Ásványosítást (mineralizáció) pontosan hogyan kell elképzelni baktériumokkal?
AZ ásványosítást a dekomponáló bacik végzik(szaprofiták), akik a maradék szerves cuccot felhasználandó, szervetlen anyagokká konvertálják.Például ugye így nyerik ki a foszfort a döglött húsból, így keletkezik a bomló tetemből(nitrogén anyagaiból) ammónia/ammónium ion, stb..
AMIT NEM ÉRTEK: Eutrofizáció: Elszaporodott planktonok elhalnak, és a bacik megeszik őket, miközben elvonják a víz oxigénjét, így a halak is elhalnak...
A KÉRDÉSEM: Azért vonják el az OXIGÉNT a vízből ezek a lebontók, mert az anyagcseréjükhöz kell, szóval tulajdonképpen mint a biológiai oxidációhoz?
A könyvben nem mineralizáció, hanem REMINERALIZÁCIÓ van írva, de már bele se merek menni ebbe. ELőre is köszönöm a választ. :)
Amíg van oxigén, aerob szervezetek vannak jelen (kis mértékben fakultatív anaerobok is). Az ő anyagcseréjükhöz szükség van oxigénre, éppen a biológiai oxidációhoz, ahogy írtad. Ha elfogy az oxigén, anaerob lebontók szaporodhatnak el (ezek gyakran nem tudják szervetlen anyagig bontani az élőlények maradványait.
A remineralizáció szerintem arra utalhat, hogy a növények (és más termelők) szervetlen anyagokból hozzák létre a szerves anyagaikat, majd a lebontók ezeket alakítják vissza újra szervetlen anyagokká.
#1
"hát ha valami szaprofita alapból kijelöli hogy heterotróf nem?"
De. Csak ennek semmi köze az oxigén igényhez. Elég, ha a sörélesztőre gondolunk.
ha a vízből vonják ki a zoxigént akkor gondolom lehet következtetni aerob mivoltukra
anaerobéknál pedig valahonnan ugyan úgy lesz oxigén hiszen CO2 + szerves sav vagy alkohol a végtermék
Most, hogy néztem a 3. válaszol hozzászólását, meg a újra a kérdést, látom, hogy lehet, hogy valami félreértés van a dologban. Az aerob lebontók elemi oxigént igényelnek, nem képesek a vízmolekulákból kinyerni az oxigén atomokat (az elég sok energiát igényel). A vízmolekulákat felbontani a fotoszintetizáló szervezetek többsége képes (itt az elemi oxigén melléktermék lesz, ezért termelnek a növények fényben oxigént).
#3
"anaerobéknál pedig valahonnan ugyan úgy lesz oxigén hiszen CO2 + szerves sav vagy alkohol a végtermék"
Mivel a élőlényeket felépítő szerves vegyületek is tartalmaznak oxigént, ehhez nem kell semmilyen külső forrás. (De vannak olyan anaerobok, amik például nitrátot vagy szulfátot használnak oxidálószerként).
szóval a lényeg, hogy anaerob, tehát ugye O2 szegény környezetben erjedés/fermentáció, amikor tejsavas erjedésnél tejsav(és 2 atp a glükolízisből d ez most lényegtelen), pl a egyes bacik tudják ezt csinálni, a piás erjedésnél meg ugye etanol+ Co2, (és ugye itt is 2 atp)pl ugye az élesztőgombák, etanol és a tejsav képletét nem tudom megjegyezni :D
ja és igen, a fotolízisből lesz ugye a molekuláris/elemi O2, így ---y H2O-->2 H+(proton/hidrogénion), 2 e-(elektron) és 1/2 O2,
ja és a nitrátokkal kapcsolatban... a kemotrófok, akik ammóniát, tehát NH3-at oxidálják nitráttá, azok aerobok, nem? na, biztos alapkérdés, hülyeséget kérdeztem, csak valamit hozzá kellett már szóljak és éjszaka van, :D
aerob pedig ugye a bio.oxidáció
Kérdező/#7
Ahogy a kérdésre, illetve előző válaszra ránéztem, nem volt egyértelmű, hogy pontosan hogyan értettétek, ezért gondoltam, hogy pontosítok, biztos, ami biztos.
#6
Igen, kb. ez a folyamatok lényege. (Az legalább az etanol képletét illik megjegyezni!) :) Azért hozzáteszem, hogy vannak más anaerob lebont folyamatok is (pl. más szerves savak is képződhetnek).
A nitrifikálók (általában) valóban aerobok. Elsősorban az ammónia (illetve nitrit) oxidációjához igényelnek oxigént, de minden bizonnyal képesek biológiai oxidációra is (bár erre most konkrét információt nem találtam).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!