Hasonlítsa össze és magyarázza a hidrogén-fluorid és a hidrogén-klorid forráspontját, saverősségét?
Forráspont
A hidrogén-fluorid forráspontja magasabb, mint a hidrogén-kloridé, annak ellenére, hogy utóbbi moláris tömege nagyobb. Ennek oka az, hogy a HF molekulák között erős hidrogénkötések, míg a HCl molekulák között gyengébb dipól-dipól kölcsönhatások működnek. A hidrogénkötések olyan erősek, hogy a HF molekulában már többtagú molekulaasszociátumok vannak jelen. A hidrogénkötés kialakítását a nagy elektronegativitású F-atom, a hozzá közvetlenül kapcsolódó H-atom és a F-atomhoz tartozó nem kötő elektronpárok teszik lehetővé.
Saverősség
A hidrogén-fluorid gyengébb sav, mint a hidrogén-klorid. A saverősséget a protonleadás készsége határozza meg. A hidrogén-klorid könnyebben válik meg tőle, ezért erősebb sav lesz.
HF gyengébb sav, mint a HCl, indokolni nem igazán tudom
max a definíció, HCl könnyebben ad le protont, a Cl- stabilabb ion
forráspontot a másodrendű kötőerő határozza meg a molekulatömeg
HF - hidrogénkötés HCl - dipol-dipol kölcsönhatás
bár a HCl nehezebb, a hidrogénkötés miatt a HF egy folyadék, a HCl egy gáz
Már, hogy lenne a sósav erésebb a folysavtól?
A hidrogén-fluorid a legerősebb szervetlen sav. Marja az üveget, kőzetet, kerámiát, fémet.
A sósavból meg 300 forintért birsz venni 15-18%-os koncentrációsat, azzal sokkal kevésbé birod oldani a dolgokat (üveget például egyáltalán nem), ha a bőrödre megy sokkal kevesebb károsodást szenvedsz mintha egy 4-5%-os HF menne (amit csak engedéllyel birsz beszerezni). A fluor atomnak a legmagasabb az elektronegativitása, innen ered az erős savasság.
Amúgy meg ez a legerősebb sav:
Már százszor el lett mondva a gyk-n, hogy a saverősség és a maróképesség nincs köszönő viszonyba sem egymással...
A legerősebb sav hidrogén-halogenidek közül a HI. A leggyengébb pedig a HF.
A pH érték nem irányadó egy sav erősségének meghatározására.... Egy tömény ecetsavoldat pH-ja lehet kisebb, mint egy jól hígított kénsavoldaté. Na akkor az ecetsav erősebb sav a kénsavnál? Na ne...
Azt, hogy egy sav milyen erősségű a protonleadó készsége határozza meg. Ennek kifejezésére a Ka értéket, vagyis a savi disszociációs állandót kell ismerni. Egyszerűségi okokból, hogy szép számokat hasonlíthassunk össze, ennek gyakran a tizes alapú negatív logaritmusát veszik, amit pKa-nak jelölnek. Minél nagyobb a pKa értéke, annál gyengébb savról van szó.
pKa értékek kerekítve:
HF = 3
HCl = -7
HBr = -9
HI = -10
De ha még ezután is kérdésed van a HF savasságát illetően egy angol forrás:
The acidity of hydrofluoric acid solutions vary with concentration owing to hydrogen-bond interactions of the fluoride ion. Dilute solutions are weakly acidic with an acid ionization constant Ka = 6.6×10−4 (or pKa = 3.18),[13] in contrast to corresponding solutions of the other hydrogen halides which are strong acids (pKa < 0).
A mondat vége is hasznos: a hidrogén-fluorid gyenge sav a többi hidrogén-halogeniddel szemben, amelyek erős savak, mivel pKa értékük kisebb, mint 0.
Egyébként ezt még érettségire kellett tudnom anno, egyetemen ezt hatványozottan tanultam, szóval még vitatkozhatunk. :D
Értem. Majd utána nézek ezeknek. Kösz.
Mellesleg olyan nincs, hogy "erősebb" sav, ez attól függ, hogy mit akarsz oldani.
sííírok :D az erős jelző a savban még mindig a disszociációtól függ és nem attól, hogy mit támad meg
most mondanám hogy a Hf is egy gyenge sav aztán üveget lehet vele maratni (egyébként pont azért lehet vele, mert a F- nem olyan stabil, mint a Cl-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!