Hogyan kell elképzelni a haploid és diploid sejtet?
A diploid (2n) sejt=testi sejt attól diploid,mert minden kromoszómának van egy homológ kromoszómapárja, ezek közül 22 pár a testi kromoszóma=autoszóma és 1 pár az ivari kr.=gonoszóma. (eddig jó?) És mivel az ivarsejtek meiózissal=számfelező osztódással jönnek létre,így az autoszómáknak nincs homológ kr.párjuk és ettől haploid??? De akkor mi van a gonoszómákkal? Mert azoknál nem lehet pl.egy férfinál csak 1db X vagy pedig csak 1db Y egy sejtben...
És még annyit,hogy az ivarsejtek csak az ivarszervekben vannak,a testi sejtek meg a test többi részén?
Előre is köszi felvilágosítást :)
Emberi szervezetben csak az ivarsejtek haploidok.
A spermiumban csak X vagy Y kromoszóma van.
A többi emberi sejt mind diploid.
#3
Bár egy alapvetően jó, alapos hozzászólást írtál, ez a mondat közel sem pontos:
"talán segít, ha elmondom, hogy az Y is igazából X csak az egyik p szára kicsit rövidebb"
Az igaz, hogy jelenlegi tudásunk szerint az X és az Y kromoszóma ugyanabból a kromoszómából fejlődtek ki, de mára ugyancsak felhalmozódtak közöttük a különbségek. Egyrészt az X kromoszóma nagyjából háromszor akkora (155 MBp), mint az Y kromoszóma (58 MBp). Az X kromoszómán ráadásul mintegy tízszer annyi fehérjét kódoló gén van, mint az Y-on. Erre azért nem mondanám, hogy az Y kicsit rövidebb.
Ha az elektronmikroszkópos képüket megnézzük, akkor is elég nagy a különbség:
Illetve a festődésük is eléggé eltér (rajzok a linkben):
Vannak a két nemi kromoszóma között homológ szakaszok, de ezek eléggé rövidek. Itt azt írják, az Y kromoszóma csak mintegy 5%-nak van az X-en megfelelő szakasza:
[link] #Human_Y_chromosome
Az alábbi linken (Nature-ös, de már 10 éves) két nagy homológ, a különböző nemi kromoszómák között rekombinációra képes szakaszról írnak (PAR1, PAR2) a "Comparison of the human X and Y chromosomes" alfejezetben. Az egyik 2,7 MBp, a másik 0,33 MBp méretű. Ezen kívül vannak más homológ szakaszok is, de ezek valószínűleg nem voltak mg a közös ősben (ha jól értem), méretük néhány MBp (XAR régiónak mintegy 6 MBp-nyi része és az XTR régió, ami mintegy 3,5 MBp). Azt i írják, hogy az X-en ismert 1098 fehérje kódoló génből 54-nrk van homológja az Y kromoszómán, és 15 olyan fehérjekódoló gén ismert az Y-on, aminek nincs homológja az X-en.
Itt azt írják, azóta felfedeztek egy harmadik rekombinálódó X-Y homológ régiót is (PAR3, az X kromoszómáról Y-ra pár millió éve átkerült szakaszban találták).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!