A fogbél elhal és utána gyullad be, vagy fordítva? Mely esetben fertőzödik el baktériumokkal? És ezek közül melyiknél dagad fel az arc? (gyökérkezelés)
1. a dentin valamiért a felszínre kerül (a zománc elszuvasodik, letöredezik vagy az íny elsorvad)
2. a dentincsatornák rávezetik a hideget a fogbélre - a fogbél keringése lelassul - a fog nem fáj, de hidegre, édes ízre érzékeny
3. a fogbél begyullad (pulpitis) - erős, kisugárzó fájdalom főleg éjszaka
3.1. a fogbél gyulladása kezdetleges állapotban még visszafordítható
3.2. akut vagy krónikus pulpitis - már nem visszafordítható, gyökérkezelés, gyökércsúcs resectio vagy fogeltávolítás is szóba jöhet
4. a fogbél elhal: a gyulladás erősödése, kezeletlensége miatt elhal a pulpa - a fájdalom megszűnik
5. a baktériumok kijutnak a gyökércsúcson (foramen apicale) és a foggyökér körül gyulladás alakul ki (periapicalis ciszta vagy tályog) - először csak ráharapásra, nyomásra jelentkezik fájdalom, a fog a gyulladás mérete miatt kiemelkedhet, a gyulladás terjedésével egyre gyakoribb a kisugárzó, erős fájdalom
6. csonthártya gyulladása - hirtelen támadt súlyos fertőzés esetén, rendkívül heves kisugárzó fájdalom, láz, hidegrázás, a fog környéke megduzzad, a fog meglazul és érintése fájdalmas
7. fog eredetű csontvelő gyulladás, arcüreggyulladás
Az arc duzzadása akkor következik be, amikor a baktériumok túl gyorsan szaporodnak és a lágyrészekbe jutnak (a fenti 4. ponttól a baktériumok típusától és az immunrendszer erősségétől függően bármikor bekövetkezhet)
Köszönöm a részletes választ!
Tehát amíg él a fog, nem mehet ki a gyulladás a fog körüli részekre?
"Tehát amíg él a fog, nem mehet ki a gyulladás a fog körüli részekre?"
Nem jellemző, de előfordulhat.
Köszi!
Ezt olvastam:
"Általában két eset szokott történni. Az egyik mikor a páciens észreveszi azt, hogy foga, pontosabban, fogbele elhalt. Ha a szuvasodás már olyan mély, olyan mértékű, hogy befertőzte a gyökércsatornát, akkor erős fájdalommal jár ez, és emellett pedig hidegérzékenységgel. Ami pedig gyulladást jelez a fogbélben. Van olyan eset amikor elhal a fogbél, különösebb tünetek nélkül. Felléphetnek időszakos fájdalmak, ám azok enyhék, emellett pedig melegre érzékenyek ezek a fogak. Ilyen esetekben nem is vesszük észre, nem is gondolnánk, hogy bármi nagyobb baj van a fogunkkal, pontosabban, hogy elhalt. Viszont erre úgy szokott általában fény derülni, mármint az elhalt fogakra, hogy egy darab letörik belőlük, és ezt a páciens már érzi."
"Legtöbbször a pulpa minden különösebb tünet nélkül elhal, Ön észre sem veszi. Ezután előfordulhat azonban, hogy egy nagyobb darab letörik a fog koronai részéből. Az esetek legnagyobb részében ilyenkor sem érezhető semmilyen fájdalom, hiszen a fog már nem él. A korona törése tehát a pulpaelhalás következménye és egyik jele. Ilyen esetben haladéktalanul keresse fel endodontus specialistánkat, aki gyökérkezeléssel megmentheti fogát, és akár élpótlással, porcelán héjjal vagy koronával felépítheti annak hiányzó részét."
Ezt nem értem, hogyhogy elhalhat a fogbél úgy, hogy nem is vesszük közben észre? Ez esetben nincs gyulladás vagy miért nem fáj?
A gyulladás tulajdonképpen a szervezet védekező válaszreakciója a bejutó baktériumok ellen, amit különböző tünetek (érzékenység, duzzanat, fájdalom) kísérhetnek.
Ha viszont a szervezet immunrendszere valamiért gyengébb (pl. nátha vagy más szisztémás megbetegedés), vagy a kórokozók virulensek, vagy egyéb hajlamosító tényező áll fenn (pl. életkor), akkor a gyulladás gyorsabb lefolyású, szinte azonnal bekövetkezhet az elhalás. Ennek megfelelően télen a náthás-influenzás szezonban sokkal gyakoribb a fogbélgyulladás. Normális esetben duzzadás is kísérheti a gyulladást, a fog kemény szövetei miatt azonban nincs hová megnagyobbodni, így ez is gyorsíthatja a folyamatot.
Az elhalás oka ezen kívül lehet még fogbaleset, amikor a gyökércsúcs elmozdul a helyéről vagy kiesik a fog - természetesen ilyenkor nincs fájdalom, az egyetlen tünet a fog mozgathatósága és szürkés elszíneződése.
A hirtelen nagy hőmérséklet változás is rossz hatással lehet a fogbél keringésére. Például ha télen -10 fokban bemész a fűtött lakásba és rögtön lenyakalsz egy forrócsokit (utána meg újra kirohansz a hidegbe).
Köszönöm!
"3. a fogbél begyullad (pulpitis) - erős, kisugárzó fájdalom főleg éjszaka"
Miért éjjel fáj jobban a fog? Bocsi, hogy ennyit kérdezek, de látom hogy te nagyon értesz hozzá :)
Bocsi hogy csak most írok, de régen néztem fel az oldalra.
Azért fáj inkább éjszaka, mert akkor lehűl a levegő, illetve fekvő-alvó helyzetben az izomtónus csökken (nem mozog a nyelv stb.), a gravitáció iránya megváltozik és könnyebben szaporodnak a baktériumok - ezért is van hogy hiába mos este az ember fogat, reggelre lepedékes az egész száj.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!