod az oldatot, akkor lesz negatívabb a peptid.

2015. jún. 4. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Tényleg fordítva írtam! Ezer bocs!
2015. jún. 4. 20:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!